מרכז סין

מאת: China Radio International, תרגום: יאנג יאנג, תרצה ערב
 • במרכז סין, אזור המכונה בסינית הוּאָה-ג'וֹנְג (Huazhong, בסינית: 华中) נכללים המחוזות הֶנָאן, הוּבֵּיי והוּנָאן.

  טופוגרפיה: שני המחוזות הדרומיים שייכים לאגן היאנגצה ואילו חלקו הצפוני של הנאן שייך לאגן הניקוז של הנהר הצהוב. הרכסים ווּ ו-ווּלִינְג הם הגבולות הטבעיים של מרכז סין. יש הבדלים ברורים בין חלקיו המערביים והמזרחיים של האזור מבחינת גובה, מבנה גיאוגרפי, צמחיה, בעלי חיים ואקלים.

  אקלים: הטמפרטורה השנתית הממוצעת במרכז סין נעה בין 14-21 מעלות. כמות המשקעים השנתית נעה בין 800-2000 מילימטר. לאקלים במרכז סין יש מאפיינים ברורים של אקלים סאב-טרופי. אף על פי שהטמפרטורה נמוכה בחורף, מזג האויר אינו קר או יבש מדי. האביב גשום יותר. בקיץ חם והלחות גבוהה, ובסתיו קריר ויבש.


  מחוז הֶנָאן (בסינית: 河南 Henan)

  עיר בירה: ג'נג-ג'ואו (Zhengzhou, בסינית: 郑州)

  אוכלוסייה: במחוז הֶנָאן חיים 99.18 מיליון איש. אוכלוסיית המחוז היא הגדולה ביותר בסין. היא מורכבת מ-55 מיעוטים, מהם 1.118 מיליון בני הווי.

  גאוגרפיה וטופוגרפיה: המחוז מתפרש על פני 167,000 קמ"ר. פני השטח שלו גבוהים במערב ונמוכים במזרח. בצפון שוכן מחוז שאנסי, צפון-מזרח מחוז הביי, ממזרחו מחוז שאנדונג, מדרום-מזרח מחוז אנהווי, מדרום מחוז הוביי, וממזרח מחוז שאאנסי.

  אקלים: מחוז הֶנָאן שייך לאקלים הממוזג ולאקלים הסאב-טרופי, והוא לח עד לח למחצה. מאפייניו הם חורף קר מאוד ומשקעים מעטים; האביב יבש וסופות חול הן עניין שבשגרה; הקיץ חם וגשום; בסתיו שעות האור ארוכות. הטמפרטורה השנתית הממוצעת במחוז נעה בין 12-16 מעלות. 50% מירידת המשקעים מתרכז בקיץ, הרצוף סופות גשמים.

  כלכלה: התמ"ג של מחוז הֶנָאן עמד בשנת 2008 על 1.840,778 טריליון יואן. החקלאות במחוז מפותחת, ותעשיית השמן היא המובילה במדינה. שש התעשיות העיקריות הפועלות בהנאן הן תעשיית המזון, תעשיית המתכות ללא ברזל, טקסטיל, תעשיה כימית ותעשיית רכב וחלקי חילוף.

  אטרקציות תיירותיות

  1. מערות לונג-מן (Longmenshiku בסינית: 龙门石窟): שוכנות ליד בירת שושלת האן המזרחית, לואו-יאנג. אלה הן אחד מארבעת האתרים המרכזיים של פסלים בודהיסטים החצובים בהר.

  2. מנזר שָאוֹלִין (Shaolinsi בסינית: 少林寺): הממוקם בהר סוֹנְג הוא ערש מולדתה של אמנות הלחימה, הנקראת על שמו.

  3. הר יו'ן-טאי (Yuntaishan בסינית: 云台山): שמורת הטבע הגדולה שבצפון מערב המחוז, בצד הדרומי של הרי טאי-האנג מציעה למבקרים בריכות מים צלולים, הרים וערוצי נחל צרים.

  אמנות מקומית: מחוז הֶנָאן מפורסם במחזות המועלים על בימותיו. אחד המפורסמים שבהם הוא תיאטרון הצלליות. בובות התיאטרון עשויות מעור פרה או תאו, ובעזרת מסך ומנורה הן מציגות לצופים מחזה מרגש ומעניין.

  אוכל מקומי: מנת האטריות המייחדת את המחוז היא Huimian, המורכבת מבשר, ירקות, מרק ואטריות. לצידן אפשר לאכול גם מאפה מוקפץ עם צלעות חזיר, גזר ותפוחי אדמה ועוף צלוי בנוסח קאיפנג.


  מחוז הוּבֵּיי (בסינית: 湖北, Hubei)

  עיר בירה: ווּהָאן (Wuhan בסינית: 武汉)

  אוכלוסייה: בהוביי חיים 60.5 מיליון איש, מלבד בני האן, חיות כאן 54 אומות.

  גיאוגרפיה וטופוגרפיה: גודלו של מחוז הוביי 180,000 קמ"ר. במזרח, במערב ובצפון מתנשאים הרים, מרכז המחוז נמוך יחסית. מצפון לו שוכן מחוז הנאן, ממזרח מחוז אנהווי, מדרום מזרח מחוז ג'יאנג-סי, מדרום מחוז הונאן, ממזרח מחוז צ'ונגצ'ינג ומצפון-מערב מחוז שאאנסי.

