נאום נשיא סין בפתיחת הקונגרס הלאומי ה-18

מאת: Xinhua News Agency , תרגום: רן בולדור, יואב וולנסקי, עמית אלעזר
 • הקונגרס הלאומי ה-18 של המפלגה הקומוניסטית הסינית פתח את דיוניו היום (8 בנובמבר) בהיכל הגדול של העם בייג'ין. נשיא סין, הו ג'ינטאו, פתח את מושבו הראשון של הקונגרס. בדיווח שמסר לנציגי הקונגרס הדגיש כי המפלגה הקומוניסטית הסינית תמשיך לצעוד בגאון בדרך הסוציאליזם עם המאפיינים הסיניים. הקונגרס הלאומי ה-18 מתכנס במקביל לכניסתה של סין לשלב היסטורי בו היא פועלת בחריצות ליישב את צרכי העם ומתמודדת אל מול אתגרים שונים רבים.

  בדיווח שמסר נשיא סין, אמר כי המטרה העיקרית מאחורי מסירת הדיווח לנציגי הקונגרס הרבים היא על מנת לערוך תכניות ולהתוות את דרכה של המפלגה ב-5 השנים הקרובות ואף מעבר לכך. זאת, על מנת להוביל את פיתוחה ובנייתה של סין.

  נשיא סין, הו ג'ינטאו, נושא דברים

  אל מול האתגרים הרבים מיום ליום עימם מתמודדת המפלגה הקומוניסטית הסינית, עוקב העולם בדריכות אחר הדרך בה תבחר סין לצעוד בעתיד. בדיווחו, ערך הו הכרזה ברורה בנושא זה. לדבריו: "נושא הקונגרס הלאומי ה-18 הוא לשאת בראש מורם ובקומה זקופה את דגל הסוציאליזם בעל המאפיינים הסיניים. תחת ההדרכה של תורתו של דֶנג סְיאופִּינְג ושלושת העקרונות המנחים במחשבתו של ג'יאנג דְזֶה-מין, נוסיף להעמיק את יישום הפיתוח המדעי, שחרור המחשבה, מדיניות הדלת הפתוחה, חיזוק האחדות, כמו גם התגברות על מכשולים וקשיים, והמשך ההתקדמות בגאון בדרך הסוציאליזם בעל המאפיינים הסיניים. הדגשתו של נשיא סין, כי סין נחושה להמשיך ולצעוד בדרך הסוציאליזם עם המאפיינים הסיניים – הפריכה את ההשערות שהעלו בעולם לגבי הדרך בה תבחר סין להמשך פיתוחה העתידי.

  מאז השקת הרפורמות הכלכליות בשנת 1978, הציבה המפלגה הקומוניסטית הסינית את קידום פיתוחה של המדינה בראש סדר יומה כמפלגת השלטון. במשך יותר מ-30 שנה, עמדה השאלה "כיצד ניתן להתפתח" בראש סדר היום. פיתוח כולל, מווסת, כמו גם בר קיימא ומדעי- משקפים את הבנתה של המפלגה בנושא וכן את ניסיונה העשיר. סין גיבשה את המחשבה המנחה אותה בבנייתה ובפיתוחה: פיתוח מדעי. בדיווח זה הדגיש שוב נשיא סין, כי לפיתוח מדעי חשיבות רבה בהתוויית דרכה של התפתחות המדינה.

  לאחר כמעט כחצי מאה של מאמצים בלתי נלאים, מצאה סין דרך התואמת את מצבה הלאומי- הלוא היא דרך הסוציאליזם בעל המאפיינים הסיניים. בכך יסדה את המערכת של סוציאליזם בעל מאפיינים סיניים, וכן קבע את המערכת של מדינה זאת. הו ג'ינטאו אמר: "הדרך של סוציאליזם עם מאפיינים סיניים, התיאורטיה של סוציאליזם עם מאפיינים סיניים, וכן המערכת של סוציאליזם עם מאפיינים סיניים, הם פרי עמלם של המפלגה והעם במשך יותר מ-90 שנה. בנוסף, הם פרי היצירתיות וניסיון העבר שנצבר. יש להמשיך ולהתפתח בהתמדה, וכן להוקיר את ניסיון העבר."

