סין קוראת לחמאס לקבל את הפסקת האש ולשוב למו"מ

תרגום: עמית אלעזר
 • ווּ סְה-קֶה, השליח הסיני המיוחד למזרח התיכון, פתח אתמול (17 ביולי) את ביקורו בישראל וברשות הפלסטינית.

  ווּ סְה-קֶה, משמש מאז חודש מארס 2009 כשליח הסיני המיוחד למזרח התיכון. לפני כן, נשא בתפקידים שונים, וכן כיהן כשגריר סין בערב-הסעודית ובמצרים. וו השתתף באופן אישי במהלך המשא ומתן על כינון היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לסין, וכן היה מעורב במשא ומתן שנערך לפני החתימה הרשמית.

  השליח הסיני נפגש בירושלים עם סגן שר החוץ, צחי הנגבי, ולאחר מכן נועד ברמאללה עם ראש הממשלה הפלסטיני, ראמי חמדאללה ושר החוץ, ריאד אל-מאלכי. השליח הסיני קרא לשני הצדדים להגיע להפסקת אש בהקדם האפשרי ולחדש את שיחות השלום.

  וו סה-קה אמר, כי "סין עוקבת מקרוב אחר ההתרחשויות האחרונות בסכסוך הישראלי פלסטיני". לדבריו, "סין מבקרת כל צעד של פגיעה בחפים מפשע. במקביל, היא מקבלת בברכה את הצעתה של מצרים להפסקת אש ומקווה כי כל הצדדים המעורבים יענו לה בחיוב, ינצרו באופן מיידי את האש וימנעו מנקיטת צעד שעלול להביא להסלמתו של המצב המתוח".

  "אנו קוראים ומפצירים בישראל לנצור את האש וכן להסיר את הסגר מעל עזה ולספק תרופות, מזון ועזרה הומניטרית, כמו גם להביא לסיומו של המשבר ההומניטרי ברצועה בהקדם האפשרי. אנו מביעים את תמיכתנו המלאה בהפסקת האש שנערכה היום למשך 5 שעות. במקביל, אנו קוראים לישראל ולצדדים הרלוונטיים להאריך את הפסקת האש, כך שבסופו של יום ישבו שני הצדדים יחדיו וינהלו משא ומתן ליישוב הסוגיה". וו סה-קה גם ציין, כי סין תספק לפלסטינים עזרה הומניטרית נוספת.

  עם ראש הממשלה הפלסטיני, ראמי חמדאללה

  בנוגע להמשכו של המצב הנוכחי, ציין וו סה-קה, כי "משא ומתן הוא דרך המוצא המעשית היחידה לסכסוך הישראלי פלסטיני. שימוש בכוח צבאי לא יביא לפתרון הבעיה, אלא יגרום להגברת העוינות והשנאה ויעמיק את סבלם של שני העמים".

  במקביל, קרא השליח הסיני גם לחמאס לקבל את הפסקת האש ולבחור בדרך המשא ומתן."ראוי שהחששות שהעלה חמאס, במיוחד בנוגע למצבה של רצועת עזה, יעוררו את תשומת ליבה של הקהילייה הבינלאומית. אך במקביל אנו גם מדגישים, כי לאחר הקמת ממשלת הפיוס הפלסטינית, השאלה הפלסטינית צריכה להיות נידונה ולהיפתר במסגרת כוללת זאת. בבואם לעסוק בשאלות העומדות על הפרק, כל הפלגים והארגונים הפלסטיניים צריכים להציב את בטחון חייהם של בני עמם, כמו גם אושרם בראש סדר העדיפויות.

  "סין מעוניינת לפעול להפסקת הפעילות הצבאית של ישראל נגד רצועת עזה. אנו גם מעוניינים להשקיע מאמצים ביחד עם הצד הפלסטיני, ולשכנע גם את החמאס לקבל את הצעת הפסקת האש המצרית, כך שהפעילות הצבאית תגיע לסיומה בהקדם האפשרי ויחודש המשא ומתן."