סין מציגה 5 נקודות לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני

מאת: China Radio International, תרגום: עמית אלעזר
 • שר החוץ הסיני, וואנג יי, נפגש אתמול (3 באוגוסט) בקהיר עם שר החוץ המצרי, סאמח שוכרי. לאחר פגישתם, הציג וואנג את עמדותיה של סין בנוגע ליישוב הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

  לדבריו, סין היא תומכת נחרצת ושותפה אמיתית בתיווך בתהליך השלום הישראלי פלסטיני. על מנת להפסיק בהקדם האפשרי את הלחימה ולחדש את שיחות השלום, מציגה סין את 5 ההצעות הבאות:

  א. על שני הצדדים לקיים באופן מיידי הפסקת אש ולחדול מתקיפות אוויריות, קרקעיות וירי רקטות. לא ניתן לקבל שימוש מופרז בכוח צבאי הגורם למותם של אזרחים, ויש לעצור את מעגל האלימות.

  שר החוץ הסיני עם עמיתו המצרי

  ב. סין תומכת בהצעה המצרית להפסקת האש. ישראל ופלסטין לזנוח את השימוש בדרכים צבאיות על מנת להשיג את דרישותיהן, ובעזרת משא ומתן אחראי לחתור למציאת תכנית שתבטיח בטחון לשני הצדדים. במהלך תהליך זה, על ישראל להסיר את הסגר מעל עזה ולשחרר אסירים פלסטינים. במקביל, יש להעניק חשיבות לחששותיה הביטחוניים של ישראל.

  ג. שורשיו של הסכסוך הישראלי פלסטיני טמונים בהעדר פתרון צודק והגיוני לבעיה הפלסטינית. סין תמכה מאז ומעולם בדרישה החוקית והראויה של הקמת מדינה פלסטינית עצמאית. כל הצדדים המעורבים צריכים להציב את המשא ומתן כבחירה האסטרטגית היחידה, לגלות רצון טוב ולחדש בהקדם האפשרי את המשא ומתן.

  ד. הסכסוך הישראלי פלסטיני משפיע על השלום בעולם כמו גם על הביטחון. על מועצת הביטחון של האו"ם לשאת באחריות ליישובו של הסכסוך הישראלי פלסטיני, ולפעול בהקדם האפשרי למלא את תפקידה בתחום. במקביל, הקהילייה הבינלאומית נדרשת לשתף פעולה ולקדם בכוחות משותפים את תהליך השלום.

  ה. סין מעניקה חשיבות רבה לפתרון של המצב ההומניטרי בפלסטין בכלל וברצועת עזה בפרט. על הקהילייה הבינלאומית לספק עזרה נדרשת ותמיכה. סין תעביר לתושבי עזה 1.5 מיליון דולר כתמיכת חירום הומניטרית. כמו כן, גם הצלב האדום הסיני יעניק עזרה הומניטרית לתושבי רצועת עזה.