סיטאנג: בתים עתיקים על גדות התעלה

מאת: China Radio International, תרגום: קובי לוי , עריכה: קובי לוי
 • סיטאנג (Xitang, בסינית: 西塘) היא עיירת מים עתיקה הממוקמת בסמוך לעיר ג'יאסינג שבקצה הצפון-מזרחי של מחוז גֶ'ה-גְ'יָאנְג, באמצע הדרך בין הערים שנחאי להאנג-ג'ואו. לעיירה היסטוריה של אלפי שנים – כבר בתקופת המדינות הלוחמות (476-221 לפנה"ס), הייתה סיטאנג עיירה בעלת חשיבות אסטרטגית, בזכות מיקומה על הגבול בין מדינות ווּ ויוּ'אֶה. סיטאנג יושבת במישור פורה וירוק שאותו חוצים כמה נחלים. במבט ממעוף הציפור על העיירה כולה, אפשר לראות שהיא מוקפת במקווי מים צלולים בכל מקום, המצצנצים באור הראשון של השחר ובאור האחרון של שעות בין הערביים, ובתי העיירה העתיקים משתקפים בהם. המים השקטים, הגשרים המעודנים, השתקפויות המבנים המסורתיים בזריחה ובשקיעה וסירות הדיג המנצנצות באור האחרון של היום יוצרים תמונה מרהיבה, שאפשר לראות רק בעיירות המים הרבות המנקדות את המישורים הפוריים שמדרום לאפיק התחתון של נהר היאנגצה.

  סיטאנג

  בסיטאנג כמה קבוצות מבנים שמורים היטב מתקופות שושלות מינג וצ'ינג, שלהן ערך אמנותי רב וחשיבות גדולה בחקר הארכיטקטורה הסינית המסורתית של עיירות המים. העיירה מפורסמת בזכות המספר הרב של פרוזדורים סיניים מסורתיים, סמטאות עתיקות וגשרים הנמתחים מעל תעלות המים.

  הפרוזדור המקורה

  הפרוזדור המקורה של סיטאנג הוא האתר שבזכותו היא מתייחדת מבחינה ארכיטקטונית בהשוואה לעיירות מים אחרות שבסביבתה. הפרוזדור מחולק לכמה חלקים, ואורכו הכולל למעלה מ-1,000 מטרים. בזכות מיקומו על גדות הנהר וקסמו הייחודי הוא מושך תיירים רבים מסין ומחו"ל. הפרוזדור מקורה בגג רעפים ומספק מקום למנוחה והתרגעות ולתושבים ולמבקרים בסיטאנג. בימי הקיץ הוא מספק הגנה מפני השמש הקופחת וגשמי המונסון הפוקדים את העיירה תכופות. הפרוזדור מעוטר כמעט לכל אורכו בקישוטים וחריטות עץ ואבן יפהפיות.

  הסמטאות

  הסמטאות של סיטאנג הם עוד אחד מהמראות הקסומים שלה. הסמטאות המרשתות את העיירה לאורכה ורוחבה רבות ומגוונות, ובהן קצרות וארוכות, רחבות וצרות. אחדות מהן צרות כל כך ומכוסות משני צדיהן בבתים גבוהים המטילים צל לאורך כל היום, כך שגם בימי הקיץ הלוהטים הן נותרות קרירות. הסמטאות היו ונותרו עורק החיים הראשי של סיטאנג: הן מקשרות את כל קצוות העיירה, ובהן מתנהלים חיי היומיום וחיי המסחר של התושבים. הסמטה הצרה ביותר רוחבה 80 ס"מ בלבד, ורק אדם אחד יכול לעבור בה ברגע נתון. שיטוט בסמטאות מאפשר להתפעל מהארכיטקטורה של הבתים העתיקים בסיטאנג ומספק אינספור הזדמנויות לצילום.

