סין עם ילדים

 • מאת: תרצה ערב

  הורים רבים רוצים להגיע לטייל בסין עם ילדיהם אך חוששים מההתמודדות עם הסביבה הלא מוכרת ועם קשיי השפה.  עבורם אספנו כמה טיפים לטיול מוצלח עם ילדים בסין:

  אין פלא שמשפחות רבות מתכננות לטייל בסין. זוהי מדינה ענקית אשר מציעה למבקריה מכל וכל – נופים, אוכל שונה ותרבות מאלפת. אך מצד אחר, לא קל לטייל עם ילדים בסין, בעיקר בשל מגבלות השפה: מי רוצה להסתבך בארץ זרה עם ילד רעב ונהג שאינו מבין לאן צריך לנסוע? בדומה לטיולים בכל שאר העולם, גם כאן ניצבות בפני המטיילים שלוש אפשרויות: טיול מאורגן, טיול עם מדריכים מקומיים דוברי אנגלית וטיול עצמאי לגמרי. בניגוד למה שנהוג לחשוב, אפשר לטייל בסין (גם עם ילדים) ללא מדריך צמוד. אם אתם יודעים בכל יום לאן מועדות פניכם, מכינים תכניות מגירה וברשותכם כל הכתובות והשמות בסינית, תוכלו להסתדר לבד גם כשפעוטות על גבכם, במיוחד בערים הגדולות כמו שנחאי, הונג קונג ובייג'ין אשר קל להתנייד בהן באמצעות הרכבת התחתית. לרוב תמצאו אנשים שירצו לעזור (גם אם אינם יודעים אנגלית כלל וכלל), ותמצאו מקום נחמד לנוח. אם הגעתם ואתם רואים שאינכם מסוגלים להסתדר לבד, תמיד תוכלו למצוא הדרכה יומית בבית המלון.

  המסלול הקלאסי עם ילדים בסין הוא בייג'ין – שנחאי – יאנגשואו, עם או בלי הונג-קונג. במסלול זה אפשר לשלב גם ביקור בהאנג-ג'ואו או טיפוס להר הצהוב אם יש לכם זמן. הנטייה לטיול במזרח סין נובעת מהעובדה שהתחבורה במזרח נוחה לאין שיעור מזו שבמערב, הנסיעות קצרות יותר והערים המודרניות של סין יכולות לספק יותר אטרקציות שמתאימות לילדים. לעומת זאת החסרון הבולט בשנחאי ובסביבותיה (שלא לדבר על הונגקונג) הוא מזג האוויר החם והלח בקיץ, אשר עלול להכניע אפילו את התל אביבים שבינכם. האלטרנטיבה לכך היא טיול במערב הדורש מעט יותר התארגנות ואורך רוח מבחינת נסיעות. מזג האוויר אינו הסיבה היחידה לטיול במערב – זוהי הזדמנות גם לראות את המיעוטים של סין הגרים ביונאן, ולבקר בדאלי, ליג'יאנג ושנגרילה. בכל מקרה, אם הילדים (והוריהם) אוהבים לטייל בטבע, לא מתרגשים מנסיעות ולא מפונקים באוכל, אין שום בעיה לטייל גם במחוזות האחרים של סין.

  בבייג'ין מומלץ לתכנן היטב את האתרים שתרצו לראות, משום שביקורים באתרים ההיסטוריים "הכבדים" ארוכים ועלולים לשעמם ילדים. משום כך חשוב לשלב חוויות קצת יותר ידידותיות, כמו נסיעה בריקשות, שיט באגם וגני שעשועים, אשר יקלו על מהלך העניינים ולא יהפכו את הטיול למתיש ומורט עצבים.

  בייג'ין וערי המזרח קלות יותר לעיכול גם מבחינת האוכל. ילדים בררניים במיוחד יוכלו להתפנק פעם פעמיים במזללות המזון המהיר הפזורות בכל פינה, או ברשת המסעדות היפנית Ajisen שמציעה איטריות ושאר מנות המתאימות קצת יותר לחיך הישראלי. בערים הגדולות תוכלו למצוא בין גלידות האפונה והתירס גם טילונים מוכרים מהארץ, אך כדאי לזכור ש"טעם וניל" של מותגים לא מוכרים הוא לאו דווקא אותו הווניל המוכר והטוב. גם כיסונים למיניהם יוכלו להתאים לילדים, אך שימו לב לנוזלים החמים שאלה משפריצים.

  מומלץ להתרגל למקלות אכילה עוד בטרם ההגעה לסין. אף על פי שברוב המסעדות המציעות תפריט באנגלית תמצאו סכו"ם, תמיד טוב להתכונן למצב חירום, מה גם שיש האומרים כי האוכל הסיני טעים יותר במקלות. בכל מקרה חשוב לזכור שהאוכל המצופה לכם בטיול אינו האוכל הסיני שאתם מכירים מישראל. הדרך הטובה ביותר להתייחס לאוכל בסין היא כאל הרפתקה: לעיתים יהיה טעים באופן בלתי יתואר, ולפעמים – לא טעים כלל וכלל. היתרון הגדול של הארוחה בסין היא שאין כמעט מנות אישיות, ולכן אם מזמינים מגוון גדול של מנות יוכל כל אחד למצוא את מקומו. באתר זה תוכלו למצוא הסברים על האוכל הסיני ועל כמה מהמטעמים המפורסמים שלו.

  בערים הגדולות וגם בכאלה שאינן נידחות במיוחד תוכלו למצוא על מדפי הסופרים חטיפים מוכרים, כמו פרינגלס וחטיפי שוקולד שונים (M&M לדוגמה).

  בעיה נוספת שבה תוכלו להתקל היא השירותים. רוב השירותים הציבוריים הם שירותי חור, ויש כאלה שגם אינם מחולקים לתאים. בקניונים תוכלו למצוא שירותים עם אסלה, אך זכרו ששירותי החור שכיחים ביותר גם במסעדות, אלא אם כן אלה תיירותיות במיוחד. אורך רוח והכנה נפשית יעזרו להתמודד עם המצב.

  העיר האסורה. רוב המדרכות עבירות לעגלות

   

  עוד טיפים:

  *לטיול עם ילדים קטנים כדאי להביא אבקות חלב ומשחות החתלה. חיתולים אפשר למצוא בעיקר בסופרמרקטים בערים הגדולות. במקרה הגרוע ביותר תמיד אפשר להחליף את החיתול הישן והטוב בסרבלים עם חור, שמשמשים את העוללים בסין.

  *ברוב תחנות הרכבת התחתית לא תהיה בעיה עם עגלה, אך בקווים הישנים (קווים 1 ו-2 בבייג'ין למשל) לא תמצאו מעליות. רוב הסינים אינם משתמשים בעגלה אלא סוחבים את הזאטוטים על הגב או מסיעים אותם בבימבות למיניהן. בכל מקרה, רוב המדרכות בערים הגדולות רחבות ונוחות לעגלה.

  *יש האומרים שלהיות זר בסין זה כמו להיות כוכב קולנוע ובה בעת חיה בכלוב, במיוחד אם התברכתם בצבעים בהירים. ילדים מקבלים אף יותר תשומת לב, ואם הם בהירי שיער ועיניים התכוננו לעצור על כל צעד ושעל. כדאי להיות מוכנים ולהכין (עד כמה שאפשר) גם את הילדים ואף ללמוד להנות מכך.