נשיא סין: שיתוף הפעולה בין מדינות הבריקס יביא ל"עשור הזהב”

מאת: Xinhua News Agency , תרגום: יאנג יאנג, עריכה: אופיר דור
 • נשיא סין שי ג'ינפינג אמר אתמול (יום שני)  כי שיתוף הפעולה בין מדינות הבריקס (סין,הודו, ברזיל,רוסיה ודרום אפריקה) יהיה פרודוקטיבי יותר ויביא ל"עשור הזהב".

  שי אמר את הדברים במפגש עם ראשי משלחות מברזיל, רוסיה, הודו ודרום אפריקה, שנמצאות בבייג'ין כדי להשתתף בפגישת שרי החוץ של מדינות הבריקס.

  שר החוץ הסיני וואנג יי ניהל את הישיבה, שבה השתתפו גם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, שר החוץ הברזילאי אלויסיו נונס, השר הדרום אפריקני ליחסים בינלאומיים ושיתוף פעולה מאיט נקואנה-משאבאנה והשר ההודי לענייני חוץ ויג'אי קומאר סינג.

  שי בירך על ההצלחה של הפגישה והודה לחברי בריקס אחרים על תמיכתם.

  לדבריו, מדינות הבריקס עומדות בפני משימה משותפת של שמירה על היציבות מבית והפיתוח המקומי, יצירת סביבה בינלאומית חיובית והפיכת הסדר הבינלאומי לצודק והוגן יותר.

  "שיתוף הפעולה של בריקס הוא חידוש המתעלה מעל לדפוס הישן של בריתות פוליטיות וצבאיות, ושואף להסיג שותפויות ולא בריתות", אמר שי.

  "מנגנון הבריקס גובר על החשיבה הישנה של משחק סכום אפס ומתרגל מושג חדש של תועלת הדדית ושיתוף פעולה מנצח", הוא אמר.

  הוא ציין כי מנגנון שיתוף הפעולה מתאים לצרכי חמשת העמים, כמו גם למגמה ההיסטורית.

  "מנגנון שיתוף הפעולה של הבריקס מתקיים כבר 10 שנים וחברי הבריקס התמקדו בפיתוח, שלא רק מביא תועלת לחמשת המדינות, אלא גם מציע לעולם מתכון איך לטפל בבעיות מזון וביטחון", אמר שי.

  "מדינות הבריקס הן קהילה של אינטרסים משותפים ועתיד משותף", אמר שי.

  הוא קרא למדינות לאמץ לגמרי את רוח ה-win-win ולתרום במשותף לפיתוח של הארגון.

  שי קרא לכל המדינות להמשיך ולתעדף את הפיתוח, לדבוק ברב-צדדיות ובנורמות הבסיסיות של היחסים הבינלאומיים.

  "כל עוד אנחנו חושבים ועובדים לקראת אותה מטרה, שיתוף הפעולה של הבריקס יהיה פרודוקטיבי יותר ויוביל לעשור הזהב החדש", אמר הנשיא.

  הנתח של חמש המדינות בכלכלה העולמית עלה מ-12% ל-23% בעשור האחרון, תוך שהן תורמות יותר ממחצית הצמיחה העולמית.

  כדי לסייע במימון תשתיות ופרוייקטי פיתוח בר-קיימא במדינות הבריקס, במשקים מתעוררים אחרים ובמדינות מתפתחות, סין ייסדה את בנק הפיתוח החדש של בריקס בשנת 2014 שהמטה שלו ממוקם בשנחאי.

  הבנק הפך פעיל באופן מלא בשנת 2016, במהלכה אישר הלוואות סיוע כספי במעל 1.5 מיליארד דולר עבור פרויקטי אנרגיה ירוקה ומתחדשת ותחבורה.

  ראשי המשלחות הודו לסין על קידום שיתוף הפעולה של בריקס במסגרת התקופה שאיישה את תפקיד יושב הראש המתחלף ואמרו כי הבריקס הוא מנגנון מתפתח ומבטיח.

  לדבריהם, כל החברים צריכים לשתף פעולה באופן הדוק ולטפל במשותף באתגרים הגלובליים תוך הבעת אמון כי שיתוף הפעולה של הבריקס יחזק עוד יותר את הרווחה והבריאות של בריקס.

  הם מסרו כי מדינותיהם יעבדו עם סין כדי לחזק את שיתוף הפעולה של הבריקס ולתמוך בסין באירוח פסגת בריקס מוצלחת בשיאמן בספטמבר.