לפני 60 שנה בדיוק: ממשלת סין אימצה את הסימניות המפושטות

 • מאת: אופיר דור

  אתמול מלאו בדיוק 60 שנה להחלטה ההיסטורית שקיבלה ממשלת סין ב-31 בינואר 1956 לעבור מכתיבה המבוססת על סימניות סיניות מסורתיות לכתיבה על פי סימניות מפושטות. כבר ביום למחרת, 1 בפברואר, הופצה בסין הטבלה הראשונה של הסימניות המפושטות כאשר טבלאות נוספות פורסמו בהמשך. במסגרת הרפורמה הופחת מספר הקווים (Strokes) בסימניות המסורתיות וחלק מהסימניות המסורתיות שונו לחלוטין.

  הרפורמה הדרמטית נותרה שנויה מחלוקת בסין כאשר לצד התומכים בה יש מי שגם 60 שנה אחרי קוראים לחזרה לשימוש במערכת הסימניות המסורתית, שעדיין נמצאת בשימוש בהונג קונג, מקאו וטיוואן. ב-2008 הציעו 21 חברי הגוף הפוליטי המייעץ בסין להוסיף את הסימניות המסורתיות לתוכנית הלימודים בבתי ספר היסודים בסין. ההצעה נדחתה על ידי משרד החינוך שענה כי החוק מ-1956 מחייב אותו לקדם את הכתיב המפושט.

  אהבה מסורתית ואהבה מודרנית

  לכל אחד מהמחנות, זה של הסימניות המפושטות וזה של הסימניות המסורתיות, מערכת טיעונים מקיפה. תומכי הרפורמה הלשונית מדגישים את הפרקטיות והפשטות ומציגים בגאווה את הירידה החדה בשיעורי האנאלפבתיות בסין. המאבק באנאלפבתיות היתה המטרה שלשמה נזנחו הסימניות המפושטות מלכתחילה. לעומת זאת, תומכי הסימניות המסורתיות מצביעים על כך שבטייוואן ובהונג קונג שיעור האנאלפבתיות בכל מקרה נמוך יותר מאשר ביבשת הסינית על אף ששם לא נזנח הכתיב המסורתי.

  תומכי הסימניות המסורתיות רואים בגרסה הפשוטה "חיקוי זול" ומדגישים כי בעצם אימוץ הסימניות המופשטות הופר הטבע המדעי של שיטת הכתיבה הסינית והוקרבה העקביות הפנימיות בסימניות הסיניות. לדעתם הסימניות הנוכחיות חסרות יופי ומנותקת מהקשרים תרבותיים שנבנו לאורך 4,000 שנה של היסטוריה סינית. בעידן המחשבים והסלולרים כאשר מרבית הכתיבה לא נעשית ביד, השימוש בסימניות המסורתיות אינו משימה מתישה כפי שהיתה בעבר, טוענים תומכי הכתיב הישן.

  כתיב מסורתי ומפושט. לכל מחנה מערכת טיעונים משלו

  המצדדים בסימניות המפושטות טוענים בתגובה כי בניגוד לנבואות הזעם, המעבר לא יצר שבר תרבותי. לטענתם רוב הסימניות הסיניות המפושטות אינן בכל מקרה חדשות אלא קיצורים שהיו בשימוש כבר מאות שנים וכעת עברו סטנדרטיזציה מבורכת. גם לטענה כי אימוץ הסימניות המפושטות הרחיק בין הסינים החיים ביבשת לאלו שחיים טייוואן ובהונג קונג, יש לתומכי הרפורמה תשובה. לטענתם לסינים שגדלים מחוץ לסין בכל מקרה לא לוקח זמן רב ללמוד את הסימניות הסיניות המפושטות כשהם כבר מכירים את הכתיב המסורתי.