  אף על פי כן, טרם נכבשה דרך הפיתוח של סין. המפלגה הקומוניסטית תמשיך להגשים במרץ את שליחותה בביצוע רפורמות ופיתוח. בד בבד עם הישגי העשור החולף, הקשיים עודם קיימים ולעיתים אף מחריפים. אולם בהתאם ליעדים שקבעה המפלגה הקומוניסטית לעשור החדש, על סין לבנות ב-2020 חברה אשר חיה חיי רווחה. בהתאם להתפתחות הנסיבות מבית ומחוץ, כך גם צצות דרישות חדשות למען הגשמת היעדים הללו. על הכלכלה להתפתח בקצב בריא, ויש למצוא דרכים חדשות להגביר את הפיתוח. באופן מאוזן והרמוני, וסביב בסיס איתן ובר קיימא, ניתן יהיה להכפיל את שיעור התמ"ג ואת ההכנסה הממוצעת לנפש ביחס ל-2010. הדמוקרטיה העממית והעוצמה רכה צריכות להמשיך ולגדול באופן רציף, רמת חייהם של האזרחים בערים ובכפרים צריכה להשתפר, ויש להשיג התקדמות משמעותית בבניית חברה החוסכת בצריכת משאבי טבע וידידותית לסביבה. במהלך השנים הקרובות יושם דגש רב על מימוש היעדים שנקבעו והדרישות החדשות שיצוצו בעקבותם.

  הו ג'ינטאו פירט מהם הקשיים שיעמדו בפני המפלגה הקומוניסטית וכיצד יהיה ניתן להתגבר עליהם. הבעיה העיקרית הראשונה היא שמירה על קצב בריא של צמיחה כלכלית. סין תעמיק עוד יותר את הרפורמות במוסדות הכלכלה שלה, ותיישם רעיונות חדשים שידחפו קדימה את אסטרטגיית הפיתוח שלה. היא תקדם את הפיתוח בעיר ובכפר, ותחזק את רמת הפתיחות של הכלכלה/כלכלה פתוחה. יש לחזק את הבסיס האסטרטגי של דרישות כלכליות מבית, לכונן בהקדם מנגנון ארוך טווח להגדלת הביקוש בקרב הצרכנים ולהגדיל את היקף השוק המקומי. כמו כן, יש להטמיע מדיניות יעילה יותר של פיתוח כלכלי, לקדם תעשיות אסטרטגיות שנמצאות בתנופה, לזרז ביתר שאת שינויים בתעשיות מסורתיות ולהרחיב תעשיות בתחום השירות, ובמיוחד את אלה המציעות שירותים מודרניים.


  במסגרת הפיתוח הכלכלי, סין צריכה לכבד יותר את חוקי השוק, לקדם השקעות בתחומים הנוגעים לביטחון המדינה ולכלכלתה. יש להתחרות בשוק בצורה שקולה ותוך שמירה על החוקים. יש לחזק את המגזר הכלכלי הפרטי והמגזר החקלאי ולהשכיל לנצל את העוצמות של התעשייה המקומית ואת היתרונות של השקעות זרות.

  הבעיה העיקרית השנייה היא קידום הרפורמה הפוליטית וחיזוק הדמוקרטיה. ביצוע רפורמה במערכת הפוליטית הוא חלק בל חשוב מהרפורמה המקיפה בסין. עלינו להמשיך ולהשקיע מאמצים פעילים והולמים לביצוע הרפורמות במערכת הפוליטית. כמו כן, עלינו להפוך את הדמוקרטיה העממית לנמרצת ומקיפה יותר וקלה יותר ליישום. עלינו להגן על האזרחים באמצעות יישום סמכותה של אסיפת העם, כולל חיזוק הנציגים נמוכי הדרג באסיפה, צמצום נציגיהם של הנהגת המפלגה והממשלה וכינון מנגנון שיחבר בין נציגי האסיפה להמונים. יש להגביר את שיתוף הפעולה עם המפלגות הדמוקרטיות. כמו כן, על הכול לפעול במסגרת החוקה והחוקים, ואל לאיש להשתמש בכוח על מנת להציב עצמו מעל לחוק.

  הבטת רווחת האזרחים ושיפורה, כמו גם אפשרותו של הציבור ליהנות מפירות הרפורמות היו בראש סדר העדיפויות של מפלגת השלטון מאז ומעולם. בקונגרס ה-18 תודגש שוב חשיבותן של הנושאים האלו, כמו גם המחויבות לספק חינוך בצורה נאותה, הגדלת מספר מקומות העבודה, והעלאת השכר הממוצע במשק בכל מחיר. הממשלה תדאג לשפר את רמת מערכת הבריאות ותהפוך את החברה הסינית לחדשנית יותר.

