סיאן: פאר הערים ההיסטוריות (א')

מאת: China Radio International, תרגום: ליו לאנג-יו'אה, קובי לוי
 • העיר סִיאָן (או שִיאָן, Xi'an בסינית: 西安, מילולית: "השלום המערבי"), שנקראה בעבר צ'אנג-אָן (מילולית: "השלום הנצחי"), היא אחת מארבע ערי הבירה המפורסמות של העולם העתיק ואחת משבע ערי הבירה העתיקות של סין. העיר מתהדרת בהיסטוריה של למעלה מ-3,100 שנה. סיאן היא העיר ששימשה כבירה לאורך התקופה הארוכה ביותר בתולדות סין, ומספר השושלות שקבעו בה את בירתן הוא הרב ביותר. סיאן היא ערש האומה הסינית ואחד ממקורות הציווליזציה הסינית.

  מהמאה ה-12 לפנה''ס ואילך, קבעו 21 שושלות או משטרים את בירתם בסיאן, ובמשך למעלה מ-1,200 שנים היא שימשה כעיר הבירה של 13 שושלות. ארבע השושלות המפוארות ביותר בתולדות סין - ג'ואו, צ'ין, האן וטאנג קבעו את עיר הבירה שלהן בסיאן.

  אזור סיאן הוא מולדתם של מי שנחשבים לאבות האומה הסינית - הקיסר הצהוב והקיסר יֵן. השניים היו מנהיגים של שני שבטים פרימיטיביים שהיו ביניהם קשרי דם ושישבו באזור. שני השבטים שיתפו פעולה ביניהם, והתמזגו בהדרגה לאומה אחת – אומת הואה-סיה. אחרי שושלת האן כונתה אומה זו בשם "אומת האן" ולאחר מכן "אומת טאנג", וכל השמות האלה נשמרו עד היום כשמות של סין ושל העם הסיני. הקיסר הצהוב והקיסר יֵן הם גם האבות המייסדים של התרבות הסינית והטכנולוגיה הסינית, והמסורת מספרת שהם, שריהם וצאצאיהם הגו כמעט את כל ההמצאות החשובות בעת העתיקה בסין. בפיסת האדמה הזו צמחה והתקבעה הציווליזציה המפוארת ועתיקת היומין של האומה הסינית.

  כעיר הבירה הנהנית מן המוניטין המפואר ביותר בתולדות הציוויליזציה הסינית, סיאן מושכת אליה זרים המגיעים לבקר בה ביראת כבוד ובתחושת התפעלות. כבר בתקופת שושלות האן וטאנג, הייתה סיאן מרכז למגעים בין סין לעולם החיצון, והכרך הקוסמופוליטי הראשון בעולם שאוכלוסייתו חצתה את רף מיליון הנפש. בתור הזהב שלה, נהנתה סיאן ממעמד של מרכז עולמי, אשר משך אליו משלחות דיפולומטיות מרחבי העולם. האימרה "רומא במערב, צ'אנג-אן במזרח" ממחיש היטב את המעמד של סיאן בהיסטוריה העולמית. סיאן הייתה נקודת המוצא של דרך המשי המפורסמת, ואחד משמונת פלאי עולם שהתגלה בסביבתה – צבא הטרקוטה של הקיסר הראשון של שושלת צ'ין – מציג את העומק התרבותי וההיסטורי של העיר הזאת. בשנת 1981, ארגון אונסק"ו הכיר בסיאן כעיר מורשת עולמית, והיא גם העיר הראשונה שעליה הכריזה ממשלת סין כעיר תרבותית והיסטורית לאומית.

  סיאן כיום

  סיאן המודנית היא עיר הבירה של מחוז שאאנסי והעיר המרכזית בצפון מערב סין – אחד משבעת האזורים האדמיניסטרטיביים הגדולים ברפובליקה העממית של סין. סיאן היא מרכז של ידע וחידושים טכנולוגיים באסיה, והעיר הגדולה ביותר באגן הניקוז של הנהר הצהוב. סיאן היא בסיס ייצור של מטוסים גדולים, ואחד המרכזיים האוניברסיטאיים הגדולים בסין. מבחינת כוחה המדעי והטכנולוגי, היא תופסת את המקום השלישי, שנייה רק לבייג'ין ולשנחאי. היא בסיס התעשייה, הטכנולוגיה, ההייטק, המחקר, האקדמיה והמדע הגדול ביותר במרכז ובמערב סין. סיאן היא המרכז הפינננסי ומרכז התחבורה של מרכז ומערב סין. היעד שהציבה המדינה לסיאן הוא להפוך אותה לכרך מודרני וקוסמופוליטי.

