סין פרסמה אזהרת נסיעה למצרים

מאת: China Radio International, תרגום: רן בולדור
 • שגרירות סין במצרים החלה להתכונן ליישום תוכניות חירום להגנה על אזרחי סין ומוסדות סיניים שונים במצרים. בנוסף, פורסמה אזהרה לאזרחי סין לשקול בזהירות טיולים למצרים.

  דוברת משרד החוץ הסיני הצהירה בתדריך עיתונאים אתמול שסין קוראת לכל הפלגים הפוליטיים במצרים לפתור את ההבדלים ביניהם באמצעות דיאלוג. הדוברת, חואה צ'ון-יינג, הודיעה שסין "עוקבת מקרוב אחר המצב במצרים ומכבדת את בחירותיו של העם המצרי. אנו מקווים שכל הגורמים הרלבנטים במצרים יימנעו מלגלוש לאלימות וינסו להגיע לפיוס וליציבות חברתית".

  הבלאגן המצרי הולך ומחריף. אשמת האמריקנים?

  בנתיים, חלק מכלי התקשורת הממסדיים בסין מתירים את חרצובת לשונם ותוקפים את מעורבותה של ארה"ב במצרים.

  טור דעה ב"גלובל טיימס" סבור כי "המהלך של צבא מצרים לייצב את המדינה מסמן את התמוטטותה של המדיניות האמריקנית במזרח התיכון". כותב הטור, בכיר לשעבר בועדת החוץ בסנאט האמריקני בשם קליפורד קיראקוף, טוען שארה"ב נחפזה לתמוך באחים המוסלמים, אחרי שהתנועה זכתה בבחירות שאחרי מהפכת ינואר 2011, "תוך התעלמות ממיליוני מצרים, מוסלמים מתונים ונוצרים, שייחלו למודרניזציה של הכלכלה והמערכת הפוליטית". במהלך העשור האחרון, כותב קיראקוף, המדיניות האיזורית של ארה"ב השתמשה באחים המוסלמים ככלי לשלוט במצרים וכחלק ממסע הצלב נגד איראן, סוריה וחיזבאללה.

  עוד טוען קיראקוף שהחל מ-2005, ממשל בוש קיים מגעים חשאיים עם האחים כדי ליצור שיתוף פעולה מאחורי הקלעים. עם עלייתו לנשיאות, אובמה המשיך את הקשרים עם האחים. המדיניות האמריקנית הציעה את תמיכתה לאחים תמורת התחייבותם להמשיך ולכבד את הסכם השלום עם ישראל. האחים החליטו לתמוך, בעודם רואים לנגד עיניהם את שעת הכושר לצבור כוח במצרים ובאיזור.

  מורסי מושלך החוצה. איור: ליו ג'וויי

  בינתיים בארה"ב, כך לפי הכותב קיראקוף, סגן הנשיא לשעבר דיק צ'ייני וחבורתו הניאו-שמרנית פתחה במסע צלב נגד האסלאם השיעי, אשר כלל קואליציה של סעודיה, מדינות המפרץ, ישראל ותורכיה. "התוכנית הייתה למחוץ את סוריה, לרדוף אחר חזבאללה ולבסוף לצאת למלחמה נגד איראן", נאמר בטור. המדיניות הזו זכתה לתמיכתה של השדולה הפרו-ישראלית בוושינגטון, אולם הסתייגויות נשמעו מצד בכירי צבא ומודיעין ישראלים. "בכירים אלה מאמינים שהמדיניות הזו היא חסרת אחריות ומוציאה את המערכת מאיזון, והיא עלולה להפוך את המצב הבטחוני לגרוע פי כמה עבור ישראל בעתיד", דברי קיראקוף.

  קיראקוף, פובליציסט הגלובל טיימס

  קיראקוף מסכם ש"המדיניות של אובמה הוכיחה את עצמה כמסוכנת ועקובה מדם. האם האמריקנים מסוגלים להתגאות בהרס ובחורבן שמנהיגיהם השפיעו על עמי המזרח התיכון? האם הפוליטיקאים בוושינגטון לומדים לקחים מהשתלשלות האירועים במצרים? ימים יגידו".