נמשכת הורדת הריביות

מאת: People’s Daily, תרגום: עמית אלעזר
 • הבנק המרכזי של סין הודיע אתמול (5 ביולי) על הורדת שיעור ריביות הבסיס. זאת הפעם השנייה השנה בה מודיע הבנק על הורדות הריביות, זאת לאחר שמאז שנת 2008 הועלתה הריבית 5 פעמים. שינויים אלו יכנסו לתוקפם היום, 6 ביולי.

  קיצוץ הריביות זאת הפעם השנייה בתוך תקופת זמן של חודש, מעורר שוב את הדאגות שההאטה בכלכלה השנייה בגודלה בעולם חמורה משחזו כלכלנים.

  הבנק המרכזי של סין קיצץ לראשונה מאז שנת 2008 בשיעורי הריביות ב-8 ביוני השנה. לדעת מומחים, קיצוצים אלו נועדו לעודד את הצמיחה הכלכלית במדינה.

  על פי ההחלטה שנתקבלה, הריבית השנתית על פיקדונות תופחת ב-0.25 נקודות בסיס, ואילו הריבית השנתית על הלוואות תופחת ב-0.31 נקודות הבסיס. בהתאם לשינויים אלו, יערכו תיקונים גם בסוגים שונים של ריביות.

  לדבריו של הכלכלן ליין פינג, ראש הבנק לתחבורה של סין, צעדים אלו נועדו לתת זריקת מרץ לכלכלה הסינית, זאת מכיוון שנראה כי סין עומדת בפני ירידה בקצב צמיחתה הכלכלית. "אנו סוברים, כי מהירות הצמיחה הכלכלית ברבעון השני של השנה הגיעה לנקודת תחתית, והורדת הריביות תמנע את המשך הירידה ובמקביל תעודד את הצמיחה ברבעון השלישי. הדבר מצביע על כך כי המשרדים האחראיים על קביעת המדיניות שמו להם למטרה לייצב את הצמיחה הכלכלית", אמר.

  הבנק המרכזי של סין מסר, כי לא יחול שינויים בשיעורי הריביות הנגבים על הלוואות פרטיות. עם זאת, על מוסדות פיננסים לבחון בקפידה מתן הלוואות בתחום הרכוש. זאת, על מנת להמשיך ולמנוע רכישות ספקולטיביות.

  "שני קיצוצי הריביות בתוך תקופת זמן של חודש מעידים כי שיעור צמיחת התמ"ג (GDP) ברבעון השני של שנת 2012 אכן נמוך מהמצופה, אמר לו ג'נג-ווי, כלכלן בכיר בבנק לתעשייה.

  יש המעריכים כי הצעד של הבנק המרכזי מקורו בנפילת האינפלציה והנתונים הלא מעודדים של הרבעון השני שעתידים להיות מפורסמים.

  מלבד עידוד הכלכלה, צעד זה נערך במקביל למהלך דומה של בנקים מרכזיים בכלכלות חשובות נוספות, ציין ג'אנג מו-נאן, כלכלן במרכז למידע של סין.