  אקלים: מלבד פסגות ההרים, במחוז הוּבֵּיי שורר אקלים לח וסאב-טרופי. הטמפרטורה השנתית הממוצעת נעה בין 12.8 ל-18.2 מעלות.

  כלכלה: התמ"ג של מחוז הוּבֵּיי עמד בשנת 2008 על 1.133,038 טריליון יואן. צמיחה של 13.4% מ-2007. התעשיות העיקריות הן התעשיה הפטרוכימית, תעשיית הפלדה, הרכב, האלקטרוניקה והמזון.

  אטרקציות תיירותיות

  1. הר ווּדאנג (Wudangshan בסינית: 武当山): הר ווּדַאנְג, המכונה גם "הר ההרמוניה העליונה", שוכן בצפון מערב המחוז. האגדה מספרת כי זה המקום הקדוש שבו חיפשו מכובדי הדת הטאואיסטית לדורותיהם את סם האלמוות. ריכוז הארמונות והמקדשים אשר בקומפלקס העתיק של הר וודאנג מדגים היטב את ההישגים האמנותיים והארכיטקטוניים של הבנייה החילונית והדתית בשלוש שושלות סיניות – יואן, מינג וצ'ינג.

  2. שלושת הערוצים של נהר היאנגצה (Changjiangsanxia בסינית: 长江三峡): החלק היפה ביותר של הנהר הארוך בסין והשלישי באורכו בעולם זורם במערב המחוז. משני עברי היאנגצה מתנשאים צוקים בין 1000-1500 מטר מעל פני המים.

  3. שמורת הטבע שן-נונג-ג'יה (Shennongjia בסינית: 神农架): בשמורה, הנמצאת על גבול מחוז צ'ונג-צ'ינג, הפרשי גובה גדולים ביותר: גובהו של המקום הנמוך ביותר הוא 398 מטרים מעל פני הים, והגבוה ביותר – 3105.4 מטרים. בשמורה אפשר למצוא גם צמחיה ובעלי חיים נדירים.

  אמנות מקומית:

  מגזרות נייר של מחוז הוּבֵּיי.

  ברכות לראש השנה: הדפסי עץ המיוחדים לאזור הוּאָנְג-פּוֹ שבעיר ווהאן.

  גילוף סירות עץ: על סירות העץ של מחוז הוביי מגולפות גם דמויות, חיות ופרחים.

  אוכל מקומי: דג שחור בבישול ארוך בתוספת פטריות שחורות, מנת בשר מפורסמת, שהומצאה עוד בשושלת סונג הצפונית היא בשר חזיר בנוסח דונג-פו, על שם סופר וצייר שכתב "שיר מתכון" להכנת המנה.


  מחוז הוּנָאן (בסינית: 湖南, Hunan)

  עיר בירה: צָ'אנְגשָה (Changsha בסינית: 长沙)

  אוכלוסייה: במחוז הונאן חיים 68.057 מיליון איש, מ-50 אומות שונות, ובהן בני טו-ג'יה (בתמונה למטה), מיאו ודונג.

  גיאוגרפיה וטופוגרפיה: מחוז הוּנָאן נחלק לשישה חלקים טופוגרפיים: בצפון-מערב מתנשאים הרים, כמו גם במערב, בדרום ובמזרח ההרים נמוכים יותר, במרכז גבעות ובצפון – מישורים. גודלו 211,800 קמ"ר. מצפונו שוכן מחוז הוביי, ממערבו מחוז ג'יאנג-סי, מדרומו המחוזות גואנג-דונג וגואנג-סי, וממערבו המחוזות גווי-ג'ואו וצ'ונג-צ'ינג.

  אקלים: במחוז הוּנָאן אקלים יבשתי, סאב-טרופי ולח. החורף קצר והקיץ יבש וארוך. הטמפרטורה השנתית הממוצעת במחוז נעה בין 16 ל-18.5 מעלות.

  כלכלה: התמ"ג של מחוז הוּנָאן עמד בשנת 2008 על 1.115,664 טריליון יואן. צמיחה של 12.8% מ-2007. התעשיות העיקריות במחוז הן בנייה, יצור חלקים, מתכות וטבק.

  אטרקציות תיירותיות

  1. העיר העתיקה פנג-הואנג ומערב הונאן (Fenghuang בסינית: 凤凰): מערב המחוז רצוף כפרים קטנים של בני מיעוטים, וביניהן גם העיר העתיקה השוכנת על גדות הנהר, אשר הבתים לאורכה שעונים על כלונסאות הנכנסים למים.

  2. שמורת הטבע ווּ-לִינְג-יוּאָן (Wulingyuan בסינית: 武陵源): השמורה, שמתפרשת על פני 690 קמ"ר, מחולקת לארבעה אזורים הכוללים יערות והרים מרשימים.

  3. ביתו של מָאוֹ דזה-דונג בכפר שאוֹשָאן (Shaoshan בסינית: 韶山)

  אמנות מקומית: הרקמה של צָ'אנְג שָה: היא אחד מארבעת סוגי הרקמה הידועיים בסין.

  אוכל מקומי: המטבח של מחוז הונאן הוא אחד משמונת אסכולות הבישול הגדולות של סין. התכונות המאפיינות אותו הן טריות, תיבול וריח עז. בין המנות העיקריות אפשר למנות כלב שלם בבישול אדום, דג מאודה עם ניצרי במבוק ירוקים, כמו גם תבשיל הבשר האהוב על מאו.