סופר ישראלי מתמודד עם עתיד האנושות ברב מכר שני

מאת: People’s Daily, תרגום: יאנג יאנג, עריכה: אופיר דור
 • ליובל נח הררי, הידוע בעיקר בספרו "סאפיינס: היסטוריה קצרה של האנושות" (בעברית נקרא: קיצור תולדות האנושות), יש ספר שני שפורסם בסין. אם הספר הקודם בחן את העבר, הספר החדש, "הומו דאוס: קיצור תולדות המחר" (בעברית: ההיסטוריה של המחר), מנסה לענות על שאלות לגבי העתיד.

  הררי, פרופסור להיסטוריה, הסביר בראיון ל”יומון העם" כיצד קיבל את הרעיון לספר "הומו דאוס" בעקבות הצלחת הספר הראשון שלו. הקוראים הם שהניעו את הררי להעביר את המוקד שלו, לאחר שקוראים רבים של "סאפיינס" תהו מה העבר יכול ללמד אנשים על העתיד.

  הספר פורסם לראשונה בישראל ובאנגליה וסין היא המדינה השלישית שמפרסמת את הספר. כשנשאל הררי על התרשמויותיו מסין, הרירי כינה אותה "המדינה הדינמית ביותר בעולם כיום". בהשוואה לקהל מערבי, הוא אמר כי לקהל סיני יש יותר רעב לידע.

  "במערב אנשים מאוד סקרנים כמובן, אבל בסין יש לי תחושה אמיתית של דחיפות מן העם. זה מעבר לסקרנות," הסביר. "יש להם רצון עמוק להבין את העולם. הם פתוחים מאוד לרעיונות חדשים ולדרכי חשיבה חדשות".

  הררי גם שיתף את מחשבותיו בנוגע לנקודת המבט הייחודית של סין על ענייני העולם. לסין יש היסטוריה של 2,000 שנות היסטוריה,  שאותה משווה הררי לאירופה וארה"ב הצעירות יותר. לדעת הררי, בסין יש ניסיון רב באיחוד אוכלוסיות נפרדות, מיומנות שיוכחו כחיוניות אם המדינות יתלכדו כדי להיאבק בבעיות גלובליות כמו שינוי אקלים ועוני.

  "במהלך ההיסטוריה (של סין), הסינים היו בעלי ניסיון רב באיזון הצרכים והאינטרסים של קבוצות רבות של אנשים החיים באזורים שונים ובתנאים אקלימיים וכלכליים שונים. חוויה זו תהיה חיונית להישרדותה ולהצלחתה של האנושות בעשורים הקרובים ", חזה הררי.