נאומו של וואנג צ'ן בטקס הפתיחה של אירועי "לחוש את סין"

 • גבירותיי ורבותיי, חברים יקרים:

  היום אנו פותחים את אירועי "לחוש את סין" בישראל, שאותם ארגנו לשכת החדשות הממשלתית של סין ומשרד החוץ של ישראל. ביום סתווי ונעים זה, אני שמח מאוד שאני יכול לחזות בפירות היחסים בין סין לישראל יחד עמכם, אורחים נכבדים. בשם לשכת החדשות הממשלתית של סין, הרשו לי לאחל איחולים חמים לרגל פתיחת אירועי "לחוש את סין" בישראל ולברך מכל הלב את האורחים הנכבדים שינכחו באירועים השונים.

  לסין ולישראל היסטוריה ארוכה של קשרים הדדיים, ושני העמים חולקים רגשות עמוקים זה לזה המצליחים לחצות את מחסום הלאום. בשנת 1992 כוננו סין וישראל יחסים דיפלומטיים באופן רשמי, וכך נפתח פרק חדש ביחסי שתי המדינות. מאז כינון היחסים הדיפלומטיים חלפו אמנם רק 17 שנים, אולם הקשרים בין שתי המדינות התפתחו במהירות מסחררת. במישור הפוליטי, ביקורים הדדיים רמי דרג – ובכלל זאת ביקורים של ראשי מדינה – נערכים לעתים תכופות. אלה מגבירים את הידידות וההבנה ההדדית ומחזקים את היחסים בין שתי המדינות. במישור הכלכלי, שיתוף הפעולה בין שתי המדינות המושתת על אינטרסים משותפים הולך ומעמיק בהתמדה. שיתוף הפעולה המסחרי וההשקעות ההדדיות הגיעו לדרגה חסרת תקדים. המגעים בין שתי המדינות בתחומים שונים כגון מדע וטכנולוגיה, חינוך, תרבות ואמנות הולכים ומתהדקים מיום ליום. שני העמים מעולם לא גילו עניין כה רב זה במדינתו של האחר כפי שהם מגלים כיום. כדי לסבר את האוזן, יותר ויותר ישראלים מתעניינים בתרבות הסינית, מתחילים ללמוד סינית ושואפים להבין את המצב בסין ב-30 השנים שעברו מאז החלת הרפורמות ומדיניות הדלת הפתוחה. אירועי התרבות "לחוש את סין" בישראל, אשר ייערכו בהיקף רחב מאוד, לא זו בלבד ממחישים את מאמצי הממשלות להעמיק את היחסים בין שתי המדינות, אלא גם משקפים את חיזוק ההבנה ההדדית בין שני העמים והעמקת הידידות ביניהם, כמו גם את הרצון הכן להרחיב את שיתוף הפעולה.

  במסגרת האירועים הצפויים, תערוכות הצילומים "להתקרב אל סין" ו"יחסי ישראל-סין", שבוע הקולנוע הסיני, שבוע הטלוויזיה הסינית, המופעים "החלום שלי" ו"דימוי סיני" וההרצאות שיינתנו יפתחו צוהר שיאפשר לישראלים להתקרב אל סין ולחוש את סין מנקודות מבט וזוויות שונות. גם בלי לצאת את גבולות המדינה, לישראלים יש כעת הזדמנות לחוות את טעמה של התרבות הסינית העשירה והמגוונת במדינתם. אף על פי ש-14 יום הם זמן קצר ותוכן האירועים מוגבל, אירועי "לחוש את סין" בישראל נושאים עימם משאלה יפה, ויש להם משמעות מרחיקת לכת. אנו מקווים כי אירועי "לחוש את סין" בישראל יציגו לפני הקהל הישראלי סין עתיקה ומתחדשת בעת ובעונה אחת, סין המוקירה את המסורת מצד אחד, אך פתוחה ומתורבתת מצד אחר. אנו מקווים כי הישראלים יוכלו לחוש דרכם את הידידות הקרובה ואת הרגשות העמוקים של העם הסיני כלפיהם. אנו מקווים כי הנוכחים באירועים יחושו את החתירה הבלתי פוסקת של הסינים לשלום, לפיתוח ולשיתוף פעולה. אנו מקווים כי הם יחושו את השאיפה היפה של הסינים ללכת שכם אל שכם עם כל עמי העולם, ובהם גם עם ישראל, כדי לכונן שלום בר קיימא, שגשוג משותף ועולם הרמוני.

  משרד החוץ של סין, הרשות הסינית לרדיו, טלוויזיה וקולנוע, גופים ממשלתיים רבים אחרים וכן שגרירות סין בישראל העניקו סיוע ותמיכה אדירים לטובת האירועים האלה. משרד התרבות והספורט של ישראל ומשרד התיירות של ישראל, כמו גם שגרירות ישראל בסין השקיעו מאמצים שהניבו תוצאות יוצאות מן הכלל, ואל על, חברת התעופה הישראלית, נתנה חסות לאירועים. בהזדמנות זו, אני רוצה להודות מקרב לב לכל החברים משתי המדינות שהעניקו סיוע ותמיכה לאירועים אלה. אני משוכנע כי אירועי "לחוש את סין" בישראל יקדמו את ההבנה, את האמון ההדדי ואת הידידות בין העמים, ויתרמו תרומה חיובית להתפתחות היחסים ושיתוף הפעולה בין שתי המדינות.

  לבסוף, אני רוצה לאחל את מלוא ההצלחה לאירועי "לחוש את סין" בישראל!

  תודה רבה.