נאום ראש ממשלת סין וון ג'יה-באו

מאת: China Radio International, תרגום: סי סיאוצ'י, סו' ג'יה, ליאת סוזנה
 • טקס הפתיחה של הקונגרס העממי הלאומי ה-11 נערך היום (5 במרץ) בהיכל הגדול של העם בבייג'ין. הטקס נפתח בדברים שנשא ראש ממשלת סין וון ג'יה-באו, במהלכו הציג בפני 3,000 חברי הקונגרס את דו"ח פעילותה של הממשלה בשנה החולפת והאמצעים שהיא נקטה בניסיונותיה להתמודד עם האתגרים והמכשולים שהציב בפניה המשבר הכלכלי העולמי. וון התייחס בנאומו גם לסוגיות החברתיות והכלכליות הבוערות שעומדות במרכז סדר היום הציבורי, כדוגמת עליית מחירי הנדל"ן, מצב התעסוקה והרפורמות בחוק הבריאות. להלן עיקרי דבריו:

  ממשלת סין הוכיחה כי היא מסוגלת לעמוד איתנה אל מול כל אתגר שהכלכלה העולמית מציבה בפניה. היא הצליחה לצמצם את השלכותיו השליליות של המשבר הכלכלי העולמי למינימום ולהתאושש ממנו במהירה והיא אופטימית בכל הנוגע ליכולתה של הכלכלה להמשיך את מגמת הצמיחה וההתחזקות גם בעתיד. בנוסף, שורת הצעדים שהיא נקטה בשנה החולפת מילאה תפקיד חשוב גם בייצובה של הכלכלה העולמית כולה.

  ראש ממשלת סין וון ג'יה-באו

  שנת 2009 ידועה כשנה הקשה ביותר בהיסטוריה של הכלכלה העולמית, אך ממשלת סין הצליחה לעמוד בפני המשבר בהצלחה ולצאת ממנו מחוזקת. זאת בזכות העובדה כי הממשלה נקטה בשורה של צעדים שהבטיחו את יכולתה לעמוד בכל היעדים שהיא הציבה לעצמה בתחילת שנת 2009, ובכללם היעד של שמירה על מגמת צמיחה יציבה בשיעור של 8.7% . עם זאת, וון צופה כי שנת 2010 תהיה השנה המאתגרת והמורכבת ביותר לכלכלה המקומית, שתיתקל השנה במספר בעיות מהותיות וסיכונים פטנציאליים, אך הוא סמוך ובטוח שהממשל יעמוד בהצלחה ביעדים שהוא הציב לעצמו לשנה הנוכחית- יעד צמיחה שנתי של 8%, יעד אינפלציה של 3% ושמירה על שיעור אבטלה בערים שלא עולה על 4.6%. הוא הוסיף כי מדיניות ההוצאות הממשלתיות והאשראי הנוח יימשכו, שכן הבסיס לצמיחה עולמית מחודשת עדיין איננו יציב ואיתן.

  בחינה מחדש של המשבר, הפקת הלקחים ממנו ועריכת תיקונים מבניים ורפורמות במערכת הפיננסית יבטיחו את המשך התחזקותו של מבנה הכלכלה ויבטיחו את יציבותו גם בעתיד. הממשלה הסינית מתכוונת לצאת בשורה של צעדים נוספים גם במהלך השנה הקרובה. היא תמשיך לשפר את המנגנונים שיאפשרו לבקר ולשמור על רמה הגיונית ומאוזנת של שער החליפין של המטבע הסיני. היא תפעל להמשך חיזוק מגמת העלייה בשכר והשיפור בשוק התעסוקה בעתיד, בשאיפה ליצור עוד כ-9 מיליון משרות נוספות השנה. במקביל, על מנת למנוע קיפאון ביצור, היא תמשיך במגמת עידוד הצריכה הפרטית והרחבת הביקושים הפנימיים, שכן אלה משמשים כמנוע הצמיחה העיקרי של הכלכלה הלאומית והם משחקים תפקיד מהותי בהתאוששותה. היא תפעל לחיזוק תשתיות תעשיית ההיי-טק במטרה להפחית את התלות ביצוא ובהשקעות להנעת הצמיחה. כמו כן, ממשלת סין תפעל לבנייה וביסוס של תשתית ידע והקניית הכלים פרקטיים הנחוצים ליצירת חדשנות שיטתית ולהבטחת שיפור מתמיד בתחום התעשייה, כמו גם בחינה מחדש של מדיניות ניהול ותכנון של משאבי הטבע והסביבה.

