לאו-דזה: הפשטות שבטבע

מאת: China Radio International, תרגום: תרצה ערב
 • לאו-דזה (בסינית: 老子, Laozi מילולית: החכם הזקן), שעל ספרו "ספר הדרך והסגולה" מתבסס זרם הטאואיזם (דאואיזם), נולד במקום לא ידוע בסוף תקופת האביב והסתיו. במשך שנים גר במדינת צ'ו. האגדה מספרת שלאו-דזה היה גבה-קומה, אוזניו ארוכות ועיניו גדולות, מצחו רחב ושפתיו עבות. לאו-דזה עבד בתור אוצֵר המדינה, ובזכות עבודתו היה איש רחב אופקים. שמו נודע באותה תקופה בזכות ידיעתיו העמוקות. עוד אומרים, שכאשר קונפוציוס היה צעיר הוא הגיע ללאו-דזה, שלימד אותו את הטקסים, בסיס התורה הקונפוציאנית. לאחר מכן, הוא נוכח שממלכת ג'ואו נחלשת מיום ליום, ועזב את עיר הבירה לואו-יאנג. כשהיה במעבר ההרים האן-יו' כתב את "ספר הדרך והסגולה". הוא יצא ממעבר ההרים רכוב על פר, ומאז נעלמו עקבותיו. יש האומרים שהיה בן 60 שנה כשנעלם, ויש הגורסים שהיה בן 200 שנים; אך מוסכם על כולם שהאריך ימים. לזקנתו ולהסתפקותו במועט היתה השפעה עמוקה על הטאואיזם.

  ב"ספר הדרך והסגולה" יש למעלה מ-50,000 מילים, והתוכן שלו רחב היקף. זהו אחד הספרים החשובים והמשפיעים ביותר על התרבות הסינית. לאו-דזה היה מטריאליסט שדגל בפשטות. והוא הראשון שהפך את ה"דרך" לחשובה ביותר בפילוסופיה הסינית. "הדרך" היא במקור המקום שהאדם הולך בו, והדיעות על מהותה רבות מספור. לאו-דזה התבונן בשינויים הטבעיים, ביחסים בין האדם לדברים השונים, ונפח ב"דרך" משמעות חדשה. הוא סבר ש"הדרך" היא הדבר הממשי בעולם, מקור הטבע כולו.

  התורה המופיעה ב"ספר הדרך והסגולה" דוגלת בפשטות, וזהו החלק היפה ביותר במשנתו של הפילוסוף. לדעתו הדברים בעולם אינם עצמאיים, אלא נסמכים זה על זה, ויש קשר הדוק ביניהם.

  לאו-דזה מתאר את החוקיות שעל פיה משתנים הדברים. הוא טוען, שמזל טוב ומזל רע מתחלפים ומשלימים זה עם זה; בכל רע יש מרכיבים טובים, ובכל טוב- גרעין רע. הדברים שמצטברים בכל דבר גורמים לשינוי. זרע קטן המתפתח ללא הרף יכול לצמוח לעץ גדול, וערימת בוץ – להר גבוה. אסור להתייאש מקשיים; מאמץ רצוף יוביל להתמודדות עם קשיים ולהישגים מרשימים.

  לאו-דזה התנגד למלחמה. הוא טוען שאזור שבו ניתשה מלחמה יסבול במשך שנים ארוכות מאסונות טבע. הוא התנגד גם לשיטת המיסוי משוללת הרסן שהייתה נהוגה אז.

  הדברים שבטבע משלימים זה את זה ותלויים זה בזה

  המדינה האוטופית על פי לאו-דזה הייתה קטנה מאוד ותושביה מעטים. אף על פי שהיא מחזיקה צבא, הוא חסר מעש; הכרכרות והסירות שבאחזקתה נשארות ללא שימוש. התושבים אוכלים לשובע, לובשים בגדים יפים וגרים בבתים נוחים. למרות שתושבי המדינות השכנות מכירים את המקום, הם לא מגיעים אליו, והתושבים לא יוצאים ממנו. החברה האוטופית משקפת את סלידתו של לאו-דזה מהמצב הקיים בתקופת האביב והסתיו, וגעגועיו לחיי הכפר השקטים שעברו מן העולם.

  לטאואיזם (דאואיזם), תורתו של לאו-דזה, מקום חשוב מאוד בזרמים הפילוסופיים בסין. תפיסת הממשל והחברה האוטופית המופיעים בספרו השפיעו עמוקות על הפילוסופים שבאו אחריו.

  "ספר הדרך והסגולה" תורגם לעברית גם מסינית וגם מאנגלית, במהדורות מלאות ומקוצרות.