מפלים, יערות במבוק וסלעים אדומים

מאת: Original article
 • צְ'ה-שְוֵוי (Chishui, בסינית: 赤水, מילולית: "מים אדומים"), הוא שם אחד היובלים של נהר היאנגצה שזורם בצפון-מערב מחוז גויג'ואו, וכן שמה של העיר והנפה שבקצה הצפון-מערבי של המחוז. באזור זה, אחד הנידחים והקשים ביותר לגישה במחוז, עשרות שמורות טבע מרהיבות, שבהן אינספור מפלים גועשים, נחלים צלולים, יערות במבוק ונופי דאנסיה (Danxia) – צורת נוף ייחודית לסין של אבני חול אדומות. לצד שמורות הטבע האלה ובתוכן פזורים גם כמה עיירות וכפרים עתיקים.

  מכל בחינה אחרת פרט להיבט המנהלי, צ'ה-שווי שייכת למחוז סצ'ואן – התרבות, האוכל, הדיאלקט המקומי והארכיטקטורה המאפיינת את הכפרים והעיירות באזור הם המשך ישיר של אזור דרום מזרח סצ'ואן. גם הטופוגרפיה וצורות הנוף באזור מזכירים הרבה יותר את דרום מזרח סצ'ואן מאשר את רוב שטחי הרמה של מחוז גויג'ואו, ומתאפיינים בצמחיה עשירה ויערות במבוק עבותים. אלא שכאן בצ'ה-שווי – נפה ששטחה כ-1,800 קמ"ר ובה אוכלוסייה בת 300,000 נפש "בלבד" – ריכוז בלתי רגיל של שמורות טבע, שבשל מיקומן המרוחק מספר המבקרים בהן נמוך כמעט לכל אורך השנה. אם תתבססו באזור כמה ימים ותשוטטו בין השמורות הרבות, מובטחת לכם חוויית טבע מרהיבה שמרובה תיהנו כמעט לבדכם.

  סמטה בעיירה העתיקה בינג-אן

  מומלץ לשלב את אזור צ'ה-שווי במסלול אלטרנטיבי ולא מטויל יחסית בין מחוז סצ'ואן (או צ'ונגצ'ינג) למחוז גויג'ואו, כעצירה באמצע הדרך בין הערים צ'נגדו וגוי-יאנג. הנה כמה מהשמורות והעיירות העתיקות שכדאי לבקר בהן אם אתם מגיעים לאזור:

  עמק ארבע המערות (Si Dong Gou, בסינית: 四洞沟景区): השמורה שנמצאת 17 ק"מ דרומית לעיר צ'ה-שווי יושבת לאורך אחד היובלים של נהר צ'ה-שווי ובה 4 מפלים גדולים, הגדול ביותר גובהו 31 מטרים ורוחבו 37.5 מטרים. לצד כל אלה עוד מאות מפלים קטנים ולמעלה מ-20 מעיינות שפזורים באזור עשיר בצמחיה. שלא כמו שמורות אחרות באזור, בתוך תחומי השמורה עצמה עדיין יושבים התושבים המקוריים של האזור. תוכלו לדלג על גשרים הנמתחים מעל הנחלים ולבקר בכמה כפרים שבהם אפשר להתרשם מהחיים המסורתיים של התושבים ומחפצי האומנות היחודיים שלהם, רובם עשויים במבוק שגדל באזור. כרטיס כניסה: 30 יואן.

  העיירה העתיקה של דה-טונג (Datong, בסינית: 大同古镇): נמצאת פחות מ-10 ק"מ דרומית לעיר, בדרך ל"עמק ארבע המערות". בעיירה הצנועה שיושבת מעל הגדה המערבית של הנחל הגועש, אפשר להתרשם מארכיטקטורה סצ'ואנית קלאסית, לשוטט ברחובות עתיקים, לבקר במקדשים כפריים קטנים וליהנות מהכנסת האורחים של התושבים, שלמרות עוניים יזמינו אתכם לביתם לכוס תה. הבתים בעיירה רובם משלהי שושלת מינג וראשית שושלת צ'ינג, אז ידעה דה-טונג את תור הזהב שלה בזכות תחבורת הנהרות הנוחה שבאמצעותה היה אפשר להגיע מנהר צ'ה-שווי ודרך נהר היאנגצה עד לצ'ונגצ'ינג, ומשם עד לאזור שנחאי של היום.

