למה החמור מיצה את יכולותיו?

 • מאת: אופיר דור

  השפה הסינית עשירה באלפי ויש שיטענו אפילו עשרות אלפי פתגמים. כך שגם זר ששולט בסינית אך אינו מכיר את הפתגמים הסינים יתקשה להבין חלק משמעותי מהשיחה או מהטקסט הכתוב . הפתגמים הסינים בדרך כלל מורכבים מארבע סימניות בלבד והם מעבירים מוסר השכל מורכב יחסית בדרך מהירה.

  הפתגמים הסינים קשורים תמיד לסיפור, מיתוס או עובדה היסטורית ומי שאינו מכיר אותם לא יוכל להבין לרוב את הפתגם. בשבועות הקרובים ננסה לפרש כמה מהפתגמים המעניינים של סין. הפעם נבדוק מה עומד מאחורי האמרה "החמור מגוויג'ואו מיצה את יכולותיו" (בסינית: qian lu ji qiong, 黔驴技穷).

  מספרים שבעבר לא גדלו במחוז גוויג'ואו בדרום-מערב סין חמורים ומראה החיה עורר סקרנות והתרגשות בקרב התושבים המקומיים. יום אחד קנה תושב המחוז חמור והביא אותו חזרה הביתה. אלא שבמהרה הוא גילה שאין לו שימוש בחמור ושחרר אותו להסתובב ביער חופשי. טיגריס שראה את החמור התרשם מגודלו וחשב שמדובר במפלצת. הוא הסתתר מאחורי עץ וצפה עליו בחשש, מנסה ללמוד את החיה המשונה.

  כאשר החמור נער בקול רם, הטיגריס נבהל והיה בטוח שהנה החמור עומד לתקוף ולאכול אותו. אך ככל שחלף הזמן, והוא ראה שהחמור לא זז, הטיגריס אזר אומץ לגשת אליו ואפילו החל להקניט אותו. לבסוף החמור התרגז ובעט בטיגריס. אז צחק הטיגריס לעצמו: "האם זה כל מה שהוא מסוגל לו?", קפץ על החמור ואכל אותו במקום.

  הפתגם משמש כיום כדי לתאר מישהו שמיצה את מלוא שנינותו והטריקים שבארסנל שלו אזלו. בווריאציה אחרת יכול הפתגם לתאר גם מישהו שאינו כל כך חזק כפי שהיה נראה תחילה. הסיפור מזהיר את הקוראים לא לנסות ולהיראות בעלי יכולת כאשר בפועל אין להם כזו כי אי אפשר לרמות את כולם כל הזמן. בייחוד אם אתם מסתובבים בסביבת נמרים.