מחוז האינאן יהפוך לאי תיירות בינלאומי

מאת: China Radio International, תרגום: סי סיאוצ'י, קובי לוי
  • ב-31 בדצמבר 2009 פרסמה מועצת המדינה של סין את הערותיה בנוגע לתכנית להקמת אי תיירות בינלאומי בהאינאן. על פי ההערות, ב-10 השנים הקרובות יהפוך האי האינאן ליעד תיירות ונופש ברמה עולמית ולאזור ניסיון לחדשנות לרפורמות בענף התיירות בסין.

    על פי התכנית, הממשלה עתידה להעניק סיוע מיוחד בתחומי המדיניות, הכספים וניהול הפרוייקטים. בהיבט התמיכה הכספית, התכנית מציינת במפורש כי יש לקדם באופן ניסיוני עסקאות חוצות-גבולות בהאינאן שיחושבו ביואנים, ולעודד הקמת עסקים פרטיים שיזוכו באישור מיוחד להמרת מטבע זר. על פי התכנית יוקמו גופים פיננסים מקומיים כבנקי מסחר כפריים, וחברות תיירות שיעמדו בתנאים המתאימים יזכו לתמיכה בהנפקה בבורסה. כמו כן, התכנית מעודדת חברות ביטוח לצאת בפוליסות ביטוח נסיעות חדשות, ובוחנת את האפשרות לפתוח באופן ניסיוני עסקים פיננסים מעבר לים.

    מכון המחקר לפיתוח ולרפורמות בהאינאן העלה בשנת 2000 לראשונה את הרעיון להקים אי תיירות בינלאומי. ב-2005 הציעה עיריית סאניָה, עיר הנופש שבדרום האי, להקים אזור ניסוי תיירותי במטרה להפוך לעיר תיירות חוף בינלאומית. באפריל 2008, הממשל המחוזי בהאינאן פרסם את תכנית הפעולה להקמת אי תיירות בינלאומי במחוז האינאן.

    מחוז האינאן הוא האזור הכלכלי המיוחד הגדול ביותר בסין, והאי השני בגודלו אחרי טייוואן. שטח האי עומד על 33,000 קמ"ר, פי שתיים בקירוב מאיי הוואי. נוסף על כך, מדובר גם במחוז היחיד בסין שהוא אי טרופי, ובו יערות בראשית טרופיים, רכסי הרים, נהרות וחופי ים קסומים. משאבי התיירות באי עשירים מאוד והוא יעד נופש מפורסם בסין ומחוצה לה.