  מערת שְה-ג'אנג (Shizhang Dong, בסינית: 十丈洞景区, מילולית: "מערת עשרת הג'אנג – ג'אנג היא מידת אורך בסינית, ששקולה ל-3 מטרים ושליש): שמורה זו ממוקמת כ-30 ק"מ דרומית-מזרחית לעיר. גולת הכותרת היא מפל צ'ה-שווי, 76 מטרים גובהו ו-80 רוחבו, הניתז על רקע צוק בצבע אדום עז ובתוך צמחייה עבותה. מפל צ'ה-שווי הוא האטרקציה המפורסמת באזור ואחד המפלים המרשימים והגדולים בסין כולה. אחרי שתתפעלו מהמפל, אפשר להמשיך לטייל ביערות השמורה, לאורך הנחלים ובעשרות המערות שבתוכה. כרטיס כניסה: 40 יואן. רכב חשמלי שיקח אתכם עד מעל למפל הגדול יעלה לכם 20 יואן נוספים.

  צוק הסנונית (Yanzi Yan, בסינית: 燕子岩景区): בשמורה שנמצאת כמה קילומטרים צפונית למערת שה-ג'אנג ושטחה למעלה מ-100 קמ"ר, תוכלו לטייל בין נופים של צוקים בצבע אדום עז הנישאים מעל העמקים, הנחלים ויערות הבראשית. כרטיס כניסה: 25 יואן.

  פיסול עממי מבמבוק, בתוך תחומי שמורת עמק ארבע המערות

  בינג-אן (Bing'an, בסינית: 丙安古镇) היא העיירה העתיקה היפה ביותר באזור שממוקמת כ-20 ק"מ מזרחית לעיר צ'ה-שווי. העיירה, הבנויה כמבצר על צוק מעל גדות נהר צ'ה-שווי, ניצבה בעבר על ציר המסחר שהוביל מלח ממחוז סצ'ואן לכיוון מחוז גויג'ואו. הצוק שעליו בנויה העיירה הקטנטנה משמש כמעין חומה טבעית שהגנה עליה. גשר תלוי מעל הנהר מוביל מהכביש אל השער הצר בכניסה לעיירה, ובתי העיירה הצנועים, הבנויים בסגנון סצ'ואני, ניצבים לאורך הסמטאות הצרות ועל סף הצוק. לבינג-אן חשיבות רבה בהיסטוריה המודרנית של סין – בשנת 1935 חצה במקום זה הצבא האדום את נהר צ'ה-שווי והקים מחנה בבינג-אן. אנדרטה המנציחה את המאורע ניצבת בגדה שמול העיירה (משמאל לגשר), ובתוך בינג-אן מוזיאון קטן ובתוכו כמה מיצגים המתעדים את התקופה. כרטיס כניסה: 20 יואן.

  הפארק הלאומי "ים הבמבוקים" (Zhuhai, בסינית: 竹海国家森林公园) נמצא כ-40 ק"מ מזרחית לעיר, ובו יערות הבמבוק העשירים והגדולים ביותר באזור, ששטחם הכולל למעלה מ-100 קמ"ר. בתוך היערות זורמים כמה נחלים ובהם מפלים ומעיינות רבים. בתוך שטח השמורה נמצא גם מקדש בודהיסטי גדול. כרטיס כניסה: 25 יואן.

  שמורת עצי סואו-לואו (בסינית: 桫椤国家级自然保护区) נמצאת דרומית ל"ים הבמבוקים". סואו-לואו (Alsophila spinulosa, בשמו הלטיני) הוא השם הסיני של עץ שרך הנפוץ בדרום ובדרום-מערב סין וכן בהודו ובתאילנד. השמורה היא גן עדן לחובבי בוטניקה והזדמנות מצוינת לטיולים בשבילים מיוערים לכל שוחרי הטבע האחרים.

  שמורות נוספות:

  אם נשאר לכם עוד זמן, תוכלו לשקול ביקור גם בשמורות הבאות: שמורת הר הבמה השמיימית (בסינית: 天台山景区); שמורת יובל רן-יואו (בסינית: 仁友溪景区); שמורת פאנלונג (בסינית: 盘龙景区); מערת תשע הפינות (בסינית: 九角洞景区); שמורת 5 פסגות העמודים (בסינית: 五柱峰景区); אגם תשעת העיקולים (בסינית: 九曲湖) ואגם הירח (בסינית: 月亮湖).

