מומחים מחו"ל משבחים את הנאום המרכזי של שי בפסגת ה-SCO בצ‘ינגדאו

מאת: China Radio International, תרגום: ג'יה סו , עריכה: אופיר דור
 • משקיפים מרחבי העולם מקדישים תשומת לב רבה לנאום המרכזי שנשא נשיא סין שי ג'ינפינג בפסגת אירגון שיתוף הפעולה של שנחאי (SCO) וצופים עתיד מזהיר לקואליציה.

  הפסגה, שנערכה ב-9-10 ביוני בצ'ינגדאו, עיר החוף במחוז שאנדונג שבמזרח סין, היתה המפגש הראשון של מנהיגי שמונה המדינות החברות בארגון, מאז הודו ופקיסטאן הפכו לחברות מלאות בשנה שעברה בפסגת אסטנה בקזחסטן.

  שי, שניהל את הפסגה השנתית של SCO ביום ראשון, ייחס את כוחו של ה-SCO לרוח שנחאי, המצדדת באמון הדדי, תועלת הדדית, שוויון, התייעצות, כבוד לציוויליזציות מגוונות ורדיפה אחר התפתחות משותפת.

  סולטאן מחמוד האלי, ראש פורום התקשורת הפקיסטני-סיני ואנליסט בכיר בתחום הביטחון והפוליטיקה, חזר על דבריו של שי ואמר כי רוח שנחאי היא "הכוח המניע" ו"הכוח המנחה“ של הארגון בן ה-17.

  קונסטנטין גריבוב, אנליסט בסוכנות הידיעות ספוטניק של רוסיה, אמר כי נאומו של שי הראה כי סין מוכנה "לסייע להבטיח שמרחב אירו-אסיה יהפוך למודל לסוג חדש של יחסים בינלאומיים המבוססים על עולם יציב, ביטחון אוניברסלי, שגשוג משותף ופתיחות כוללת".

  מומחים התייחסו גם לדגש של שי על חילופי כוח אדם ואמרו כי זה יוביל למצב של win-win.

  ד"ר נלפאט, מנהל המחלקה לגיאופוליטיקה באוניברסיטת מאניפאל בהודו, אמר שסין הוכיחה באמצעות SCO כי יש פתרון טוב יותר מאשר צבאי.

  האלי, אנליסט פקיסטאני, סבור כי יוזמת "החגורה והדרך" המוצעת על ידי סין יכולה לקדם חילופי דעות כאלה. זוהי פלטפורמה שבה "אתה מושיט יד לכולם,  אחד משתף את השני בהתקדמות ומרוויח מהאחר," הוא אמר.