סין ממשיכה לקדם כלכלת שוק חופשי

 • מקור: סינהואה ברשת כתב: רן בולדור

  הממשל בסין ממשיך לקדם את מדיניות הליברליזציה של השוק - בנק סין המרכזי הודיע ביום שישי (19 ביולי) על ביטול הרף התחתון של שערי הלוואות, מהלך שאמור לסייע ולהחיות את הצמיחה הכלכלית המואטת. משמעות ההחלטה היא שהחל מיום שבת האחרון, המוסדות הפיננסיים במדינה יוכלו לקבוע שערי הלוואות בעצמם. "מבחינה מאקרו-כלכלית, הכלכלה והמחירים לצרכן יציבים כעת, ולכן זהו עיתוי טוב לערוך רפורמות", הודיע הבנק.

  עוד הודיע הבנק המרכזי כי יבוטלו ההגבלות על שערי נכיון וכן שערי תקרה של הלוואות מבנקים באיזורי הכפר. עם זאת, לא תבוטל התקרה של שערי הפקדה, ושערי הלוואות לבתים פרטיים יישארו כמות שהם על מנת לשמור על קצב התפתחות בריא של שוק הנדל"ן.

  המהלך התבצע בתגובה לתלונות של עסקים קטנים ובינוניים על דחיקתם לשוליים על ידי חברות ממשלתיות ובנקים שנהנים ממונופולים ברורים במשק. "הסרת המגבלות על שערי ריבית של הלוואות תסייע לחברות להפחית עלויות של גיוס ממון, והיא עשויה להביא לשינוי של ממש בכלכלה", נאמר בהצהרת הבנק המרכזי. "המהלך הזה יאפשר לעסקים שמשוועים למזומנים למצוא גישה קלה יותר להלוואות", אומר יו יונג-דינג, כלכלן באקדמיה הסינית למדעי החברה.

  עסקים קטנים ובינוניים משחקים תפקיד קריטי בייצוב הכלכלה הסינית, כאשר 90% מהתמ"ג ו-80% ממקומות העבודה מיוחסים לעסקים אלה.

  "ביטול ההגבלות הוא צעד חשוב לעבר כלכלת שוק אולם הוא לא מספיק, משום שהרף העליון של ריבית פקדונות נותר בעינו", אומר דזואו סיאו-ליי, כלכלן ראשי בצ'יינה גלקסי ניירות ערך. הבנק המרכזי לא שינה את התיקרה בשיעור 110%, שרבים טוענים כי היא מונעת מסין להפוך לכלכלה מבוססת צריכה. אולם הבנק המרכזי הסביר כי "התיקרה של ריבית פקדונות נותרת כמות שהיא מתוך התחשבות בהשפעה של שערי הלוואות על הכלכלה".

  נסיון ממדינות אחרות בעולם מראה שליברליזציה של שערי הלוואות היא אחד האתגרים המסוכנים בעת ביצוע רפורמות כלכליות. הבנק המרכזי הודיע שהמהלך יתבצע בצורה מסודרת והדרגתית.

  מאמר מערכת בסוכנות הידיעות הממסדית "סינהואה" התייחס למהלך כחלק ממאמציה של סין בשמונה השנים האחרונות לערוך רפורמות בשער היואן מבלי לגרום להשפעה שלילית על הכלכלה.