  הגשרים

  הגשרים של סיטאנג, כמו בעיירות המים האחרות באזור, הם חלק בלתי נפרד מהנוף היפהפה של העיירות והם ממלאים תפקיד חיוני בחיי היומיום של התושבים. עיירות המים, כשמן כן הן, מרושתות בנחלים ובתעלות מים רחבות וצרות, וסיטאנג אינה יוצאת מן הכלל. היצירתיות הרבה שבבניית הגשרים ניכרת בכל אחד ואחד מהם אשר לו צורה ייחודית משלו, ובין התושבים נפוצות אגדות וסיפורים רבים על ההיסטוריה של הגשרים האלה. מראה הגשרים במיטבו בשעות בין הערביים והערב, כאשר הם השונים משתקפים במי הנחלים והתעלות.

  הבתים

  הבתים העתיקים בסיטאנג ממחישים את ההיסטוריה המפוארת שלה ואת העושר שהיא ידעה בעבר. למרבה המזל, בתים אלה נשמרו כמעט בלי נזק מתקופות מינג וצ'ינג ולא נבנו תחתם בתים מודרניים. הבתים הם מופת לארכיטקטורה סינית מסורתית המאפיינת את האזור, רובם גבוהים ומטויחים בסיד לבן. חריטות עץ וגילופי אבן מרהיבים מקשטים את מפתני הבתים, החלונות והגגות. ברבים מהם נשמרו ספרים עתיקים שעברו מדור לדור ומעידים על החשיבות הרבה שיוחסה לחינוך ולמילה הכתובה בעיירות המים העתיקות. לצד הספרים בבתים אוצרים בתוכם יצירות אמנות שונות, ובהן ציורים סיניים, לוחות קיר שעליהם חרוטות כתובות עתיקות ועבודות קליגרפיה.

  מעל חלק מגגות העיירה צומח עשב בגובה כמה סנטימטרים המעיד על עתיקותם. על פי המסורת המקומית, רוח הבעלים הקודמים של הבתים מתאחדת עם העשב הצומח מהגגות, מפיחה בו חיים, וכך שומרת על יושבי הבית, דואגת לרווחתם ומגינה על שגשוגה של העיירה כולה.

  מידע שימושי

  הגעה: אל סיטאנג אפשר להגיע בקלות מכל אחת מהערים הגדולות של האזור: שנחאי, סוג'ואו והאנג-ג'ואו. משנחאי יוצאים אוטובוסים ישירים כמה פעמים ביום אל סיטאנג משתי תחנות האוטובוס הגדולות – המרכזית והדרומית – הנמצאות בסמוך לתחנת הרכבת הראשית ותחנת הרכבת הדרומית של העיר. מהאנג-ג'ואו יש לקחת אוטובוס מתחנת האוטובוס המזרחית (בסינית: 杭州汽车东站) לעיירה ג'יאשאן (Jiashan, בסינית: 嘉善) ומשם להחליף לאוטובוסים היוצאים לסיטאנג כל היום. מסוג'ואו יש לקחת אוטובוס לעיר ג'יאסינג (Jiaxing, בסינית: 嘉兴) ושם להחליף לאוטובוס לסיטאנג. לחלופין משלוש הערים אפשר לתפוס רכבת מהירה לג'יאסינג (פחות משעה) ושם להחליף לאוטובוס לסיטאנג. מאיצטדיון שנחאי יוצא בכל יום ב-8:35 אוטובוס תיירים ישיר לסיטאנג וחוזר לשנחאי באותו יום ב-16:30.

  לינה: אפשר לבקר בסיטאנג בלי בעיה כטיול יום מכל אחת מהערים הגדולות של האזור, אך כדי ליהנות באמת מהאווירה שלה מומלץ מאוד לשהות לילה אחד לפחות באחד מבתי ההארחה המסורתיים שבסמטאות או על התעלות. ברבים מבתי המלון חדרים מסורתיים עם מיטת אפיריון וחלון הצופה לנוף הקסום של העיירה. סיטאנג במיטבה בשעות הבוקר המוקדמת ובשעות הערב, לפני הגעת קבוצות התיירים הרבות שפוקדות אותה או אחרי שהיא מתרוקנת מהן.

  כניסות: כרטיס הכניסה לעיירה עולה 50 יואן. בכרטיס המלא שמחירו 100 יואן תוכלו גם לבקר בכל אחד מ-11 מאתרי הנוף והאתרים ההיסטוריים שלה.