  מידע שימושי:

  הגעה, התמצאות ותכנון מסלול: העיר צְ'ה-שווי יושבת ממש על הגבול בין מחוזות גויג'ואו וסצ'ואן. גשר העובר מעל נהר צ'ה-שווי מפריד בין הצד של גויג'ואו (צ'ה-שווי העיר) לבין העיירה ג'יוגְ'ה (Jiuzhi, בסינית: 九支), שבצד הסצ'ואני. אוטובוסים לכיוון סצ'ואן יוצאים מתחנת האוטובוס של ג'יוג'ה ואילו אוטובוסים ליעדים במחוז גויג'ואו ולשמורות הטבע השונות יוצאים מתחנת האוטובוס בצד של גויג'ואו. בין ג'יוג'ה לצ'ה-שווי אפשר ללכת ברגל (לחצות את הגשר) או לקחת מונית בכמה יואנים.

  מכיוון סצ'ואן, ההגעה הנוחה ביותר היא דרך העיר לוג'ואו (Luzhou, בסינית: 泸州) שבדרום מזרח המחוז. בלוג'ואו יש נמל תעופה, שאליו טיסות סדירות מבייג'ין כמה פעמים בשבוע. לחילופין, ללוג'ואו יוצאים אוטובוסים סדירים על הכבישים המהירים המובילים אליה מבירת סצ'ואן צ'נגדו וכן מצ'ונגצ'ינג. הנסיעה מלוג'ואו לצ'ה-שווי (ג'יוג'ה) אורכת כ-3-4 שעות.

  [[image]]

  מכיוון גויג'ואו, בשעות הבוקר יוצאים אוטובוסים מצ'ה-שווי לבירת המחוז גוי-יאנג וממנה. הנסיעה אורכת כל היום, ומומלץ מאוד לשבור אותה בעיר דזון-יי (Zunyi, בסינית: 遵义) מצפון לגוי-יאנג. דזון-יי היא עיר שקטה, נקייה ונינוחה שבה כמה פארקים יפים ואחד האתרים החשובים ביותר בתולדות סין החדשה – הווילה שבה נערכה ועידת דזון-יי שאחריה הפך מאו דזה-דונג למנהיג בפועל של המפלגה הקומוניסטית. הדרך מצ'ה-שווי לדזון-יי גרועה מאוד ונמצאת כבר כמה שנים בשיפוצים, אך היא אחת הדרכים היפות במחוז, ועוברת לאורך נהרות שוצפים, מפלים, הרים מיוערים וכפרים נידחים. ההרפתקנים מביניכם יכולים לשקול לרדת בעיירה סישווי (Xishui, בסינית: 习水) שבדרך ולטייל בשמורות המרהיבות שבסביבתה.

  כדי להגיע לשמורות ולעיירות העתיקות שנמנו לעיל, גשו לתחנת האוטובוס בצ'ה-שווי ובררו היכן ומתי יוצאים אוטובוסים או מיניוואנים למחוז חפצכם. אם אין אוטובוס בתחנה, נסו להסתובב קצת בעיר ולמצוא מיניוואנים שעליהם שלטים עם שמות המקומות שברצונכם להגיע אליהם. אפשר גם כמובן לשכור רכב עם נהג לכל היום שיעלה לכם כ-200-300 יואן.

  [[image]]

  אם בכוונתכם לטייל בכמה שמורות ביום, מומלץ לתכנן את הטיול כך שתבקרו בשמורות הקרובות זו לזו. לכן כדאי לשלב באותו יום בין "עמק ארבע המערות" לעיירה העתיקה בדה-טונג, ביום נוסף בין שמורות "מערת שה-ג'אנג", "צוק הסנונית" והעיירה העתיקה בבינג-אן, ואם יש לכם יום נוסף סעו ל"ים הבמבוקים", לשמורת עצי הסואו-לואו ולשמורת 5 פסגות העמודים. אם לא הספקתם לבקר בבינג-אן ביום השני, תוכלו אולי לעשות זאת בדרך חזרה אל צ'ה-שווי גם ביום זה.

  לינה ואוכל: בכניסה לאחדות מהשמורות יש כמה בתי מלון ומסעדות קטנות, אך לינה בעיר עצמה (או בג'יו-ג'ה, מעבר לנהר), שבה מספר לא מבוטל של בתי מלון סבירים, היא נוחה יותר מבחינת ההתניידות בין מקום למקום. בצ'ה-שווי העיר ובג'יוג'ה תמצאו מסעדות עממיות רבות ודוכני אוכל שנפתחים עם לילה.