נאומו של שי ג'ינפינג בטקס הפתיחה של פורום בואו לאסיה 2018: הגלובליזציה הכלכלית היא בלתי הפיכה, סין נפתחת יותר ויותר

מאת: China Radio International, תרגום: סו ג'יה, עריכה: אופיר דור
 • אפוס מפואר

  בשנת 1978, מפגש המליאה השלישית של CPC פתח את המסע היסטורי של הרפורמה והפתיחה של סין. במשך 40 שנה של מאמצים, העם הסיני השתמש בשתי ידיו כדי לקדם את הפיתוח הלאומי והאתני.

  סין הפכה לכלכלה השנייה בעולם, בעלת התעשייה הגדולה ביותר, המובילה בעולם במסחר והמדינה בעלת עתודות מטבע החוץ הגדולות ביותר.

  התמ"ג השנתי של סין גדל בממוצע ב-9.5%. סחר החוץ שלה גדל ב-14.5%, יותר מ-700 מיליון סינים יצאו ממעגל העוני, כ-70% מהעניים בעולם באותה תקופה. לאורך השנים סין תרמה יותר מ-30% מהצמיחה הכלכלית העולמית.

   

  גילויים חשובים

  אחד הגילויים החשובים ביותר ב-40 שנות הרפורמה הוא כי מדינה או עם שרוצים ללכת במסלול ההתחדשות, חייבים להתקדם על פי הלוגיקה של ההתפתחות ההיסטורית ולאמץ את גאות התקופה. יש יותר מדרך אחת למודרניזציה. העם הסיני היה אמיץ מספיק לאמץ מהפכה עצמית, חדשנות עצמית, להעז לנסות ולקחת את ההובלה.

  הרפורמה והפתיחה היתה המהפכה השנייה בסין, שלא רק שינתה את סין אלא גם השפיעה עמוקות על העולם.

   

  שאלות התקופה

  מול עולם מורכב ומשתנה, לאן הולכת החברה האנושית? היכן נמצא העתיד של אסיה? אסור לנו לפחד אלא לתפוס את חוקי ההיסטוריה ולהכיר את המגמה הכללית של העולם.

  שלושת המגמות העיקריות של העולם העכשווי - שיתוף פעולה, פתיחות ואינטגרציה, שינוי וחדשנות - מתקדמות קדימה.

  בעתיד כל המדינות חייבות לכבד זו את זו, לטפל זו בזו באופן שווה, להתייעץ זו עם זו, לקחת אחריות, לשתף פעולה בצורת win-win, לאמץ סובלנות הדדית, לכבד את הטבע ולאהוב את כדור הארץ.

   

  עידן חדש, משימה חדשה

  לכל דור יש את בעיותיו ולכל דור השליחות שלו. בעידן החדש העם הסיני ימשיך לשאוף לשיפור עצמי ,לרפורמה עצמית ולגבור על הקשיים והמכשולים כדי להמשיך לבצע את הרפורמה. העם הסיני ימשיך לחדש ולקדם את הפיתוח, ימשיך וירחיב את הפתיחות ויחזק את שיתוף הפעולה, ימשיך לעבוד עם העולם ולתרום רבות לאנושות.

   

  צעדים חדשים לפתיחה

  ליברליזציה בהיקף גדול של הגישה לשווקים ,הקטנת ההגבלות על מניות זרות בענפי בנקאות, ניירות ערך וביטוח, הקלת ההגבלות על מניות זרות בתעשיית הרכב בהקדם האפשרי.

  חיזוק הקישור עם הכלכלה הבינלאומית והכללים המסחריים, הגברת השקיפות וחיזוק ההגנה על זכויות הקניין.

  חיזוק ההגנה על זכויות הקניין הרוחני: ארגון מחדש של משרד הקניין הרוחני של המדינה והעלאת המחיר על פעילות בלתי חוקית.

  הרחבת היבוא באופן פעיל על ידי הפחתת מיסים על יבוא על מכוניות ומוצרים אחרים, הגדלת המאפיינים והיתרונות של המוצרים המיובאים שתושבים סיניים זקוקים להם וכן אימוץ תהליך ההצטרפות להסכם הרכש הממשלתי של WTO.

   

   כוח בסיסי

  בעולם נוכחי, המגמה של שינוי וחדשנות מתקדמת. לפני יותר מ-2500 שנים הסינים הקדמונים הבינו כי "אם הדבר מועיל לעם, אז לא צריך לחקות את המערכת העתיקה. אם הדבר מתאים למצב הממשי, אז לא צריך לפעול לפי החוק הישן". שינוי וחדשנות הם הכוח הבסיסי לקידום התפתחות החברה האנושית. מי ינח את השינוי, מי יסרב לחדשנות, מי יהיה בפיגור בזמנים, מי יבוטל על ידי ההיסטוריה.

   

  הבטחה רצינית של סין לעולם

  סין לא תאיים על אף מדינה בשום אופן ופנים, סין לא תשנה את המערכת הגלובלית הנוכחית, סין לא תכוון לקבל מרחב השפעה. סין תהיה מדינה שתתמוך בשלום, בהתפתחות גלובלית ותשמור על הסדר הבינלאומי.

   

  מדיניות בסיסיות של סין

  גלובליזציה היא מגמה בלתי הפיכה של העידן החדש. סין ממשיכה לפעול לפי המדיניות הבסיסית של פתיחה כלפי חוץ והיא פותחת את הדלת לכל העולם. ב-40 השנה שעברו ההצלחה שסין זכתה לה התבססה על מדיניות הפתיחה, סין עתידה לקדם את הכלכלה באופן איכותי גם דרך פתיחה של המדינה. סין לא תסגור את הדלת ותמשיך לפתוח אותה.

   

  בנייה משותפת של "החגורה והדרך"

  יוזמת "החגורה והדרך" מבוססת על סין, אך ההזדמנויות וההישגים שייכים לעולם. יש לבנות את "החגורה והדרך" כפלטפורמת שיתוף הפעולה הבינלאומית הרחבה ביותר שמתאימה למגמת הגלובליזציה הכלכלית.