נתניהו רוצה לחזק את שת"פ הכלכלי עם סין

מאת: East Day, תרגום: עמית אלעזר
 • ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, הגיע אתמול (6 במאי) לשנחאי. במהלך ביקורו אמר נתניהו: "איננו יכולים לשכוח את העבר, במהלך מלחמת העולם השנייה, היהודים שברחו מפני רדיפות הנאצים מצאו מקלט בטוח בשנחאי, ועל כך אנו אסירי תודה."

  במהלך ארוחת ערב שנערכה, אמר נתניהו כי ישראל מקווה לחזק את שיתוף הפעולה עם סין בתחומי המדע והטכנולוגיה, היזמות, מוצרי המזון, טכנולוגיות מים ואיכות הסביבה. "העתיד שייך לאלו להם קניין רוחני עשיר ולמדינות בעלות יכולת יזמות וחדשנות. לישראל אין שטח רחב ידיים כמו לסין, יש לנו אוכלוסייה רק של 8 מיליון איש, אך אנו העשירים בעולם בקניין רוחני. בנוסף, בהשוואה לכל מדינות העולם ההשקעה שלנו בתחום מחקר ופיתוח תופסת את הנתח הגדול ביותר מהתמ"ג. בשל כך, שילוב של הטכנולוגיה הישראלית וכוח הייצור והשוק הסיני העצומים הוא שילוב מושלם".

  היום (7 במאי) ביקר נתניהו במוזיאון הפליטים היהודיים של שנחאי. לאחר מכן נועד הוא עם ראש עיריית שנחאי, יאנג סיונג. במהלך הפגישה, אמר ראש עיריית שנחאי, כי "שיתוף הפעולה הידידותי בין ישראל לסין הגיע בשנחאי למימוש המלא ביותר". נתניהו ניצל את ההזדמנות והודה לסין ובמיוחד לשנחאי על העזרה הרבה שהעניקו ליהודים במהלך מלחמת העולם השנייה. יאנג אמר כי הוא מקווה להעמיק ולחזק את שת"פ בין שנחאי לישראל בתחומי המדע והטכנולוגיה, המסחר והחינוך.

  נתניהו נפגש עם ראש עיריית שנחאי, יאנג סיונג, היום

  אתמול אמר נתניהו, כי סין יכולה להפוך להיות מנוע הפיתוח של הכלכלה הישראלית. בביקור זה מקווה נתניהו להגדיל את היקף הסחר בין המדינות מ-8 ל-10 מיליארד דולר. לדבריו, הכלכלה הסינית מנוהלת בצורה ריכוזית על ידי תכניות חומש הנקבעות על ידי ממשלת סין ומתוות את האסטרטגיה הכלכלית. חברות ישראליות מתקשות להיכנס לשוק הסיני, ולכן בשביל להאיץ את הפיתוח הכלכלי יש חבירות רבה לקיומו של דיאלוג בין הממשלות. "אנו מקווים כי בעזרת שיחות בין המנהיגים ובין ממשלות ניתן יהיה לקדם את שיתוף הפעולה הכלכלי", אמר נתניהו. עם זאת, נכון להיום, אמר רה"מ, לא ניתן לקדם עסקאות צבאיות עם סין.

  נתניהו במהלך ביקורו במוזיאון הפליטים היהודיים של שנחאי

  במקביל לכך, נתניהו אמר כי הוא מקווה לשכנע את הסינים לראות באילת ובמסילת הברזל העתידית שתחבר בין הים התיכון לאדום תחנת מסחר חשובה בין סין לאירופה. על פי תכניתו, מסילת רכבת זאת תחליף את תעלת סואץ העמוסה לעייפה. הסחורות המגיעות מסין תגנה תחילה לאילת, ומשם במסילת הרכבת תועבר לנמל חיפה ומשם לאירופה. נתניהו גם מקווה גם ליצור קשרי שותפות עם חברות סיניות המשקיעות באפריקה.

  מחר ימריא רה"מ לבייג'ין, שם ייוועד עם רה"מ סין, לי קה-צ'יאנג, וכן עם בלוגרים מקומיים. מאוחר יותר באותו היום צפוי נתניהו להתראיין לטלוויזיה המרכזית של סין. ביום חמישי יבקר נתניהו בחומה הסינית, וכן ינאם בבית הספר של המפלגה הקומוניסטית. ביום זה ייפגש גם עם נשיא סין, סי ג'ינפינג ויחתום את מסעו בארוחת ערב עם אנשי תקשורת ועסקים סיניים.