מחוז טיבט - מאפייני דת

מאת: China Radio International, תרגום: ליאת סוזנה
 • הבודהיזם הטיבטי, הידוע גם בכינוי "הבודהיזם הטנטרי", נפוץ במחוזות שונים בסין, כמו מונגוליה הפנימית, בסצ'ואן, יונאן וצ'ינגהאי, אך בעיקר במחוז טיבט. תורתו של הבודהה חדרה אל תוך סין מהודו בתחילת האלף הראשון לספירה, אולם הסינים הקנו לה אפיון מקומי ייחודי. משם היא נדדה אל מחוז טיבט, שם השתלבה עם הבּוּן- האמונות הקדומות של מחוז טיבט. הבודיהזם התפתח והתבסס במחוז טיבט והפך שם לא רק לדת אלא גם לדרך חיים. עם השנים התפתחו אסכולות פילוסופיות שונות, אך אלה עדיין חולקות אמונות ופרקטיקות משותפות, כמו האמונה שהדלאי לאמה והפנצ'אן לאמה הם גלגול נשמתו של הבודהה.

  נזירים בודהיסטים אל מול ארמון פוטאלה

  לבודהיזם הטיבטי צביון ייחודי משלו, אך עם זאת, המקדשים והמנזרים הבודהיסטים המעטרים את נופיה של טיבט, כגון ארמון פוטאלה ומנזר דרפונג, מאופיינים בסגנון בנייה המושפע עמוקות מארכיטקטורה הודית וסינית עתיקה. קשה שלא להתרשם מאווירת המיסתורין אשר אופפת את המקדשים בטיבט. התקרות הגבוהות של היכלי הבודהה והמסדרנות החשוכים המובילים אליהם, החריטות והשטיחים הצבעוניים על גבי הקירות ועמודי האבן האימתניים מעצימים את מימד הרוחניות והקדושה של המקדשים במחוז.

  תושבי המחוז האוטונומי של טיבט נהנים מחופש דת ואמונה מוחלט. לצד הבודהיזם, שנחשבת לדת השלטת במחוז, מתקיימים בדו-קיום ובשלווה גם דתות הנצרות והאיסלאם. נכון להיום, ישנם במחוז מעל ל-1,700 מקדשים ואתרים קדושים לבודהיזם בהם מתקיימת פעילות דתית ללא כל הפרעה. כ- 46 אלף נזירים ונזירות בודהיסטים מתגוררים במקדשים בכל רחבי המחוז. בנוסף, ישנם ארבעה מסגדים המשמשים את הקהילה המוסלמית אשר מונה כ-3,000 איש, וכנסייה אחת המשמשת את 700 המאמינים הנוצרים במחוז.

  חגיגות השנה החדשה במחוז טיבט

  הממשל הסיני מכיר בזכותם של כל קבוצות הלאום המתגוררות במחוז טיבט לקיים את מנהגי הפולחן שלהן ולחגוג את חגיהן ומועדיהן הדתיים. לצד האמונות והמנהגים המסורתיים אשר מקבלים ביטוי בכל תחומי חיי היומיום, הוטמעו לאחרונה גם מנהגים ואורחות חיים חדשים, כמו מנהגי נישואין ומנהגי קבורה מהתקופה המודרנית. עשרות פסטיבלים ואירועים מסורתיים כגון פסטיבל השנה החדשה, פסטיבל סאגה דאווה (שמציין את תאריך הולדתו של הבודהה), פסטיבל שוטון (הידוע גם כפסטיבל משתה היוגורט), ממשיכים להתקיים מדי שנה במחוז טיבט. במקביל לפעילות הדתית המאפיינת אותם, הפסטיבלים משמשים גם כמוקד למפגש חברתי, למסחר ותחרויות מוסיקה וספורט.