מתחמי אמנות בבייג'ין

מאת: China Radio International, תרגום: ליו לאנג-יו'אה, תרצה ערב
 • 1. מתחם האמנות 798

  מתחם האמנות 798 ממוקם במפעל משנות ה-50 בפינה הצפון מזרחית של בייג'ין. המפעל נבנה בסגנון באוהאוס קלאסי, וקשה להשוות בין האולמות המרווחים שבמפעל לתצוגות בחללים רגילים. האור הרך שמגיע מהחלונות הצפוניים מתאים מאוד לתערוכות אמנות. המפעל 798 פשט את הרגל וננטש בסוף שנות ה-80 ובתחילת שנות ה-90. מאמצע שנות ה-90 ואילך, התמקמו במפעל אמנים אוונגרדים שחיפשו אחר מקום תצוגה זול. מעמדה החדש של האמנות הסינית המודרנית בעולם הפך את האזור האוונגרדי למקום פופלארי ביותר. היום פזורים במתחם חדרי סטודיו של אמנים, חנויות ספרים מיוחדות, ברים, בתי קפה, מסעדות, חנויות בגדים, גלריות ועוד. סופי השבוע באזור הומים במיוחד. זהו אחד מאתרי התיירות החדשים של בייג'ין, והוא הפך ממתחם אמנות ל-SOHO של סין. כתובת:

  北京朝阳区酒仙桥路4号 798大山子艺术区 Da Shan Zi 798 Art District, 4 Jiuxianqiao Road, Chaoyang district


  2. רחוב 22 החצרות

  רחוב 22 החצרות שנפתח החודש, מצוי בטבורו של האזור העסקי של בייג'ין. זהו המדרחוב הראשון בעיר שמשלב יחדיו אמנות ואופנה. לאורך הרחוב עומדת שורת בתים ישנים ונמוכים, ולעיני המבקרים נגלים יותר מ-30 חצרות מודרניות, הפרושות על כ-20 אלף מטרים רבועיים. מתחת לפני האדמה אפשר למצוא גלריות, בתי קפה, ברים, מסעדות ובתי תה נוספים, הממלאים את הריק התרבותי שהיה באזור מרכזי זה עד זה לא מכבר. כתובת:

  北京市朝阳区百子湾路32号二十二院艺术区 No. 32 Baiziwan street, Chaoyang District

  מתחם 22 שנפתח החודש: המדרחוב הראשון בבייג'ין שמשלב בין אופנה ואמנות


  3. בית האמנות יוּנְג-הֶה

  בית האמנות יוּנְג-הֶה ממוקם ליד תעלת מגן עתיקה, שממימיה משתקף מקדש הלאמה המרהיב ביופיו.

  בית האמנות ממוקם בבניין ששטחו 35 אלף מטרים רבועים, שש קומות גובהו. היום פועלים בו יותר מ-50 בתי עסק, ובהם גלריות, חדרי עבודה של אמנים, תיאטראות, חברות סרטים, חברות פירסום ומשרדי ארכיטקטים. כתובת:

  北京市东城区安定门滨河路3号 No. 3 Andingmen Binhe Road, Dongcheng District

  בית האמנות יונג-הה: גלריות, תיאטראות וארכיטקטים


  4. בניין פולי החדש

  בניין פולי החדש הוא אחד מעשרת הבניינים המודרניים הגדולים בבייג'ין. הבניין הוא בניין חכם, "ירוק" וחסכני באנרגיה. בבניין פועלים זה לצד זה מוזיאון ומשרדים ברמה הגבוהה ביותר.

  מוזיאון האמנות פולי ידוע באוסף הלאומי של ארמון הקיץ הישן. קבוצת פולי קנתה ברחבי העולם אוצרות יקרי ערך ששרדו מהארמון. ביניהם ניתן למנות כלי ברונזה, פסלי בודהא מאבן ופסלים של ראשי חיות. בזכות האוסף, יופיו של הבניין איננו חיצוני בלבד – הוא אוצר בתוכו היסטוריה ואמנות חשובות לאין שיעור.

