נשיא סין: תומכים בזכותו הצודקת של העם הפלסטיני למדינה

מאת: Xinhua News Agency , תרגום: עמית אלעזר
 • נשיא סין, סי ג'ינפינג, נפגש היום (6 במאי) עם הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, בהיכל הגדול של העם בבייג'ין. על מנת לקדם את פתרונה של הבעיה הפלסטינית הציג נשיא סין ארבע עמדות מפתח, בהדגישו כי סין דבקה בתמיכתה בזכותו הצודקת של העם הפלסטיני למדינה עצמאית.

  "מעל ליותר מחצי מאה קיימים הבנה, תמיכה ואמון הדדים בין העם הסיני לפלסטיני. שני הצדדים נהפכו לחברים ולשותפים טובים, והיחסים בין הצדדים ממשיכים לגדול ולהתפתח ללא הפסק. סין תמשיך ותעניק את כל הסיוע שהיא יכולה לבנייתה של פלסטין ופיתוחה. סין גם תחזק את שיתוף הפעולה עם פלסטין בתחומי החקלאות, ההשקעות, בניית תשתיות ייסוד, התרבות, החינוך והממשל."

  לדברי נשיא סין, הבעיה הפלסטינית היא בעיה מהותית במזרח התיכון. היא הנמשכת כבר יותר מחצי מאה וטרם הגיעה לפתרונה ובשל כך גרמה לסבל רב לבני העם הפלסטיני. בנוסף, היא גם הפכה למקור חוסר יציבות עיקרי באזור זה.

  סי ג'ינפינג, הצביע על ארבעה עקרונות לפתרון הסכסוך:

  א. הקמת מדינה פלסטינית עצמאית וריבונית על בסיס גבולות 1967 שבירתה מזרח ירושלים. במקביל, יש להתייחס במלוא הכבוד לחששותיה של ישראל באשר להמשך קיומה בביטחון.

  ב. המשא ומתן בין הצדדים הוא הדרך היחידה לפתרון הסכסוך ועל שני הצדדים לדבוק בדרך זאת. התנאים המקדימים ההכרחיים לחידוש שיחות השלום הם הפסקת הבנייה בהתנחלויות, הפסקת פעילויות אלימות כנגד אזרחים והסרת הסגר היבשתי והימי מעל רצועת עזה, כמו גם נקיטת צעדים למען פתרונה הראוי של בעיית האסירים הפלסטינים. פיוס בין הסיעות השונות בצד הפלסטיני יסייע גם הוא לחידוש שיחות השלום.

  ג. שני הצדדים צריכים לפעול לקידום תהליך השלום על בסיס עקרונות "שטחים תמורת שלום", החלטות האו"ם בנושא, וכן יוזמת השלום הערבית.

  ד. הקהילייה הבינלאומית צריכה לקדם ולתמוך בתהליך השלום, כמו גם לחזק את תחושת האחריות והדחיפות שבנושא זה. עליה להחזיק בעמדה האובייקטיבית של הצדק ולקדם את חידוש שיחות השלום. במקביל, ראוי שתפעל להכשרת הון אנושי פלסטיני וכן תגדיל את הסיוע הכלכלי הניתן לצד הפלסטיני.

  הנשיא הפלסטיני הודה לסין על התמיכה והסיוע שהיא מעניקה לפלסטינים. הוא אמר כי הוא מקווה שניתן יהיה להעמיק את האמון הדדי והתמיכה בין הצדדים, וכן לפעול לחיזוק את שיתוף הפעולה המסחרי. לאחר הפגישה חתמו שני המנהיגים על הסכמי שיתוף פעולה בתחומי הטכנולוגיה, החינוך והתרבות.