סין פותחת המסחר במתכות נדירות

מאת: Xinhua News Agency , תרגום: עמית אלעזר
 • שוק המתכות הנדירות מגלגל בסין מילארדי דולרים בשנה וכיום נוצר מצב שהביקוש הכלל עולמי גדול הרבה יותר מההיצע. סין מחזיקה בכ-97% מהמאגרים העולמיים של מתכות העפרוריות הנדירות ומדינות רבות בעולם המערבי עוקבות באדיקות אחר כל הצהרה שמפרסמת הממשלה הסינית בנושא. נכון להיום, סין מחזיקה במונופול בכל הקשור באספקה העולמית של מחצבים נדירים ויקרים אלו, אשר משמשים חומר גלם חיוני בתעשיות רבות, לרבות תעשיות ההייטק, התעשיות הביטחוניות והגרעיניות, כמו גם בפיתוח של אנרגיות ירוקות.

  כתוצאה ממצב זה, רבות ממדינות העולם מביעות אי שביעות רצון מהשליטה הסינית הכמעט בלעדית בשוק זה. כך למשל, קבע לאחרונה דוח של ארגון הסחר העולמי כי המיסים שמטילה סין על ייצוא מתכות נדירות כמו גם המכסות שנקבעות על ידה עומדים בניגוד לחוקי המסחר הבינלאומי.

  עם זאת, ביום שישי האחרון (28 במארס) הודיעה סין כי לראשונה תוקם בורסה שתעסוק במסחר במתכות נדירות ותנוהל על ידי חברת חברת בּאוֹ-טוֹאוּ.חברה זאת עוסקת בהפקת מחצבים באזור מונגוליה הפנימית, היא מתמחה בעיקר בכרייה ובעיבוד המינרלים המשמשים להפקת תחמוצות מתכות נדירות. בהודעה שפורסמה נכתב כי הבורסה נפתחה לאחר תקופת ניסיון של 3 חודשים.

  הבורסה החדשה צפויה להסדיר את שוק המתכות הנדירות במדינה, לשפר את הדרך בה נקבעים מחירים ולקדם את פיתוח התעשייה, אמר ג'יה יין-סונג, ראש הלשכה הממשלתית למתכות נדירות.

  הבורסה תציע 3 דרכי מסחר - מכרז לקביעת המחירים, מסחר מקוון בזמן אמת וכן על ידי מניות רשומות. ותסחור ביותר מ-10 סוגי מתכות נדירות, בהם גם פרסאודימיום, אירופיום וצריום.

  לדברי ג'אנג אן-וון, סגן מנכ"ל החברה הסינית למתכות נדירות, סין היא ספקית המתכות הנדירות הגדולה ביותר ב-20 השנים האחרונות. הוא מציין כי לדבר היו השלכות חמורות על הסביבה, אך המחירים היו נמוכים. "החברות הסיניות סבלו הפסדים כבדים וכל תעשיית המתכות הנדירות כשלה בפיתוח בריא".

  הוא הוסיף וטען, כי מדינות כמו ארה"ב, אוסטרליה וקנדה עשירות גם הן במתכות נדירות, אך הן לא מעוניינות לנצלם בשל העלויות העצומות של הדבר כמו גם הזיהום הסביבתי הנגרם מכך. "גם ללא הוקרת התודה של מדינות זרות, עליהן לכל הפחות להכיר בכך שסין מייצאת כמות נכבדת של מתכות נדירות בעודה מתמודדת במקביל עם בעיות הזיהום."