מומחים מאמינים כי ארה”ב לא תוכל להשיג פרוטקציוניזם על ידי השקת מלחמת סחר. סין בטוחה ביכולתה לשמור על פיתוח כלכלי מתמשך ובריא

מאת: China Radio International, תרגום: ג'יה סו
  • ב-6 ביולי, ארה"ב החלה להטיל מכסים של 25% על 34 מיליארד דולר של מוצרים סיניים, משיקה את מלחמת הסחר הגדולה ביותר בהיסטוריה הכלכלית עד כה. מומחים סינים מאמינים כי הגישה האמריקאית לשימוש במכסים מיושנים אופיינית להגמוניה מסחרית, וסין בטוחה ביכולתה לשמור על פיתוח כלכלי מתמשך ובריא.

    מבין המוצרים הסינים בשווי 34 מיליארד דולר עליהם מטילה ארה“ב מכסים, יותר מ-20 מיליארד דולר, המהווה כ-59% מהמוצרים, מיוצרים על ידי חברות זרות המשקיעות בסין, שחברות מארה"ב מהוות חלק ניכר מזה. בעניין זה, ג'אנג יאנשנג ,החוקר הראשי של מרכז הסחר הבינלאומי של סין, סבור כי חברות אמריקאיות נמצאות בקצה הגבוה של שרשרת הערך הגלובלית. ארה"ב מנסה לכפות על חברות אמריקאיות לחזור לארה"ב באמצעות מלחמות הסחר. זה כשלעצמו מהווה הידרדרות של הגלובליזציה ולא יצליח.

    על פי הנתונים של המינהל הכללי של המכס של סין, הערך הכולל של סחורות יבוא ויצוא של סין בשנה שעברה היה 27.79 טריליון יואן, יותר מ-4 טריליון דולר. בי ג'יאו, סגן דיקן האקדמיה הסינית למקרו-כלכלה, סבור שארה"ב מטילה מכסים על מוצרים בשווי של 34 מיליארד דולר בסין. בטווח הקצר, תהיה לזה השפעה מועטה על סחר החוץ של סין ועל הצמיחה הכלכלית.

    הוא סבור כי לאחר 40 שנה של רפורמה ופתיחה, סין הפכה כעת לכלכלה השנייה בגודלה בעולם, עם כוח כלכלי משופר. סין בטוחה ביכולתה להתגבר על ההגמוניה המסחרית של ארה“ב.