לראשונה: 7 מיליון בוגרי אוניברסיטה

תרגום: עמית אלעזר
 • השנה צפוי לעמוד מספר בוגרי המוסדות להשכלה גבוהה על שיא חדש של 6.99 מיליון איש. נתון זה הוא גידול של 190 אלף איש לעומת שנת 2012, וזהו שיא חדש במספר הבוגרים במדינה מאז הקמת הרפובליקה העממית של סין ב-1949.

  אחד מהמדדים החשובים ביותר של תעסוקה, שיעור החתימות על חוזים, רשם ירידה ניכרת בהשוואה לשנה שעברה, דבר המסמל כי שנת 2013 תהיה שנה לא פשוטה לבוגרים הטריים. עד לראשון במאי השנה, הגיע שיעור החתימות על חוזים בבייג'ין ל-33.6%, ירידה של כ-5% בהשוואה לנתוני חודש אפריל. במקביל, בזירה הארצית, שיעור החתימה על חוזים עומד כיום על 26%, ירידה של 9% בהשוואה לשנה שעברה.

  יריד עבודה

  אחת הסיבות לירידה בחתימה על חוזים קשורה לאפשרויות הרבות הפרוסות בפני בוגרי המוסדות להשכלה גבוהה. רבים מביניהם אינם נלהבים להצטרף לשוק העבודה ובמקום זאת בוחרים לדבוק בחלומם האקדמי, בסין או מחוצה לה. על פי הערכות, כמעט 20% מבוגרי תואר ראשון בוחרים באפשרות זאת. לפני שנים תואר ראשון מאוניברסיטה היה המפתח למציאת עבודה ששכר נאה בצידה. עם זאת, כיום הדבר לא מספיק. יותר ויותר בוגרי אוניברסיטה מוצאים עצמם נדרשים להמשיך וללמוד לתואר שני ושלישי.

  סיבה נוספת לכך היא מצבו של שוק התעסוקה. האטה בצמיחת התמ"ג שמורגשת ביתר שאת השנה מתבטאת גם בירידה במספר מקומות העבודה. לדוגמה, ב-2013 מספר מקומות העבודה לבוגרים בבייג'ין עמד על 98 אלף, ירידה של 14% לעומת שנה שעברה. מנקודת מבט מאקרו-כלכלית, העתיד הכלכלי קשור במידה רבה לשיעור בוגרי האוניברסיטאות.

  המקצועות שבהם אחוזי האבטלה הם הגבוהים ביותר הם (בסדר יורד) - אנגלית, משפטים, מדעי המחשב וטכנולוגיה, לימודי חשבונאות, כלכלה בינלאומית ומסחר ומנהל עסקים.