מלחמת המסחר בין סין לארה"ב

מאת: Other, תרגום: קובי לוי
 • מאז פרוץ המשבר הכלכלי העולמי, ארה"ב כל הזמן מדגישה כי יש לגלות "אחריות" ומבטיחה כי תתנגד לפרוטקציוניזם מסחרי. עם זאת, באחרונה ההתנהלות של ארה"ב בתחום המסחר הבינלאומי מרוקנת את המלים "אחריות" ו"הבטחה" מתוכנן, ודומה שסין הפכה למטרה העיקרית של ארה"ב כאשר היא מנופפת באלת הפרוטקציוניזם המסחרי שלה.

  על פי נתונים של משרד המסחר של סין, מאז תחילת השנה יזמה ארה"ב כבר למעלה מ-10 סקירות מסחריות בנוגע למוצרים מסין. בשבוע שעבר בלבד, המשיך הפרוטקציוניזם שנוקטת ארה"ב במסחר עם סין לעלות מדרגה: ב-3 בנובמבר, הטיל משרד המסחר של ארה"ב מכס "מעניש" על מגשים מחוטי מתכת המיוצאים מסין לארה"ב. ב-4 בנובמבר, ביקשה ארה"ב מארגון הסחר העולמי להקים צוות מומחים בנוגע למה שמכונה "בעיית ייצוא החומרים הגולמיים של סין". ב-5 בנובמבר, פסק משרד המסחר של ארה"ב על הטלת מכס נגד היצף על צינורות לבארות נפט המיובאים סין. ב-6 בנובמבר, בתוך יום אחד בלבד, פסק איגוד המסחר הבינלאומי של ארה"ב בשלושה תיקים משפטיים הנוגעים למסחר עם סין. על שניים מן המוצרים הנזכרים בתיקים הוטל מכס נגד היצף ומכס מגן. מומחים טוענים כי שיעור התיקים המשפטיים הגבוה שנפתחו בארה"ב נגד סין הוא נדיר ביותר בתולדות המסחר בעולם.

  בקריקטורה: משרד המסחר הסיני (משמאל) מגן על עצמו מפני "אלת הפרוטקציוניזם" האמריקנית והודף את "המכס נגד היצף" ואת "מכס המגן"


  התנהלות זו עומדת בסתירה גסה לגישה שמפגינים מנהיגי ארה"ב בכל מיני הזדמנויות. מאז התחיל הדיאלוג האסטרטגי והכלכלי בין סין לארה"ב ועד פסגת ה-G20, מבטיחה ארה"ב בדיונים דו-צדדיים ורב-צדדיים כאחד כי היא תתנגד לפרוטקציוניזם מסחרי. בימים האחרונים, אמר נשיא ארה"ב אובמה כי ארה"ב חייבת לחסל את המדיניות המטילה מגבלות מסחריות מכוונות וצריכה להראות לעולם כי היא מוכנה לנהל מסחר ותחרות הוגנים עם כל שותף מסחרי. הדי ההצהרות האלה עדיין לא גוועו, אולם בהתנהלותה הלכה למעשה ארה"ב פועלת בדיוק להפך.

  הממשל האמריקני אינו מוכן להודות שהסיבה היסודית להיווצרות הבעיות בענף התעשייה בעת האחרונה היא הירידה בביקושים בעקבות המשבר הפיננסי. באצטלה של "שמירה על כללי המסחר התקין", הממשל מוותר שוב ושוב לכל מיני כוחות פוליטיים פנימיים ומנופף באלת ה"מכס נגד היצף" מול כמה מן השותפות המסחריות של ארה"ב. בסופו של דבר, ההתנהלות הזו רק תזיק למדינות אחרות, אך לא תועיל במאום לארה"ב עצמה.

  אין להתפלא על כך שמדי פעם מתגלעות גם מחלוקות במסחר הבינלאומי, אך העובדה שארה"ב נוקטת צעדים של פרוטקציוניזם מסחרי חדשות לבקרים מעידה על סטייה ברורה מדרך המלך, ומזיקה להתפתחות התקינה של יחסי המסחר בין סין לארה"ב. זה אות מבשר רעות לכלכלה העולמית השבירה עדיין, אשר מזיק למגמת ההתאוששות ההדרגתית של הכלכלה העולמית.

  פרוטקציוניזם מסחרי הוא מגמה עולמית שפועלת בניגוד לאינטרסים המשותפים של שיתוף הפעולה ושאינה עולה בקנה אחד עם האינטרסים הכלכלים של ארה"ב עצמה. כדאי לארה"ב להקדיש מחשבה לדברים האלה.