  סין תמשיך לטפל בענייניה הפנימיים בנחישות ובאומץ כפי שעשתה בעבר, והיא בטוחה ביכולתה לשמור על המשך פיתוח יציב ומהיר של הכלכלה הלאומית ועל התחזוקתה גם בעתיד.

  אחת מהבעיות החמורות הניצבות בפני הכלכלה הסינית, עליה התמקד וון ג'יה-באו בנאומו היא העלייה המטאורית שנרשמה במחירי הנדל"ן, שהגיעו לשיאים חדשים בשנה שעברה. רכישת דירת מגורים נחשבת כיום בסין למותרות השמורה ליחידי סגולה בלבד. עיניהם של האזרחים נשואות אל עבר הממשלה, בציפיה שזו תתחיל לנקוט בצעדים הנחוצים על מנת להתחיל "לצנן" את שוק הנדל"ן ולפעול על מנת להוריד חזרה את מחירי הדירות. וון מסר כי האתגר העומד בפני הממשלה הוא ויסות פעילותו של השוק כך שיתאפשר לצמצם את הלחצים על מחירי הנדל"ן באופן שלא יוביל לקריסתם. הוא הדגיש כי הוא בטוח ביכולתה של ממשלתו לנהל את שוק הדיור ולהעלות את היצע הדיור במחיר נוח. היא תעודד רכישת דירות תוך מתן הקלות במיסי הרכישה, אך במקביל, תפעל להגברת הפיקוח, תוך שימוש באמצעים משפטיים וכלכליים, על מנת שיהיה ניתן לרסן את רכישת הבתים לצרכי מסחר ספקולנטי. בנוסף, היא תנהיג סדרה של תיקונים ורפורמות בחוק המקרקעין, שינויים אשר יובילו בהכרח לתפנית חיובית בעתיד.

  וון הדגיש כי סוגיית הנדל"ן, בדומה לסוגיות בוערות נוספות, כדוגמת הרפורמות במערכת הבריאות, הגברת גמישות שוק העבודה והגדלת שיעור התעסוקה, רפורמות בקיצבאות הביטוח הלאומי ועוד, עומדת גם היא בראש סדרי העדיפויות של הממשלה הסינית, וכל הסוגיות הללו יזכו להתייחסות מרכזית במהלך כינוסו של הקונגרס העממי הנוכחי.

  מושב המליאה בהיכל הגדול של העם

  בהמשך, התייחס ראש ממשלת סין בנאומו גם למדיניות שממשלתו נוקטת כלפי הונג-קונג, מקאו וטייוואן. הוא חזר והדגיש כי בכוונתה של הממשלה לדבוק במלוא עוזה במדיניות של "מדינה אחת- שתי שיטות" על מנת לשמור על שגשוג ויציבות ארוכות טווח בהונג-קונג ובמקאו. וון הוסיף כי סין תמשיך לפעול בעוצמה ובנחישות למען השבתה של טייוואן אל חיקה של המולדת, ותפעל לעידוד וחיזוק הקשרים בין שני עברי המיצרים, כל זאת במסגרת המאבק למען מימוש המטרה ההיסטורית הנעלה, והיא אחדותה ושלמותה הטריטוריאלית של סין.

  בהתייחסותו לתחום יחסי החוץ והדיפלומטיה של ממשלתו, הדגיש וון כי סין תמשיך להתעקש ולדבוק במדיניות אוטונומית, עצמאית ומאוזנת, החותרת להגיע להסדרי שלום עם שכנותיה ויתר מדינות העולם. ממשלת סין נוקטת באסטרטגיה של פתיחות, אשר משרתת את כלל האינטרסים המשותפים לכל עמי העולם, והיא תוסיף לקדם שיתוף פעולה אשר מושתת על בסיס חמשת העקרונות של דו-הקיום בשלום. הכל בשם מאמץ החתירה לשלום ולבנייתו של עולם הרמוני.

  הקונגרס העממי הלאומי הוא הרשות הממלכתית הגבוהה ביותר בסין. חבריו, כ-3,000 במספר, הם נציגים מכל המחוזות, האזורים האוטונומיים והרשויות המונציפיליות הכפופות ישירות לשלטון המרכזי. תקופת כהונתו אורכת חמש שנים ומושב המליאה מתכנס אחת לשנה בהיכל העם, שהוא למעשה מקום מושבו של הפרלמנט הסיני בכיכר טיינאנמן בבייג'ין.