נאנצ'אנג: חלוצת המהפכה

מאת: China Radio International, תרגום: סו ג'יה, עמית אלעזר
 • נָאנצָ'אנְג (Nanchang, בסינית: 南昌) היא בירתו של מחוז ג'יאנגסי. העיר משתרעת על פני שטח של 7,402 קמ"ר ומונה 4.85 מיליון איש. בהיסטוריה הסינית המודרנית נודעה העיר כמקום בו החלה מלחמת האזרחים הסינית. ב-1 באוגוסט 1927 פרצה בעיר "התקוממות נאנצ'אנג", המסמלת את יריית הפתיחה במאבק המזויין של הקומוניסטים כנגד המפלגה הלאומית.

  מלבד אתרים הקשורים להיסטוריה המודרנית של העיר, בנאנצ'אנג אתרים נוספים מעברו העתיק של המקום. העיר נוסדה בשנת 202 לפנה"ס, בזמן שושלת האן, אז גם ניתן לאזור השם נאנצ'אנג, שפירושו הוא הדרום המשגשג. כפי ששמה מעיד עליה, אכן שיגשגה העיר החל מהיווסדה. בזמן שושלת טאנג היתה מרכז ייצור של אוניות, נייר, טקסטיל, כלי נשק, ברונזה וכסף.

  אולם הזיכרון להתקוממות נאנצ'אנג של ה-1 באוגוסט

  בראשון באוגוסט 1927 כבשו הכוחות הקומוניסטים את העיר נאנ'צאנג והחזיקו בה למשך 4 ימים. לאחר מכן, מפני החשש שיכותרו ויובסו בידי כוחות המפלגה הלאומית, נסוגו לאזורים ההרריים במערב המחוז. על אף ששליטת הקומוניסטים בעיר לא ארכה זמן רב, תאריך זה נכנס לדפי ההיסטוריה הסינית כיום בו נוסד צבא השחרור המהפכני. לזכר מאורע זה הוקם בבניין ממנו נוהלה המערכה מוזיאון העוקב אחר שלבי ההתקוממות השונים באמצעות יותר מ-280 תמונות, 60 מסמכים וכן 1,295 מוצגים מקוריים מהתקופה.

  כרטיס הכניסה: 20 יואן. שעות פתיחה: 17:00-09:00 אוטובוסים 2 ו-7 מגיעים למקום. כתובת האתר: 中山路380号

  פביליון טֶנג ווָאנְג (Tengwang Ge, בסינית: 滕王阁)

  פביליון טנג וואנג איננו רק גאוותה של העיר נאנצ'אנג או אחד מסמליה הבולטים ביותר אלא הוא אף אחד מאוצרות מורשתה של סין העתיקה. פביליון זה הוא הנודע ביותר מבין שלושת פבילונים הקיימים מדרומו של נהר היאנגצה. הפביליון ניצב בנקודה בה נפגשים שני הנהרות, נהר גאן ופוּ, שבמימיהם הוא משתקף. הפביליון נבנה בשנת 653 בזמן שושלת טאנג, לציון מינויו של לי יואנינג, בן הקיסר הראשון של השושלת, לתפקיד שר הצבא בהונג-ג'ואו, שמה הקדום של העיר. המבנה שניתן לראות כיום נבנה במאה ה-20 בסגנון שושלת סונג, שהוא המשכו ופיתוחו של זה משושלת טאנג ולהם בסיס משותף.

  הבניין המרכזי של המבנה מתנשא לגובה של 57.5 מטר ובו 9 קומות והוא מכסה שטח של 1300 מ"ר. בתוך הפביליון מוצגים חפצי אומנות סינים שונים. שעות הפתיחה: בין ה-1 במאי ועד ה-7 באוקטובר: 18:00-07:30. בין ה-7 באוקטובר לאפריל: 17:30-08:00. מתחנת הרכבת המרכזית ניתן לקחת את אוטובוס מספר 2 או 7. מחיר כרטיס הכניסה: 50 יואן. כתובת האתר: 西湖区沿江北大道39号 האתר הרישמי של המקום בשפה האנגלית: http://www.cntwg.com/twg/twgf/

  כיכר צ'יוּ שוֵּי (Qiushui Guangchang, בסינית:秋水广场)

  הכיכר שוכנת בין פביליון הנסיך טנג לגדתו הצפונית של נהר גאן. הכיכר, מזכירה סהר בצורתה, משתרעת על פני שטח של 8.6 קמ"ר. עיקר פרסומה של הכיכר נובע ממזרקות המים המוזיקאליות שבה, הגדולות ביותר באסיה, שהגבוהה שבהן מתנשאת לגובה של מעל ל-128 מטרים.

  טיילת באורך 1,100 מטרים לאורכו של הנהר, הצמודה לכיכר, מאפשרת למבקרים בה להנות לא רק ממופע המזרקות המרהיב אלא גם מטיול על גדת הנהר וביקור במרכזי הקניות הרבים באזור. ניתן לקחת אוטובוס מספר 209, 228 ו-229.

