מרץ ברומא, שי ג'ינפינג מקדם יחסים דיפלומטיים עם המדינה האירופאית

מאת: China Radio International, תרגום: ג'יה סו , עריכה: אולגה לוקשין
 • לאחר 11 שעות טיסה הגיע המטוס של הנשיא הסיני שי ג'ינפינג לנמל התעופה פיומיצ'ינו ברומא בערב ה-21 למרץ, לפי זמן איטליה.

   

  השנה מציינים את יום השנה ה-15 לכינון השותפות האסטרטגית הכוללת בין סין ואיטליה. איטליה היא היעד הראשון בנסיעותיו של שי לחו״ל לשנת 2019. אנליסטים רבים מאמינים כי תכנית ביקורו הראשון של שי ג'ינפינג השנה הכוללת את שלוש המדינות האירופאיות, מראה כי סין מייחסת חשיבות רבה לפיתוח היחסים עם האיחוד האירופאי, ו"פתיחת" רומא כחלק מהמסע הדיפלומטי של שי מושכת את עין העולם.

   

  שי ג'ינפינג מייחס חשיבות רבה לפיתוח היחסים בין סין לאירופה. לפני שלושה חודשים, שי דרך על היבשת האירופאית וביקר בספרד ובפורטוגל. לפני חמש שנים, ב-22 למרץ 2014, שי ג'ינפינג החל את ביקורו הראשון באירופה לאחר שנבחר כנשיא סין. הוא השיק 84 פעילויות, במהלכן כמה "מהפעילות הראשונות" קיבלו תשומת לב רבה: מאז כינון היחסים הדיפלומטיים בין סין והאיחוד האירופי בפעם הראשונה, שי ביקר במטה האיחוד האירופאי והבהיר לראשונה לגבי ארבעת עקרונות השותפויות של סין עם אירופה: שלום, צמיחה, רפורמה וציוויליזציה. הוא הציע לראשונה את תפיסת הביטחון הגרעיני של סין והיחסים בין סין להולנד ובלגיה וגם הצהיר לראשונה את העמדה הפוליטית הברורה של סין.

  מספר אנליסטים מאמינים כי הבנייה המשותפת של "החגורה והדרך" צפויה להיות אחד הנושאים המרכזיים של הביקור הנוכחי.

  ראש ממשלת איטליה, ג׳וזפה קונטה (Giuseppe Conte), אמר בראיון בלעדי לתקשורת כי הוא מצפה לחתימת המזכר על יוזמת שיתוף הפעולה "החגורה והדרך" עם הנשיא שי. זה יאפשר את תחייתה והצחלתה המחודשתשל דרך המשי העתיקה מהעידן של מרקו פולו ויפתח את היחסים בין שתי המדינות לרמה גבוהה יותר.