מוזיאון הפליטים היהודים בשנחאי

מאת: China Internet Information Center, תרגום: סו ג'יה, ליאת סוזנה
  • תעודות לידה, ספרי תפילות, תעודות תושב ותעודות נישואין הם רק חלק מחפציהם האישיים של 26 מבני קהילת היהודים מגטו שנחאי שמוצגים בתערוכה החדשה ב"אהל משה"-מוזיאון הפליטים היהודיים של שנחאי. התערוכה הועלתה במסגרת הפרוייקט החדש שיזם המוזיאון לקראת פתיחתו של היריד העולמי בעיר בחודש מאי השנה, מתוך מטרה להציג בפני המבקרים הרבים שעתידים להגיע לעיר לא רק את סיפורו של העם היהודי ותלאותיו, אלא גם את סיפורה של הקהילה היהודית משנחאי ושל מערכת היחסים המיוחדת שנרקמה באותה תקופה בינה לבין תושביה הסינים של העיר.

    רחוב ברובע היהודי בעיר שנחאי של תחילת המאה ה-20

    ראשוני הפליטים היהודים הגיעו לשנחאי בתחילתה של המאה ה-20 מעירק. במהלך שלושת העשורים הבאים פתחה סין את שערי נמליה בפני אלפי יהודי נוספים שנמלטו מהפוגרומים שהתחוללו בארצות שונות במזרח ארופה ומצאו מקלט במושבה הבינלאומי של העיר שנחאי. בשנת 1941 כבשה יפן את העיר וריכזה את כל הפליטים היהודים יחד עם אזרחים זרים אחרים בגטו של שנחאי. באותה התקופה שגשגה הפעילות של הקהילה היהודית המפוארת בעיר, והוקמו מוסדות רבים כמו בתי כנסת, בתי ספר ואפילו מסעדות כשרות. עם סיומה של מלחמת העולם השנייה והקמתה של מדינת ישראל, עזבו המשפחות היהודיות את העיר וכיום נותרו בה כמה עשרות בודדות בלבד.

    מוזיאון הפליטים היהודיים של שנחאי הוקם בתוך מבנה בית הכנסת "אהל משה" בלב רובע הונגקואו בעיר, בו שכן הגטו היהודי בעבר. התערוכה שהועלתה לאחרונה מתחלקת לחמישה חלקים והיא מציגה תמונות וחפצים מתקופות שונות בחייהם של היהודים שהתגוררו בסין: מתקופת הינקות, דרך שנות הילדות, גיל בר המצווה, שנות העשרה ועד גיל הבגרות. אחד המיצגים בתערוכה כולל סרט וידאו המציג קטעים ותמונות מתקופת ילדותה של סוניה, אישה יהודייה שנולדה בשנחאי בשנת 1939 ועזבה את העיר יחד עם הוריה כמה שנים אחר-כך.