נתניהו נפגש עם ליו ין-דונג

תרגום: עמית אלעזר
 • ליוּ יֶן-דוֹנג, סגנית מועצת המדינה הסינית, נפגשה אתמול (19 במאי) בירושלים עם בנימין נתניהו. לדבריה, כי שני העמים תמכו זה בזה במאבק העולמי נגד הפשיזם ורקמו בכך יחדיו את סיפור ידידותם ארוכת השנים. ישראל וסין מציינות שנה 22 שנים לכינון היחסים הדיפלומטיים ביניהן ושיתוף הפעולה ביניהן ממשיך ומתחזק ללא הפסק. בנוסף, מנהיגים משני הצדדים שבו והדגישו את החשיבות בפיתוח יחסים אלו. בביקורי זה בישראל, אמרה, היא מעוניינת להמשיך ולקדם את שת"פ בין המדינות בכל היבט, במיוחד בתחומי המדע, הטכנולוגיה, החינוך, הבריאות והתרבות.

  ליו ין-דונג מציגה תמונה של אביה עם הרופא היהודי

  נתניהו הזכיר בדבריו את העזרה שסיפקו הסינים ליהודים במלחמת העולם השנייה, ואמר שהעם בישראל יזכור לנצח את עזרתם. ישראל, ציין ראש הממשלה, מעניקה חשיבות רבה לפיתוח היחסים עם סין, והיא סמוכה ובטוחה שסין תמשיך ותתפתח בעתיד. נתניהו הוסיף כי הוא מקווה ששני הצעדים ישלבו ידיים ויפתחו את שת"פ בתחומים מגוונים.

  בנוסף, סיפרה ליו על הקשר האישי שלה לעם היהודי. לפני 70 שנה, רקם אביה קשרי ידידות עמוקים עם יעקב רוזנפלד, רופא יהודי שהצטרף לצבא הסיני במלחמתו נגד הפלישה היפנית. רוזנפלד נמלט מאירופה לשנחאי ב-1939, שם פתח מרפאה. אך לנוכח הפלישה היפנית למדינה, החליט לזנוח את עיסוקו ולהצטרף למאבק נגד הכובשים היפנים. במהלך שירותו הצבאי, שימש רופא והכיר אישית מפקידים בכירים בצבא, חלקם גם חבו לו את חייהם במקרים רבים. הוא מונה לאחראי על תחום הרפואה בארמיה ונודע נודע בעוז רוחו ובאומץ ליבו הרב.

  ליו אמרה כי אביה הזכיר את רוזנפלד פעמים רבות, ואמר כי הוא מקווה לבקר יום אחד במקום בו נולד. ביקור זה, ציינה, הוא במובן מסוים הגשמת משאלתו.

  במעמד זה חתמו נתניהו וליו על מזכר הבנות להקמת וועדה משותפת שתעסוק בשת"פ בתחום החדשנות. במקביל, נחתמה תכנית לשת"פ בין משרדי הבריאות בשעת חירום.

  בנוסף, חנכה ליו אתמול את מכון קונפוציוס באוניברסיטה העברית בירושלים, והשתתפה בטקס הסרת הלוט מעל השלט החדש המעיד על המקום. בדברים שנשאה בטקס, אמרה כי מכון קונפוציוס פותח פרק חדש בדיאלוג התרבותי בין המדינות. יש לציין, כי מכון קונפוציוס באוניברסיטה העברית הוקם הודות לשת"פ עם אוניברסיטת פקין, הידועה כמוסד הלימודים היוקרתי ביותר בסין. ראש הממשלה נתניהו לא נכח באירוע זה, אך שלח מברק ברכה בו כתב כי הוא מקווה שהקמת המכון תסייע לחיזוק הקשרים בתחומי המדע והתרבות.

  יו"ר הוועדה לבריאות לאומית ולתכנון משפחה, לי בין, חותמת על ההסכם לצד שרת הבריאות, יעל גרמן