  גלגל הענק "הכוכב של נאנצ'נאג" (南昌之星, בסינית: Nanchang Zhi Xing)

  הגלגל הענק השני בגודלו בעולם, המתנשא לגובה של 160 מטרים. נפתח לציבור ב-2006, אז היה הראשון בגובהו בעולם. הוא איבד את הכתר שנתיים מאוחר יותר לטובת גלגל הענק בסינגפור, הגבוה ממנו ב-5 מטרים בלבד. גלגל הענק מכיל 60 תאים ממוזגים, שכל אחד מהם יכול לשאת עד 8 נוסעים.

  כרטיס כניסה: 50 יואן. שעות פתיחה: 11:30-08:30, 22:30-14:30. בימי שבת וראשון: 22:30-08:00. אוטובוסים המגיעים למקום: 17, 233. כתובת האתר: 江西省南昌市红谷滩新区红角洲赣江南大道十里景观内

  פגודת שֶנְג גִ'ין (Shengjin Ta, בסינית: 绳金塔)

  הפגודה נבנתה בשלהי שושלת טאנג ולה היסטוריה של למעלה מ-1,000 שנה. היא מתנשאת לגובה של 51 מטרים ובה 7 קומות מתומנות שבכל אחת מהן 8 דלתות. בשל פגעי הטבע שספגה הפגודה, היא נבנתה מחדש בשושלת צ'ינג. מחיר כרטיס הכניסה: 20 יואן. שעות פתיחה: 17:30-08:00. ניתן לקחת אוטובוס מספר: 5,26,33,230.

  מקדש יוֹאוּ מִין (佑民寺, בסינית: Youmin Si)

  למקדש זה היסטוריה של יותר מ-1,400 שנה מאז נבנה בתקופת שושלת ליָאנְג הדרומית (547). בשושלת טאנג הפך המקום למקדש ולמרכז בודהיסטי חשוב בדרום סין. זה הוא המקדש הבודהיסטי היחיד הקיים כיום בתוך העיר נאנ'צאנג. האגדה מספרת שבמקום הייתה באר של מורה בודהיסטי. יום אחד גילה שבבאר שוכן ג'יאו-לונג, סוג של דרקון סיני מיתולוגי. המלך המקומי באותה תקופה החליט להקים פסל של בודהה כדי לכלוא בתוכו את הייצור שנמצא. לאחר מכן, תרם המורה את ביתו והפכו למקדש. המקום התפרסם הודות ללמעלה מ-90 פסלי בודהה שבו, הגדול והמרשים שבהם עשוי נחושת ומשקלו 18 טון. שעות פתיחה: 19:30-06:30, כרטיס כניסה: 2 יואן. כתובת: 环湖路99号内八一公园北面东湖东岸

  הכפרים העתיקים של אָן-יִי ( Anyi Qiannian Gucunqun, בסינית:安义千年古村群 )

  קבוצה של שלושה כפרים עתיקים אלו הם ביטוי לתרבות ולסגנון הבנייה של מחוז ג'יאנגסי. ביקור בסמטאות הצרות בכפרים כמוהו כמסע אחורה בזמן. הכפר לוּאוֹ טיֶין (Luotiancun, בסינית: 罗田村) נבנה בזמן שושלת טאנג והוא בעל היסטוריה של 1,120 שנה. בכפר יותר מ-40 בניינים אשר שמרו על ייחודם ועל צורתם המקורית עד ימנו. הכפר מחולק למגורים על פי השתייכות ל-10 שושלות משפחתיות משותפות ולו 4 שערים מארבעת כיווניו.

  הכפר שוּי נָאן (Shuinancun, בסינית: 水南村) המרוחק 400 מטרים בלבד מהכפר לואו טיין, שימר בצורה טובה את בתיו מתקופת השושלות מינג וצ'ינג. עד היום ניתן לראות את העיטורים המעודנים המעטרים את בתיו. הכפר גִ'ינְג טָאי (Jingtaicun, בסינית: 京台村) בעל היסטוריה של יותר מ-1,380 שנה ובו מבנים עתיקים שונים. בכפר מתגוררים עד היום צאציהם של שני בתי אב שהתיישבו באזור עוד בתקופת שושלת טאנג.

  הכפרים נמצאים 60 ק"מ דרומית לעיר נאנצ'אנג ומרחק 30 ק"מ משדה התעופה של נאנצ'אנג. מתחנת הרכבת של נאנצ'נאג ניתן לקחת את אוטובוס מספר 9 ולרדת בשוק הונג צ'נג (Hongcheng DaShichang, בסינית: 洪城大市场). ממקום זה יש להחליף לאוטובוס הנוסע לכיוון צ'אנג בו שה בי (Changbu Shibi, בסינית: 长埠石壁) ולרדת בתחנה הנמצאת בכפר לואו טיאן. זמן הנסיעה הכולל: כשעה וחצי. מחירו של כרטיס הכניסה לכפרים: 30 יואן.

  מידע שימושי

  כבירת מחוז ג'יאנגסי, העיר נאנצ'אנג מקושרות ברכבות ובטיסות לערים מרכזיות אחרות בסין. ניתן למצוא מגוון רחב של בתי מלון ואכסניות ברמות שונות. באתר הרישמי של העיר בשפה האנגלית ניתן למצוא מידע נוסף על בתי מלון במקום: /http://english.nc.gov.cn/tour/hotel