מחירי הדירות ממשיכים לעלות

מאת: Xinhua News Agency , תרגום: סו ג'יה, קובי לוי
  • נתונים עדכניים של הוועדה הלאומית לפיתוח ולרפורמות ושל הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מצביעים על כך שבאוקטובר עלו מחירי הדירות ב-70 ערים גדולות ובינוניות ברחבי סין בשיעור של 3.9% לעומת אותה תקופה אשתקד. זהו גידול של 1.1% בעליית המחירים לעומת החודש שעבר, ובחישוב משורשר מדובר בגידול של 0.7%, כמו בחודש שעבר. זה שמונה חודשים ברציפות שמחירי הדירות ברחבי סין עולים

    "המשך העלייה במחירי הדירות קשור בכך שבמחצית השנייה של אוקטובר אנחנו שוב רואים להט בסגירת עסקאות נדל"ן. נכון לעכשיו, אנחנו רואים יציבות במגמת עליית המחירים. אוגוסט-ספטמבר היו חודשי השיא בעליות המחירים, וייתכן מאוד שבנובמבר-דצמבר תחול האטה קלה. שיעור הצמיחה עשוי להגיע לשיא ברבעון הראשון של השנה הבאה." כך אומר יַאנְג הוֹנְגסוּ', מנהל מחלקת מחקר במכון המו"פ E-house China שבשנחאי.

    על פי הנתונים הסטטיסטיים, באוקטובר עלו מחירי הדירות שנמכרו מקבלן בשיעור של 4% לעומת אותה תקופה אשתקד, ו-1.3% לעומת החודש שעבר. בחישוב משורשר, מדובר בעליה של 0.9%, ושל 0.1% לעומת החודש שעבר. מחירי דירות מקבלן ששטחן 90 מ"ר ומטה עלו ב-6.5% לעומת אותה תקופה אשתקד, ובחישוב משורשר מדובר בעלייה של 1.2%.

    הנתונים מראים גם כי בחודשים ינואר-אוקטובר, נמכרו בתים בשטח כולל של 663 מיליון ו-690 אלף מ"ר, עלייה של 48.4% לעומת אותה תקופה אשתקד. סכום המכירה הכולל של דירות בחודשים אלה עמד על 3 טריליון ו-152.9 מיליון יואן, עלייה של 79.2% לעומת אותה תקופה אשתקד. יאנג הונגסו' סבור שדבר זה מעיד על המשך הפעילות הערה של סגירת עסקאות בשוק, וכי מדובר בגידול ניכר לעומת השנה שעברה. שטח הדירות שנמכר השנה כבר עבר את שטח הדירות הכולל שנמכר בשנת 2008.