  כתובת:

  北京东城区东直门南大街14号保利大厦 No. 14 Dongzhimennan Avanue, Dongcheng District


  5. רחוב לְיוֹ-לִי-צָ'אנְג

  אורכו של רחוב ליו-לי-צ'אנג [מילולית: מפעל הגלזורה] הידוע בבייג'ין הוא כ-800 מטרים. הוא נקרא על שם מפעל הגלזורה שפעל בשושלות יואן ומינג שפעל במקום. בזמן שושלת צ'ינג, התגוררו באזור רוב הנבחנים שהגיעו לבייג'ין על מנת לקחת חלק בבחינות הקיסריות. מסיבה זו קמו בליו-לי-צ'אנג חנויות רבות המתמחות במכשירי כתיבה: מברשות כתיבה, דיו, נייר וקסתות. בתקופתו של הקיסר צְ'יינְלוֹנְג (1736-1795), המקום כבר הפך למרכז של קליגרפיות, ציורים, חפצים עתיקים, ספרים ישנים, מברשות כתיבה, דיו, נייר וקסתות דיו. מאז שהחלו הרפורמות ומדיניות הדלת הפתוחה, הרחוב שופץ וחודש פעמים רבות, בתמיכתן של עיריית בייג'ין והנהלת רובע ס'וּ'אֶן-ווּ, שהזרימו לרחוב הישן אנרגיות חדשות. היום ניתן למצוא ברחוב קליגרפיות, ציורים, עתיקות ועוד. כתובת:

  北京市宣武区琉璃厂街 Liulichang street, Xuanwu District

  6. סמטת פָאנְג-גְ'יָה 46

  משנות ה-50 עד לשנות ה-90 של המאה ה-20 פעל במתחם אזור תעשייה, שכלל אולמות, חדרי דוודים ועוד. מסיבה זו רוב החללים בפאנג-ג'יה מרווחים, בעלי תקרה גבוהה, בגדלים ובסגנונות שונים. היום פועלים באזור יותר מ-40 עסקים , והוא זכה לכינוי "798 הקיסרי".

  על מנת לשמור על אופיו המקורי של המתחם, הוא מתוחזק על פי תקנות שימור האתרים של בייג'ין. בניגוד לאזור 798, לצד המסעדות, הברים, והגלריות המציגות אמנות מההוטונגים, פועלים במתחם גם אולמות תיאטרון קטנים ומעבדות יצירה שמספקים מקום ליצירת סרטים, תכניות טלוויזיה והופעות. כתובת:

  北京市东城区方家胡同46号院 No. 46 Fangjia Hutong, Dongcheng District


  7. מתחם האמנות צָ'אוֹ-צָ'אנְג-דִי

  בצפון-מזרח בייג'ין שוכן מתחם נוסף של אמנות סינית בת זמננו – מרכז האמנות והתרבות צאו-צ'אנג-די, שנפתח בשנת 2002 במימון עצמי. המתחם משמש כזירה אמנותית הכולל חדרי עבודה של אמנים, חלונות תצוגה ואולמות רב תכליתיים המיועדים להרצאות והכשרות מקצועיות.

  בשנים האחרונות התמקמו בו כ-300 ארגוני אמנות, גלריות ואמנים בעלי שם מסין ומחוצה לה. עיקר ההכנסות של צאו-צ'אנג-די מגיע ממסחר ביצירות אמנות ושירותים נילווים, והוא מוערך בכ-2 מיליארד יואן.

  על מנת לחזק את קשרי האמנות בין סין לחו"ל ולקדם את שם המתחם, המרכז מתכוון להקים במזרח לונדון אזור אמנות שיקרא גם הוא "צאו-צ'אנג-די". ישנן תכניות להקמת אזורים דומים אף בניו יורק ובדובאי. כתובת:

  北京市朝阳区机场辅路南皋乡草场地村 Caochangdi Village, Nangao Township, Capital Airport side rd., Chaoyang District


  8. כפר סוֹנְג

  כפר סוֹנְג ממוקם בצפון רובע טוֹנְג-ג'וֹאוּ, על גדות הנהרות ווֶן-יוּ' וצ'אוֹ בֶּיי. התחבורה הנוחה לאזור, התרבות העשירה והתושבים הפשוטים הגרים בו הפכו אותו למתחם האמנות הגדול ביותר בסין.


  עד שנת 1995 עבדו אמנים רבים בכפר ליד ארמון הקיץ הישן. בשנת 1995 הם נטשו את האזור והתפזרו ברחבי בייג'ין. כך הפך כפר סונג לאחד ממרכזי האמנות החדשים. זהו כפר צפוני טיפוסי, ובזכות השכירות הנמוכה והחצרות הגדולות אמנים ממקומות ורקעים שונים הגיעו לעבוד וליצור בו. היום גרים בכפר יותר מ-400 אמנים, ומספרם הולך וגדל. בבתים ניתן למצוא אינספור גלריות, חדרי סטודיו ומוזאונים. כתובת:

  北京市通州区宋庄 Songzhuang Village, Tongzhou District