סין מפרסמת נייר לבן על עמדתה בשיחות הכלכליות והמסחרית עם ארה"ב

מאת: China Radio International, תרגום: יאנג יאנג, ג׳ה סו׳, עריכה: אולגה לוקשין
 • היחסים המסחריים בין סין לארה"ב הפכו הן לנטל והן לכוח הדוחף של היחסים הדו-צדדיים. על כף המאזניים נמצאים האינטרסים הבסיסיים של שני העמים, וכמו כן השגשוג והיציבות של העולם, כך נכתב בנייר הלבן שפורסם אתמול על ידי משרד המידע של מועצת המדינה. 

  מאז כינון היחסים הדיפלומטיים בין סין לארה"ב, היחסים הדו-צדדיים בין השניים בתחומי הסחר והכלכלה עברו דרך ארוכה, עם הרחבת והעמקת תחומי שיתוף הפעולה, יחסי תועלת הדדית ו-win-win עם השלמה הדדית חזקה ואינטרסים משולבים, לטובת לא רק שתי המדינות, אלא גם לטובת העולם כולו, נכתב בנייר הלבן במאמר שכותרתו "עמדת סין בייעוץ כלכלי בין סין וארה"ב".

  בהינתן ההבדלים בשלב הפיתוח והמערכת הכלכלית, אין מנוס מכך ששתי המדינות יחוו הבדלים וחיכוכים בשיתוף הפעולה המסחרי ביניהן. ההיסטוריה של יחסי הסחר והכלכלה בין סין לארה"ב ראתה שינויים, תפניות ומצבים קשים. בזכות, אימוץ גישה רציונלית ושיתופית, הצליחו שתי המדינות לפתור סכסוכים קודמים, לגשר על חילוקי דעות ולהפוך את היחסים המסחריים הדו-צדדיים לבוגרים יותר באמצעות דיאלוג והתייעצות.

  מאז נכנס לתפקידו בשנת 2017, הממשל האמריקני החדש איים על הכנסת תעריפים נוספים וצעדים אחרים וגרם לחיכוך כלכלי ומסחרי משתמשך עם שותפי הסחר העיקריים שלו.

  בתגובה לחיכוכים הכלכליים והמסחריים שיזמה ארה"ב באופן חד-צדדי מאז מרץ 2018, נאלצה סין לנקוט בצעדים נמרצים להגנה על האינטרסים של המדינה ושל עמה.

  במקביל, מחויבת לפתרון הסכסוך באמצעות דיאלוג וייעוץ, סין עוסקת במספר סבבים של התייעצויות כלכליות ומסחריות עם ארה״ב במאמץ לייצב את היחסים המסחריים הדו צדדיים. לפי הנייר הלבן, עמדתה של סין עקבית וברורה - שיתוף הפעולה משרת את האינטרסים של שתי המדינות, בעוד שסיכסוך עלול רק לפגוע בשתיהן, וכי שיתוף הפעולה הוא הבחירה הנכונה היחידה לשני הצדדים.

  בנוגע להבדלים ולחיכוכים בחזית הכלכלית והמסחרית, סין מוכנה לעבוד יחד עם ארה"ב כדי למצוא פתרונות ולהגיע להסכמה הדדית וwin-win. עם זאת, שיתוף הפעולה צריך להיות מבוסס על עקרונות ושורות תחתונות בהתייעצויות. סין לא תתפשר על נושאים מרכזיים. סין לא רוצה מלחמת סחר, אך לא מפחדת ממנה והיא תילחם בה במידת הצורך. עמדתה של סין בעניין זה מעולם לא השתנתה, ציין הנייר הלבן.

  הנייר הלבן פורסם על ידי ממשלת סין כדי לספק תמונה מקיפה של ההתייעצויות הכלכליות והמסחריות בין סין לארה"ב ולהציג את עמדתה של סין בנושא התייעצויות אלו.