  סיאן כיום מציעה עושר של אתרים היסטוריים ותרבותיים שרק בייג'ין יכולה להתחרות בו. בתוך העיר עשרות אתרים היסטוריים ומקדשים והיא ממזגת בתוכה אווירה מסורתית ועתיקה יחד עם עיר מודרנית סואנת ותוססת. בעיני המטייל, סיאן היא עיר של ניגודים המשתנה כמעט עם כל צעד – דקות הליכה בודדות מפרידות בין קניונים מודרניים לסמטאות עתיקות ושווקים שנדמה שלא השתנו בזמן; מונומנטים היסטוריים בני מאות שנים ניצבים לצד גורדי שחקים מודרניים; בערב אפשר לבחור בין מופעי אופרה מסורתיים לבין בילוי בפאבים. האוכלוסייה המגוונת של סיאן והנוכחות הבולטת של המוסלמים בה הופכת כל ביקור בסיאן גם לחוויה קולינרית מתגמלת במיוחד.

  בסביבות סיאן שורה של שרידים היסטוריים עוצרי נשימה שהשאירו אחריהן השושלות שפעלו באזור, בראשן המוזוליאום של קיסר צ'ין וצבא הטראקוטה. למי ששבע מהאתרים ההיסטוריים ה"כבדים", כשעתיים נסיעה מזרחה מובטח לכם ביקור באתר טבע יפהפה – הר הואה.

  חומת העיר העתיקה (Xi'an Chengqiang, בסינית: 西安城墙):

  חומת סיאן העתיקה מקיפה את מרכז העיר. החומה נבנתה בראשית שושלת מינג על בסיס חומת העיר הקיסרית בצ'אנג-אן, בירת שושלת טאנג. צורתה מלבנית, גובהה 12 מטרים, רוחבה בבסיס 18 מטרים, ובחלקה העליון 15 מטרים. אורך הצלע המזרחית של החומה 2,590 מטרים, הצלע המערבית 2,631.2 מטרים, הצלע הדרומית 3,441,6 מטרים והצפונית 3,241 מטרים. היקפה הכולל 11.9 קילומטרים. החומה נבנתה בשנה השביעית עד השנה האחת-עשרה לשלטונו של הקיסר הונג-ווּ משושלת מינג (1374-1378 לספירה), והיא קיימת כבר למעלה מ-600 שנים. מדובר באחת מחומות העיר המפורסמות ביותר מימי הביניים המאוחרים, וכן אחת מחומות העיר השמורות ביותר בסין כיום. בחומת העיר העתיקה בסיאן שמונה עשר שערים, והיא מוקפת חפיר שעד היום מלא מים.

  14 מתוך השערים ומגדלי השמירה פתוחים כיום לתיירים שיכולים לטפס על החומה ולטייל לאורכה ברגל או על אופניים. מעל החומה אפשר להשקיף על העיר הפנימית והחיצונית ולחזות בקו הרקיע המלא במגדלים היסטוריים. כניסה לחומה עולה 40 יואן.

  מגדל הפעמון (Zhonglou, בסינית: 钟楼):

  מגדל הפעמון של סיאן, שהוקם בשנת 1384 סמוך למגדל התוף והועתק בשלמותו ב-1582 למקומו הנוכחי, יושב בלב העיר בצומת ארבעת הרחובות הראשיים של סיאן. מבין מגדלי הפעמון הרבים שנותרו מסין העתיקה, זה הגדול והשמור ביותר. בתקופת שושלת מינג הייתה סיאן עיר אסטרטגית ומרכז צבאי ופוליטי, ומגדל הפעמון של סיאן הוא ראש וראשון למגדלים אלה בכל רחבי סין – אם בגודלו ואם בערכו ההיסטורי או האמנותי.

  מגדל התוף נבנה מעל בסיס מרובע והוא עשוי לבנים ועץ. גובהו 36 מטרים, גובה בסיסו 8.6 מטרים, ואורכה של כל צלע 35.5 מטרים. שטחו כ-1,377.4 מ"ר ובתוכו מדרגות שמאפשר לטפס עליו. כניסה למגדל עולה 27 יואן (40 יואן לכרטיס משותף עם מגדל התוף).

  מגדל התוף (Gulou, בסינית: 鼓楼)

  מגדל התוף של סיאן ממוקם בקצה הדרומי של רחוב ביי-יו'אן-מן בכניסה לרובע המוסלמי, והוא צופה ממזרח אל מגדל הפעמון. מגדל התוף הוקם לראשונה בשנת 1380, 4 שנים לפני הקמת מגדל הפעמון, ולו היסטוריה בת למעלה מ-600 שנים. בשנה ה-38 לשלטון הקיסר קאנג-סי (1699 לספירה) ובשנה החמישית לשלטון הקיסר צ'יין-לונג (1740 לספירה) – שניהם משושלת צ'ינג – המגדל שופץ ונבנה מחדש. בראש המגדל היה בעבר תוף ענק, שבכל יום היו מכים בו כדי להודיע על השעה. התוף הענק לא שרד עד ימינו וכל מה שנותר הוא המגדל הנישא בשמי העיר.

