מלחמתם של קיסרי סין באויב האכזר ביותר - האש

מאת: China Radio International, עריכה: אופיר דור
 • העיר האסורה בבייג‘ינג, פעם מתחם המגורים של קיסרי סין, עלתה באש מספר פעמים במהלך 600 שנה מאז הקמתה. בכל זאת המתחם הגדול הבנוי מעץ שרד עד היום בזכות כמה אמצעי זהירות שהגנו עליו לאורך השנים:

  1) מערכות נגד ברקים:
  העיר האסורה הוקמה בימי שושלת מינג בשנת 1420 וכבר בשנה השנייה לאחר השלמתה נפגעה מברק ושלושת המבנים העיקריים נשרפו לגמרי. נדרשו 19 שנה כדי לבנות מחדש את שלושת המבנים המרכזיים. לפי הנתונים ההיסטוריים, 34 מתוך 100 שרפות במתחם הארמונות נגרמו על ידי ברקים.
   

  כדי להתמודד עם בעיה זו הותקנו בארמון מערכות נגד ברקים שכללו עיטורים בצורת חיות על גבי גגות המבנים. העיטורים התחברו לחוטי ברזל שנפרסו לאורך הגג והעמודים ושימשו כמוליך ברק שמטרתו להסיט את הברק באופן מבוקר אל הקרקע מבלי לגרום נזק.,

  כיוון שבימים ההם הידע המדעי היה מצומצם, לא כל המערכות עבדו כשורה והארמון המשיך להיפגע ממכות ברק.

  2) ביקורות מחמירות:
  מלבד מכות ברק, סיבה נוספת לשרפות היתה רשלנות למשל בשימוש בזיקוקי דינור שגרמו להתלקחות אש או בשימוש באש לבישול בצורה לא בטיחותית.

  אף ששושלת צ‘ינג שלטה בעיר האסורה יותר זמן מאשר שושלת מינג, מספר השרפות בימי צ‘ינג היה נמוך יותר כיוון שהשליטים לקחו את אמצעי הזהירות יותר ברצינות. ב-61 שנות שלטון הקיסר קאנג שי (1661-1722) פרצה רק שריפה אחת לאחר שהוא הנהיג תקנות מחמירות בנוגע לאש ומינה סריסים לבדוק את הנרות הדולקים בארמון מידי יום.

  3) מטפי כיבוי אש:
  ברחבי העיר האסורה פוזרו 308 מיכלים מלאים במים, חלקם גדולים וחלקם קטנים. המיכלים האלו נקראו ”מיכלי מזל“ ומיכל גדול יכול היה להכיל עד 3,000 ליטר מים.

  בכל יום סריסים מילאו מים טריים כדי להבטיח שלא יתפתח ריח רע במקום. במהלך החורף הסריסים הניחו פחמים לוהטים בחור מתחת למיכל כדי למנוע מהמים מלקפוא.

  ב-1905 הוקמה המחלקה הראשונה של מכבי אש בעיר האסורה שמנתה 100-200 כבאים. היה זה גם כוח הכיבוי הראשון בסין.

  4) רחובות רחבים וקירות אבן כהפרדה:
  רחוב שרוחבו 30 מטר מפריד בין החצר הפנימית והחיצונית של מתחם הארמונות עם שני קירות אבן מצידו המערבי והמזרחי. הרחוב וקירות האבן הקשו על המעבר של אש והבטיחו ששריפה שפורצת בחצר הפנימית לא תעבור לחצר החיצונית ולהפך.