  הנשיא היוצא הו ג'ינטאו הדגיש כי השגת היעדים האלו הם עבור טובת העם, ועל מנת להצליח בכך חייבים לקחת את הרפורמות במערכת חלוקת ההכנסות צעד אחד קדימה. הוא הוסיף: "יש לקדם בכל מרץ את העלאת ההכנסה הממוצעת ופיתוח הכלכלה, ולשפר את תנאי השכר של הפועלים כמו גם את רמת פריון העבודה שלהם."

  בד בבד עם פיתוחה המואץ של סין, עומד השגשוג הכלכלית בפני אתגר מן ההיבט של ניצול יתר של משאבים טבעיים והגנה על הסביבה. הקונגרס ה-18 הוא הקונגרס הראשון שיעסוק בסוגיה הזו באופן מעמיק ומקצועי. המדיניות המנחה היא, שבעניין זה, יש להביע התחשבות בדורות הבאים תוך כדי פיתוח שיעשה באופן אופטימלי. הו הוסיף: "יש לפעול בהתאם למשאבים שברשותנו, הסביבה בה אנו חיים, וצרכי האוכלוסייה, באופן שישמר איזון בין כל הגורמים הללו. יש ביניהם יחסי-גומלין והם מגבילים האחד את האחר."


  הו המשיך בדבריו ואמר, כי יש לחזק את המפלגה ולהילחם בשחיתות. יש לשמור על תקינות ההליכים הדמוקרטיים בתוך המפלגה, לאפשר לכל חבר מפלגה למלא את תפקידו בהצלחה, וכן להבהיר מראש מהם זכויותיהם השונות בהתייחס למנגנוני המפלגה השונים. בהקשר זה אמר הו: "יש לשפר את רמת העבודה של המוסדות המפלגתיים ושל העובדים בהם, וכמו כן להגדיל את יחס נציגי הכפרים בקונגרס".

  דיווחו של נשיא סין מדגיש את המאבק בשחיתות ובייסוד שלטון נקי, זאת היא עמדתה הפוליטית של המפלגה מאז ומעולם. הו הזכיר, כי יש להמשיך את יישומה המוקפד של המערכת בה מדווחים מעשיהם של הקאדרים, להגביל בקפידה את סמכותם והוצאתה לפועל, לחזק את הפיקוח על שימוש בזכויותיהם של הקאדרים, ובמיוחד של הקאדרים בדרגים הגבוהות, וכן להעניש בחומרה את הסוררים והמועלים בתפקידם.

  בתחום בניית הצבא וביטחון לאומי, הדוח מאשר מחדש שסין מקיימת צבא למטרות הגנה, וכן לשמירה על זכויותיה הריבוניות, שלמות שטחה, וכן הבטחת שלומה והמשך התפתחותה. הדוח מציין, כי יש להשלים את תהליך האינפורמטיזציה והמיכון –שני צעדים ומשימות היסטוריות. הדוח אומר כי עד שנת 2020 תוקמנה התשתיות לשני צעדים אלו. כמו כן, יש לשים דגש על תחום בטחון הים, החלל ורשת האינטרנט, לשפר את יכולותיה של סין בזירת האינפורמציה כמטרה עיקרית על מנת להשלים את המשימות המגוונת של הצבא.

  בתחום מדיניות החוץ, מציין הדוח, כי סין מתמידה לדגול בעקרונות של שמירה על השלום, הפיתוח וכן שיתוף פעולה בו שני הצדדים יצאו נשכרים. במקביל לכך שכוחה הכללי של סין עולה בהתמדה, שאלות בדבר יחסיה של סין עם מדינות שכנות ומעצמות העולם מושכות תשומת לב רבה. הו ג'ינטאו ציין, כי "אנו נפעל לשיפור ולפיתוח יחסינו עם מדינות מתפתחות אחרות, נעמיק את תחומי שיתוף הפעולה, ננהג בתבונה ביישוב חילוקי דעות, וכן נקדם את בנייתם של יחסים יציבים וארוכי טווח עם מעצמות העולם. אנו נתמיד בשמירה על יחסי שכנות טובה עם המדינות השכנות, נעמיק את שיתוף הפעולה ההדדי וכן נשקיע מאמצים על מנת שגם שכונותינו תוכלנה ליהנות מפירות הצלחתנו."