מייסד ענקית המסחר האלקטרוני עליבאבא בשיחה עם סטודנטים ישראלים

  • מאת: אולגה לוקשין

    ביום חמישי האחרון התקיים באוניברסיטת תל אביב אירוע לרגל הענקת תואר דוקטור לשם כבוד לג'ק מא, יו“ר ומייסד קבוצת המסחר האלקטרוני עליבאבא. במסגרת האירוע קיים מא מפגש עם סטודנטים ובוגרי אוניברסיטה במהלכו ענה על שאלות מהקהל. מא שיתף באירוע את קיצור תולדות חייו כשהוא מספר בהומור איך לא התקבל לעבוד במשטרה כי ”לא נראיתי מספיק טוב“ ועל איך היה המועמד היחיד שנדחה כאשר רשת KFC פתחה סניף בעיר הולדתו וגייסה עובדים.

    מא דיבר עם הסטודנטים בגובה העיניים וחזר והדגיש כי נולד למשפחה ענייה וקיבל חינוך עני מאוד. מא סיפר שבכל מדינה אליה הוא מגיע הוא מדבר עם גורמים בכירים על הצורך בשינוי ושיפור מערכת החינוך עבור דור העתיד. לדבריו נושא החינוך לחדשנות וליצירתיות הוא מפתח לעתיד. ”רובוטים יתפסו מקומות עבודה רבים של בני אדם כי רובוטים עושים את אותן הפעולות בדייקנות ובמהירות רבה יותר“, אמר מא. ”אבל בני אדם לא צריכים לדאוג, בני אדם תמיד ינצחו כי יש להם נשמה“.

    כאשר התבקש מא לתאר את עצמו הוא אמר שיש שלושה ג‘ק מא: יש את ג‘ק מא ”האגדה“ שקיים בדמיונם של אנשים; יש את ג‘ק מא מנכ“ל עליבאבא, התפקיד אותו הוא ממלא כעת אבל לא מייצג את האדם שהוא בפנים; ויש את ג‘ק מא ”ילד הרחובות“, שהגיע ממשפחה ענייה וחינוך עני וכל רצונו הוא לפרוש לפנסיה במהרה ולחזור להיות מי שהוא באמת.

    מבחינת שוק העבודה, מא טען שכדאי לשים לב לחברות קטנות עם פחות מ-30 עובדים ולצעירים מתחת לגיל 30. הוא הוסיף כי העצה המקצועית הטובה ביותר שקיבל היתה להשקיע באנשים, להכשיר ולהעצים אותם. כשנשאל לגבי המועמד המושלם לעבודה עבורו, הוא ענה כי עליבאבא מגייסת אנשים שרוצים ללמוד, לקחת סיכונים, להיכשל ולסבול, כך שבעוד כ-15 שנה מהיום יוכלו לקרוא לעצמם מומחים. מא הוסיף כי עליבאבא שמה דגש על שילוב נשים ובוגרי מדעי החברה וכי אחת משלושת המדינות הפוטנציאליות להתרחבות עבור החברה היא ישראל.