מחירי הדלק ממשיכים להאמיר

מאת: Other, תרגום: סי סיאוצ'י, עמית אלעזר
 • הוועדה הלאומית לפיתוח ולרפורמה של סין הכריזה ב-7 באפריל על כוונתה להעלות את מחירי הבנזין והסולר ב-500 וב-400 יואן לטון בהתאמה. לאחר שינוי זה מחיר טון בנזין עתיד לעמוד על 8,580 יואן ואילו מחיר טון סולר יאמיר ל-7,730 יואן. זה הוא שינוי המחירים השני השנה לאחר עידכון המחירים האחרון שנערך ב-19 בפברואר, אז עלו מחירי הבנזין והסולר ב-350 יואן לטון, עלייה במחיר הממוצע של בנזין וסולר ב-0.28 יואן וב-0.30 יואן בהתאמה.

  מנכ"ל אחת מחברות הלוגיסטיקה בעיר גואנג ג'ואו אמר כי שינוע סחורה למרחק של 400 קילומטרים יעלה כעת למעלה מאלף יואן. לדבריו, החברה שבבעלותו צורכת בכל חודש יותר מ-100 טון סולר. לאחר שני השינויים האחרונים במחירים, הוצאותיה של החברה על סולר עתידים לעלות בעוד 100 אלף יואן לחודש.

  לא רק חברות מסחריות יושפעו מעליית מחירים זאת אלא גם אזרחים פרטיים. מר ווָאנְג נוסע מדי יום במכוניתו הפרטית מביתו אל מקום עבודתו. הוצאות הדלק שלו עלו ב-150 יואן מאז תחילת שנת 2011 וב-300 יואן מהתקופה המקבילה אשתקד.

  אישים בתחום סוברים כי יש שתי סיבות עיקריות לעליית המחירים המתמדת. ראשית, רעש האדמה ביפן פגע קשות בחברות רבות בענף. לאחר האסון יש ביקוש עצום למוצרי דלק במיוחד מכיוון שהשוק היפני נשען על יבוא מוצרים אלו. שנית, מדד מנהלי הרכש של ארה"ב וגרמניה גבוה מהתחזיות. פירושו של דבר הוא שקצב ההתאוששות הכלכלית מהיר למדי ומשום כך קיים גם ביקוש גדול למוצרי אנרגיה.

  על פי המצב הקיים כיום בשוק הבינלאומי, מחירי הבזנין והסולר בסין היו אמורים להאמיר ל-850 יואן ול-750 יואן לכל טון בהתאמה. לדעתו של דובר האגודה לענף הנפט במחוז גואנג-דונג, פָאן סיָאוֹ פִּינְג, עליית מחירים זאת רוככה עקב התחשבות בצרכנים הסינים ובמצב הכלכלי במדינה.

  בשנת 2010 גדלה כמות הנפט הגולמי המיובאת לסין. זאת הפעם הראשונה בה ייבוא הנפט עומד על 200 מיליון טון, יותר מ-55% מסך כל כמות הנפט הנצרכת בסין. ניתן לראות שהביקוש למוצרי אנרגיה בסין הולך וגובר. במקביל לכך, בשנת 2010 שיעור הרווחים ממכירת רכבים הסתכם ב-18.06 מיליון יואן, צמיחה של 32% לעומת אשתקד.

  במקביל לפיתוח התעשייה הסינית, סין תהיה תלוייה יותר ויותר בשוק הנפט הבינלאומי. מגמת ההתייקרות צפויה להימשך גם בעתיד ולא רחוק היום בו יעמדו מחירי הבנזין והסולר על 10 יואן לליטר.

  ראש מחלקת מוצרי האנרגיה באיגוד הנפט והגז של גואנג דונג, יָאוֹ דָה מינג, טוען כי התאמת מחירי הדלק נעשתה באיחור בולט לעומת מדינות אחרות. יאו גורס כי הפעם הבאה שיערך תיאום נוסף במחירי הדלק תתרחש ב-11 במאי, אך הדבר התלוי גם במצב בלוב. אם תחול רגיעה במצב הפוליטי בלוב וכן תתרחש ירידה משמעותית במחירי הנפט הגולמי בשוק הבינלאומי, יתכן שניתן יהיה לצעוד לעבר הוזלת מחירים.