  מגדל התוף של סיאן הוא מגדל התוף הגדול ביותר שנשמר ברחבי סין כיום. הוא בנוי על בסיס גבוה עשוי לבנים שאורכו 52.6 מטרים ממזרח למערב, רוחבו 38 מטרים מצפון לדרום, וגובהו 7.7 מטרים. מעל הבסיס בציר הדרומי-צפוני של הבניין מעבר פתוח ברוחב ובגובה של 6 מטרים. כניסה למגדל התוף עולה 27 יואן או 40 יואן בכרטיס משותף עם מגדל הפעמון.

  הרובע המוסלמי (Huiminjie, בסינית: 回民街)

  תושביה המוסלמים של סיאן מתרכזים בעיקר ברובע המוסלמי שבו כמה רחובות. הרובע ההיסטורי המוסלמי ממוקם כ-100 מטרים מערבה ממרכז העיר סיאן, אחרי שחוצים את המעבר מתחת למגדל התוף המפורסם של העיר. ברובע המוסלמי 10 מסגדים במגוון גדלים ומינים ומשלל תקופות. כ-20 אלף מוסלמים חיים כיום בסביבות המסגדים ושומרים על מנהגי החיים והמסורת הדתית שלהם. הרובע המוסלמי הוא שכונה רב-אתנית, שמרבית תושביה הם מוסלמים - בני מיעוט הְוֵוי - ובני האן, מה שיוצר אווירה רב-תרבותית בעלת ערך היסטורי ותרבותי ייחודי.

  הרובע כולל ארבעה רחובות ראשיים: בֵּיי-יוּ'אן-מן (Beiyuanmen, בסינית: 北院门, "שער החצר הצפונית"), סמטת הוּאָה-ג'וּ'אֶה (Huajuexiang, בסינית: 化觉巷), סִי-יַאנְג-שְה (Xiyangshi, בסינית: 西羊市, "שוק הכבשים המערבי") ודָה-פִּי-יוּ'אן (Dapiyuan, בסינית: 大皮院). רחוב ביי-יואן-מן הוא החשוב מביניהם. מטיילים מסין ומחו"ל אינם מחמיצים את הרובע המוסלמי, לא רק בשל המסעדות המצויות לאורך שני צדי הרחוב ומציעות מטעמים מקומיים, אלא בעיקר בשל העומק התרבותי שלו. בֵּיי-יוּ'אָן-מֵן הוא אחד הרחובות החשובים שבו מתגוררת האוכלוסייה המוסלמית של סיאן. אורכו 500 מטרים מצפון לדרום. הוא מרוצף באבנים אפורות ומוצל משני צדיו בעצים. בשני צדי הרחוב מבנים בסגנון שושלות מינג וצ'ינג, שבהם מסעדות וחנויות המנוהלות בלא יוצא מן הכלל על ידי מוסלמים ולכולן אופי מוסלמי מובהק. מסעדות וחנויות אלה אהובות מאוד על מטיילים מחוץ לסיאן, ובמיוחד על מטיילים זרים.

  הרובע המוסלמי הוא אחד הסמלים של סיאן. בארבעת הרחובות הראשיים העוברים בו שתי וערב אפשר לטעום פחות או יותר את רוב המאכלים המוסלמים של סיאן, כגון מרק בקר או כבש עם קרעי לחם, באו-דזה (כיסונים עבים) ממולאים במרק, כיסונים מבושלים בסגנון מוסלמי, שיפודי בקר וכבש, קינוחים ומאכלי רחוב רבים, שהם תאווה לעיניים ולחיך.

  המסגד הגדול של סיאן (Xi'an Da Qingzhengsi, בסינית: 西安大清真寺)

  המסגד הגדול של סיאן, הממוקם בסמטת הואה-ג'ו'אֶה בלב השוק המוסלמי, נבנה בראשית שושלת מינג (שלהי המאה ה-14), ועיקר המבנים ששרדו בו עד ימינו הם מאותה תקופה. הוא משתרע לרוחב 50 מטרים מדרום לצפון ולאורך 250 מטרים ממזרח למערב ושטחו 12,500 מ''ר בקירוב. המסגד מתייחד בהיותו בנוי בסגנון אדריכלי סיני לכל דבר ועניין וממזרח למערב יש בו ארבעה חצרות רחבי יריעה בזה אחר זה. בחצר הראשונה והשנייה שערים ומעברים מקושתים. המבנה הראשי בחצר השלישית הוא המינבר, שבו עומד האימאם וקורא למאמינים לבוא לתפילה. בבניין זה שלוש קומות, ובשני צדיו יש חדרי אגף המשמשים כחדר רחצה, חדר קבלת אורחים וחדר דרשות. בחצר הרביעית נמצא אולם התפילה הפונה מזרחה אשר מסוגל להכיל כאלף מתפללים. המסגד של סיאן נותר פעיל עד היום, ובשעת תפילה רק מוסלמים יכולים להיכנס לאולם התפילה הראשי.

  המסגד הוא הקומפלקס השמור והגדול ביותר משושלת מינג בעיר סיאן, אולם התפילה הגדול במסגד הוא מופת לאמנות העיטורים האיסלאמית. כניסה למסגד עולה 25 יואן בחודשים מרס-נובמבר ו-15 יואן בחודשים דצמבר-פברואר.