סין מפרסמת את דוח זכויות האדם בארה"ב

מאת: Xinhua News Agency , תרגום: קובי לוי
 • לשכת החדשות הממשלתית של סין פרסמה ב-12 בחודש את "דוח זכויות האדם בארה"ב לשנת 2009" בתגובה על "דוח זכויות האדם לשנת 2009" שפרסמה מחלקת המדינה של ארה"ב אתמול, 11 במארס. הדוח האמריקני מפנה האשמות בנוגע למצב זכויות האדם ביותר מ-190 מדינות ואזורים בעולם, ובהן סין.

  זו השנה ה-11 ברציפות שלשכת החדשות הממשלתית של סין מפרסמת דוח בנוגע למצב זכויות האדם בארה"ב בתגובה על הדוח השנתי של ארה"ב על מצב זכויות האדם בעולם. מטרת הדוח "להסביר לעמי העולם את מצב זכויות האדם בארה"ב לאשורו".

  "דוח זכויות האדם בארה"ב" מכיל כ-13 אלף מלים, ובו שישה פרקים: החיים; הביטחון האישי ובטחון הרכוש; זכויות האזרח והזכויות הפוליטיות; הזכויות התרבותיות, הסוציאליות והכלכליות; האפליה הגזעית; זכויות הנשים והילדים; הפרות זכויות האדם במדינות אחרות.

  החלק בדוח זכויות האדם בארה"ב לשנת 2007 שפרסמה סין, המבקר את הוצאות העתק על מערכת הבחירות לנשיאות ב-2008. בכותרת: "הבחירות הן מגרש המשחקים של עשירי ארה"ב." בכותרת המשנה: "הבחירות לנשיאות ב-2008 עתידות להיות היקרות ביותר בהיסטוריה".

  בדוח זכויות האדם נכתב כי ארה"ב פרסמה ב-11 בחודש את דוח זכויות האדם בעולם לשנת 2009, ושוב, כמי שמתיימרת להיות "השופטת של זכויות האדם בעולם", הטיחה האשמות בנוגע למצב זכויות האדם ביותר מ-190 מדינות ואזורים ובהן סין, אבל היא בחרה להעלים עין, להתחמק ולהסתיר את מצב זכויות האדם העגום אצלה בבית.

  בדוח זכויות האדם של סין נכתב כי לא זו בלבד שמצב זכויות האדם בארה"ב עצמה עגום מאוד, אלא שארה"ב היא המקור העיקרי לאסונות הומנטריים רבים בעולם. זו תקופה ארוכה שארה"ב מתנשאת על מדינות אחרות ורואה עצמה "שוטרת זכויות האדם העולם", בעוד שהיא מתעלמת מבעיית זכויות האדם החמורה אצלה בבית. שנה אחר שנה היא מפרסמת את דוח מצב זכויות האדם בעולם ומטיחה האשמות במדינות אחרות, והופכת את זכויות האדם לקרדום לחפור בו כדי להתערב בעניינים הפנימיים של מדינות אחרות, להכפיש את תדמיתן ולהשיג את האינטרסים האסטרטגיים שלה. הדוח הזה חושף במלואו את המוסר הכפול של ארה"ב בסוגיית זכויות האדם ומקים עליה גינויים נחרצים ואנטיגוניזם חריף מצד עמי העולם השונים. דווקא בזמן שעמי העולם מתמודדים עם האסון ההומניטרי הכבד שהביא המשבר הפיננסי העולמי, שפרץ בעקבות משבר הסאב-פריים בארה"ב, הממשל האמריקני עדיין אינו מישיר מבט לבעיית זכויות האדם החריפה שקיימת אצלו בבית, ומגנה בלהט מדינות אחרות. זה דבר מצער ביותר. מוטב לו לממשל האמריקני להסיק מלקחי העבר, להבין את מקומו, להשקיע מאמץ בשיפור מצב זכויות האדם במדינתו שלו ולתקן את מעשיו בתחום זה.