סין ויפן דוחקות את הדולר

מאת: China Internet Information Center, תרגום: עמית אלעזר
 • על פי הודעת הבנק העממי של סין היום (29 במאי), החל מתחילת חודש יוני יתנהל המסחר בין סין ויפן במטבעות המקומיים ללא שימוש בדולר. על פי המדווח, הדבר יעשה על מנת להפחית את עלויות המסחר וסיכוני המט"ח. מסחר בדולר מחייב את החברות להמיר תחילה את הכסף מיואן לדולר ואז לין, וההיפך, ובכך מייקר רבות את עלויות הסחר.

  דובר הבנק המרכזי של סין אמר, כי פיתוח מסחר ישיר באמצעות היואן והין יועיל לחישוב שער המטבע, יפחית את עלויות ההמרה וכן יעודד את השימוש ביואן וביֵן בהשקעות ובמסחר בילטראלי. בנוסף, יועיל הדבר לחיזוק הקשרים הפיננסים והעסקיים בין המדינות.

  לדבריו של סו' צ'נג-שנג, ראש הפקולטה לכלכלה באוניברסיטת הואה-ג'ונג למדעים וטכנולוגיה, מסחר ישיר בין סין ויפן הוא הצעד החשוב ביותר עד היום בהפיכתו של היואן למטבע סחר בינלאומי. הדבר לא רק מערער על מעמדו המונופולי של הדולר, אלא גם יתרום לאינטגרציה כלכלית באסיה.

  בחודש דצמבר אשתקד ביקר ראש ממשלת יפן, יושיהיקו נודה, בסין. בביקור ערכו הצדדים את ההכנות המדוקדקות לכינונו של ההסכם.

  עד היום, המסחר הכלכלי בין המדינות נעשה ברובו על ידי המרה לשער החליפין של הדולר. לאחר השינוי העתידי, צפויים הבנקים בשתי המדינות לקבוע מדי יום את השער היסודי על פי ההיצע והביקוש, וכן תקבע רצועת הניוד.

  על פי עיתון "חדשות כלכלת יפן", בשנת 2011 עמד המסחר הבילטרלי בין המדינות על כ-27.5 טריליון ין יפני (כ-2.19 טריליון יואן סיני). יישום הצעד המתוכנן יחסוך כ-3 מיליארד דולר, וכן יתרום להכנסת רוח במפרשי עסקים יפניים בזירה הבינלאומית.

  שתי המדינות מקוות שצעד זה יתרום להאצת שווקיהם הפיננסים הפנימיים. לדברי אתר האינטרנט של "השבועון לכלכלה ופיננסים" היוצא לאור ביפן, השוק הפיננסי הפנימי ביפן נמצא בנסיגה, וצעד זה יהיה עבורו זריקת מרץ.

  אך יש הסוברים שלא מדובר בהכרח בחדשות טובות בשביל יפן. עם העלייה בתדירות בשימוש ביואן הסיני, עלול מעמדו של הין בזירה הבינלאומית להיפגע. עוד נאמר, כי יתכן שעל מנת לווסת את האינפלציה, תבחר ממשלת סין להתערב בשערי ההמרה של היואן, דבר שיוביל לחוסר יציבות ותנודתיות במערכת ההמרה בין המטבעות.

  קולות מרמור נשמעו גם מכיוון ארה"ב. ב"וול סטריט ג'ורנל" נכתב שלשום, כי יסודו של מסחר בין סין ויפן ללא הזדקקות לדולר, משמעו "עקיפה" של המטבע האמריקני, ובמילים אחרות - גם ירידת השפעתו של הדולר.