סין: מצופה בלתי מעורבת לשותפה במאמצי הפיוס במזה"ת

מאת: Global Times, תרגום: עמית אלעזר
 • הבהרה: הכותב, ווּ ג'יאנג, הוא פרשן בנושאים פוליטיים. הכתבה מייצגת את עמדת הכותב בלבד, ואיננה עמדתו הרשמית של משרד החוץ הסיני

  ווּ סְה-קֶה, השליח הסיני המיוחד למזה"ת, סיים לא מכבר את ביקורו באזור שנועד לסייע בתיווך בין ישראל לפלסטינים.

  סין איננה שבעת רצון מתפקיד המשקיפה מן הצד, ובמקביל לעליית מעמדה הבינלאומי היא מתחילה לקחת צעדים פעילים כדי לסייע בפתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני. התייחסות לסכסוך המסלים עולה בקנה אחד עם האינטרסים הסינים, וכן הולמת את מחויבותה ככוח בינלאומי לשאת באחריות.

  שגרירת סין בישראל, גאו ין-פינג (ימין) והשליח הסיני וו סה-קה (מרכז) נועדים עם סגן שר החוץ, צחי הנגבי

  לסין יחסים טובים עם ישראל וגם עם העולם הערבי. סין היא שותפת הסחר השלישית בגודלה של ישראל, עם היקף סחר בילטרלי שהגיע אשתקד ל-10.8 מיליארד דולר. שתי המדינות גם הגבירו את שיתוף הפעולה ביניהן בתחומי המדע והטכנולוגיה. במקביל, בייג'ין גם נהנית מיחסים טובים עם מדינות ערב, שאספקת האנרגיה וכן התמיכה הפוליטית שלהן חיוניות לה.

  קשרים פוליטיים חיוביים עם ישראל ומדינות ערב חייבים להישמר. סין צריכה להביע את עמדתה כאשר הסכסוך הישראלי-פלסטיני יוצא משליטה, דבר שבאופן בלתי נמנע ישפיע על קשריה הפוליטיים עם שני הצדדים.

  אם הייתה סין מדינה קטנה, היא הייתה יכולה לשבת בחיבוק ידיים בעודה דואגת אך ורק לענייניה שלה. עם זאת, מעמדה ככוח עולמי מחייב אותה למצוא דרכים מתאימות להיות מעורבת בתחום. כמו כן, בייג'ין גם מודעת לכך כי הפעילות הצבאית הישראלית מביאה להתגברות מהומות חברתיות ופוליטיות ובכך למעשה מסייעת לקבוצות טרור קיצוניות במזרח התיכון לצבור אהדה נוספת, דבר שמחמיר את הסכסוכים האלימים בעיראק ובסוריה. כל אלו מאיימים גם על האינטרסים הסינים.

  נשיא סין מארח את מחמוד עבאס במהלך ביקורו במדינה במאי 2013

  בעבר, אפשרה בייג'ין לוושינגטון לקחת את תפקיד המפתח במאמצי התיווך בסכסוך הישראלי פלסטיני. עם זאת, ארה"ב נכשלה שוב ושוב מלהגיע לתוצאות מספקות. סין, שהאינטרסים שלה באזור הולכים ומתחזקים, נדרשת לפתח את תכניותיה כדי למלא את מחויבויותיה הבינלאומיות. כמו כן, סין גם יכולה להשפיע על אזור זה מכיוון שמדינות אחרות נכשלו במאמצי התיווך.

  הבית הלבן ידוע בכך שהוא נוקט בעמדה פרו-ישראלית, מצרים דיכאה את האחים המוסלמים להם קשר קרוב לחמאס ובתוך העולם הערבי סכסוכים שונים בין מדינות וכוחות. כל אלו מעניקים לסין, הניטרלית ונטולת הפניות, הזדמנות להראות את יכולתה לפעול בצורה בונה.

  יש הרבה דברים שבכוחה של בייג'ין לעשות. ראשית כל, היא יכולה להציע תכניות חירום לישוב המצב הנוכחי, להציע הצעה עצמאית להפסקת אש או לעזור באופן פעיל ליישם הצעות מסוג זה.

  שנית, בייג'ין לא צריכה להסתפק בשמירה על קשר עם כוחות פוליטיים שונים במזרח התיכון, אלא עליה לשחק תפקיד חשוב יותר. למשל, היא יכולה לתווך בין כוחות פוליטיים שונים בתוך הממשלה הפלסטינית.

  שלישית, בזכות מעמדה כצופה חסרת פניות באזור, סין תוכל לפעול ביחד עם מדינות כמו ארה"ב, מצרים וירדן למען פתרון ארוך טווח לסכסוך.