סין עם ילדים - בייג'ין וסביבותיה

מאת: Original article
 • ריכוז האתרים ההיסטוריים בעיר הבירה של סין יכול לגרום לחוסר מנוחה בקרב הדור הצעיר. הליכה מצ'יין-מן אל העיר האסורה ארוכה יחסית ולאורכה אין מקומות ישיבה מסודרים. העיר האסורה עצמה היא מתחם ענקי, שיכול לעייף גם את הילדים הסקרנים ביותר. מסיבה זו, כדאי להתכונן ולקרוא על האנשים שחיו בתקופות ההן: סיפורים על החלפת השושלות, על הקיסרית שבכל ארוחה אכלה מאות מנות, או על הקיסר שחשש פן יהרגוהו ולכן ישן בכל יום במיטה אחרת, יוסיפו עניין לביקור ויקרבו אתכם אל מי שעמד בראש המדינה האדירה הזו.

  בוקר במקדש השמים

  מקדש השמיים, בניגוד לאתרים ההיסטוריים האחרים, הוא אחד האתרים המתאימים ביותר לילדים בזכות הפארק הצמוד למקדש, המתמלא במיוחד בסופי שבוע בנגנים, זמרים, רקדנים, שחקני כדור נוצה או מטקות מסוג כזה או אחר, שישמחו לשתף את ילדיכם במשחקם. כל שצריך הוא להעז ולהצטרף למעגל הבועטים בכדור. אם תגיעו מספיק מוקדם תוכלו לראות גם את משכימי הקום שמתאמנים באמנויות לחימה.

  הפארקים של בייג'ין יכולים לאזן את האינטנסיביות של האתרים ההיסטוריים ולספק כמה שעות של נחת על מי האגם. ברוב הפארקים אפשר לשכור סירה בקיץ ולהחליק על הקרח בחורף, אם הגעתם במקרה בחודשים הקרים של השנה. לאחר סיור בעיר האסורה מומלץ להכנס לפארק ביי-האי (Beihai בסינית: 北海), להתחרות בטיפוס על הגבעה, לצפות מלמעלה על הארמון הקיסרי ולקנח בשיט קצר ליד הביתנים שבדרך כלל מלאים במקהלות חובבים.

  שיט באגם ביי-האי

  יציאה מהשער הצפוני של ביי-האי תוביל אתכם הישר אל ההוטונגים הקלאסיים של בייג'ין. סיור רגלי או בריקשה בסמטאות יחשפו בפניכם את החצרות המסורתיות של העיר, כמו גם את תושביה הותיקים. כאן אפשר לקנות גם עפיפון סיני קלאסי ולהעיף אותו באגמי שה-צ'ה או בפארקים האחרים.

  היכן אפשר לשכור סירות בבייג'ין? ברבים מהגנים הציבוריים תוכלו למצוא אגם וסירות להשכרה. העיקריים שבהם הם: פארק ביי-האי (Beihai בסינית: 北海) והאגם האחורי (Houhai בסינית:后海) שבמרכז העיר, פארק צ'או-יאנג שבמזרח העיר, הכולל גם גן שעשועים קטן: (Chaoyang Park בסינית: 朝阳公园) ובארמון הקיץ.

  אם הסירות באגם לא השביעו את תאבונכם לשיט, תוכלו לפסוח על הרכבת התחתית ולהגיע אל ארמון הקיץ דרך התעלה הקיסרית, המחברת בין אגמיה הרבים של בייג'ין. הדרך הזולה ביותר היא כמובן לעשות זאת לבד. מהמזח שליד גן החיות, יוצאת סירה אחת בכל שעה אל ארמון הקיץ החל מהשעה 10 בבוקר (בחזרה, הסירה המאוחרת ביותר יוצאת ב-17:00). גם סוכנויות הטיולים השונות מציעות את השיט במחיר גבוה בהרבה, אך יש סיורים כאלה שכוללים גם איסוף מבית המלון, כרטיס כניסה לארמון הקיץ ושתי עצירות בדרך.

  איך נוסעים לבד וכמה זה עולה? רדו בתחנת Beijing Zoo (בסינית: 动物园) שבקו 4 וחפשו את המזח (בסינית: 码头). כרטיס הלוך – 40 יואן, הלוך ושוב 70 יואן לשיט של כ-65 דקות. כמובן שאם אתם כבר שם, תוכלו לשלב גם ביקור בגן החיות ולראות פנדות.

  גם בפארק האולימפי אפשר להעביר כמה שעות, במיוחד בשילוב גיחה לפארק המיעוטים אשר מציג את המנהגים והארכיטקטורה של 56 העמים השונים החיים בסין. מומלץ להגיע אל הפארק במיוחד אם אתם ממשיכים מבייג'ין אל ערי המזרח ולא אל המערב, שם תוכלו לראות את המיעוטים "על אמת", אך זוהי גם הזמנות לפארק שעשועים נחמד בין שלל הפעילויות האחרות. אם סין קטנה עליכם ותרצו לראות בניינים גם מאירופה, ארה"ב ומקומות אחרים באסיה, תצטרכו להרחיק אל פארק מיני-עולם הממוקם בדרום העיר.