  בנייר הלבן נאמר כי חוסר הוודאות שהביאה לחיכוך הכלכלי והמסחרי בין ארה״ב לסין גרמה לחברות בשתי המדינות להסס אף יותר בנוגע להשקעות הדדיות. ההשקעות של סין בארה״ב ממשיכות לצנוח וגם קצב הצמיחה של ההשקעות של ארה״ב בסין הואט.

  לפי הנייר הלבן, סך ההשקעות הישירות של חברות סיניות בארה״ב הסתכמו ב-5.79 מיליארד דולר ב-2018, ירידה של 10% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הנייר הסתמך על נתונים ממשרד המסחר הסיני (MOC).

  ב-2018, ההשקעות האמריקאיות בסין היו 2.69 מיליארד דולר, עלייה של 1.5% בלבד בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, לעומת עלייה של 11% ב-2017.

  עם התחזיות הלא ברורות לחיכוך הסחר בין סין לארה״ב, ארגון הסחר העולמי (WTO) הנמיך את ציפיות התחזית שלו לצמיחת הסחר הגלובלית ב-2019 מ-3.7% ל-2.6%, כך נכתב בנייר הלבן, בהסתמך על דו״ח תחזיות הסחר באתר האינטרנט של ה-WTO.

  במהלך ארבעים השנים האחרונות, ההשקעה הדו-כיוונית בין סין לארה"ב גדלה מכמעט אפס לכ-160 מיליארד דולר, ושיתוף הפעולה הזה הוכיח כי הוא נושא פרי. עד סוף שנת 2018 סך ההשקעות הישירות של העסקים הסיניים בארה"ב חצה את ה-73.17 מיליארד דולר. הצמיחה המהירה של ההשקעה העסקית הסינית בארה"ב תרמה לצמיחה הכלכלית המקומית, ליצירת מקומות עבודה ולהכנסות ממיסים. לפי MOFCOM, ההשקעה של ארה"ב בסין היתה 85.19 מיליארד דולר עד סוף שנת 2018. בשנת 2017, סך ההכנסות השנתיות של חברות אמריקניות שהשקיעו בסין היה 700 מיליארד דולר, עם רווחים בהיקף של מעל ל-50 מיליארד דולר .

  לכן, אם הסחר בסחורות ובשירותים ימשיך בהשקעה דו-כיוונית, אזי ניתן להסיק כי יחסי הסחר והכלכלה בין סין לארה"ב מועילים לשני הצדדים, וארה"ב אינה "מנוצלת".

  האשמת סין בגניבת קניין רוחני כדי לתמוך בפיתוח שלה היא טענה מופרכת, נמסר על ידי הנייר הלבן שכותרתו "עמדתה של סין על התייעצויות הכלכליות והמסחריות עם ארה״ב" שפורסם עלי ידי משרד המידע של מועצת המדינה ביום ראשון האחרון.

  רישומים היסטוריים מאשרים כי ההישגים של סין בחדשנות מדעית וטכנולוגית לא נגנבו או נכבשו מאחרים, אלא הורווחו באמצעות הסתמכות על ידע עצמי ועבודה קשה, נכתב בנייר לבן.

  סין הקימה מערכת משפטית להגנה על הקניין הרוחני העולה בקנה אחד עם הכללים הבינלאומיים ומתאימה לתנאים הפנימיים של סין. ההבנה של חשיבות הקניין הרוחני בקרב הציבור הכללי והקהילה העסקית בסין גדלה, ערך התמלוגים שניתנים לבעלי הזכויות הזרים עלה באופן משמעותי, ומספר הקניין הרוחני מבחינת פטנטים והרשמות עלה, נאמר בנייר הלבן.

  שיתוף פעולה הוא הבחירה הנכונה היחידה עבור סין וארצות הברית, ו-win-win היא הדרך היחידה לעתיד טוב יותר.

  באשר לתוצאות ההתייעצויות הכלכליות והמסחריות בין סין לארה"ב, סין מצפה שהכיוון הוא קדימה, ולא לאחור. מחלוקות וסכסוכים צריכים להיפתר באמצעות דיאלוג והתייעצות, נכתב בנייר הלבן.