  איך מגיעים לפארק המיעוטים של סין? תחנת Olimpic Sports center (בסינית: 奥林匹克中心) על קו 8 של הרכבת התחתית. כרטיס כניסה: 90 יואן

  China Ethnic National Park Minzuyuan Road 北京中华民族博物院, 民族园路

  לפארק המניאטורות קחו מונית. כרטיס כניסה: 65 יואן

  Theme park of world landmarks in miniature, 158 Fengbao Road, Huaxiang 北京世界公园: 北京丰台区丰葆路158号

  לקראת ערב מומלץ להסתובב ברחוב הרוחות שליד מקדש הלאמה, המואר כולו בפנסים אדומים. אם אתם מחליטים לאכול במקום, כנסו לאחת המסעדות המציעות שיפודים כמו Cool Roast Restaurant במס' 186, או המסעדה הממוקמת במס' 235, המציעה ארוחה בחצר מסורתית בשילוב הופעות קרקס בכל יום בשעה 20:00. כדאי לבקש מפקיד בית המלון להזמין לכם שולחן בחצר ולוודא שאכן יש הופעה באותו יום (שם המסעדה: 花家怡园四合院店, טלפון: 64051908 ).

  בבית המלון ישמחו לסדר לכם גם כרטיסים להופעת קרקס, המחירים משתנים בהתאם למיקום המושבים ולתיאטרון.

  לפני הנסיעה שווה לבדוק באינטרנט אם מתקיימים בעיר פעילויות מיוחדות לילדים. האתר הזה מוקדש אמנם לילדים הגרים בבייג'ין, אך הוא יכול להציע פעילויות כאלה ואחרות (שיעורי בישול לילדים למשל) שיתרחשו בזמן ביקורכם בעיר.

  טיולים בסביבות בייג'ין

  בסביבות בייג'ין אתרים רבים. יש שאפשר לראות ביום אחד, ויש שמצריכים יומיים.

  החומה הסינית היא חוויה בפני עצמה, ולילדים מומלץ ביותר להגיע למקטע של מו-טיין-יו'. קחו את הרכבל אל ראש ההר וטיילו מעט על החומה (המשוחזרת). אך אין ספק שהירידה במגלשה תקנה את לב ילדכם.

  מגלשה דומה יש גם בפארק בה-דה-צ'ו שבפרווריה המערביים של בייג'ין. הטיפוס למעלה עובר דרך 7 מקדשים, בית תה קטן ויער נחמד, ואילו הירידה במגלשה– אף יותר ארוכה מבחומה.

  ערוץ לונגצ'ינג, בקיץ או בחורף, נותן גם הוא מענה לטיול קצר מחוץ לעיר. בחורף מתקיים שם פסטיבל פיסול בקרח ושלג, ובקיץ אין כמו לשוט בנוף המרהיב. קחו בחשבון שאתר זה אהוד במיוחד על הבייג'ינאים, ונסו לא להגיע אליו בקיץ בסופי שבוע. לא רחוק משם שוכנות מערות גו-יה-ג'ו', שאל חלק מהן תוכלו להכנס ולראות כיצד חיו הנוודים לפני כ-1000 שנים.

  לא הרחק מערוץ לונג-צ'ינג משתרעות ערבות קאנג סי (85 ק"מ מבייג'ין). בשל ריחוקן יחסית מבייג'ין עצמה המבקרים יכולים לישון במקום באוהל מונגולי מסורתי. מלבד זאת, הערבות מציעות רכיבה על סוסים ומרחבים ירוקים עד אין קץ. מבחינה קולינרית, תוכלו להנות מעז צלויה על האש או עוף.

  איך מגיעים? מתחנת האוטובוס דה-שנג-מן (Deshengmen, בסינית: 德胜门外长途汽车站) לוקחים קו 919 מוודאים עם הנהג שהוא עוצר בעיירה סיבודזה (Xibozi בסינית: 西拨子). משם שוכרים נהג עד ערבות קאנג סי, מחיר אחרי התמקחות צריך להיות בסביבות 30-40 יואן. מובן שהדרך הקלה יותר היא שכירת מכונית מבייג'ין עצמה. עלויות: כ-150 יואן לשינה באוהל מסורתי, רכיבה על סוסים: 100-200 יואן לשעה. עונת תיירות: מאי עד ספטמבר. עדיף להמנע מביקורים בסופי שבוע במהלך חופשת הקיץ.

  מבט על החומה מהספארי של בדלינג

  אריות, דובים, טיגריסים וחיות טרף אחרות מסתובבות בספארי של בדלינג, לא הרחק ממקטע החומה הסינית המפורסם ביותר. המבקרים צופים בחיות ממכוניות פרטיות או מאוטובוסים של הפארק.איך מגיעים? מתחנת האוטובוס דה-שנג-מן לוקחים קו 919 לעיירה יינצ'ינג (Yanqing בסינית: 延庆), ושוכרים מכונית משם. כרטיס כניסה: 70 יואן, ילדים מתחת לגובה 1.2 מטר- חינם

  Badaling Wildlife Park 八达岭野生动物园,延庆县八达岭长城南

  מוזיאון התעופה של סין נמצא על הכביש המהיר לחומה הסינית שבבדלינג, והוא מקום טוב לעצירה לפני או אחרי הביקור בחומה. במוזיאון אפשר לטפס על כ-200 מטוסים, ולצידם מוצגים שאר טילים, רדארים ושאר מרעין.כרטיס כניסה: 50 יואן, ילדים מתחת לגובה 1.2 מטר- חינם

  China Aviation Museum 中国航空博物馆, 延庆县八达岭长城南