לִי בּוֹ: ארץ של טבע פראי

מאת: China Radio International, תרגום: סו' ג'יה, שי כהן
 • נפת לִי בּוֹ (Libo xian, בסינית: 荔波县) ממוקמת בדרום מחוז גוּי ג'וֹאוּ. שטחה הכולל הוא 2,431.8 קמ"ר ואוכלוסייתה מונה 168.2 אלף איש מעשרות קבוצות אתניות שונות, ביניהן בּוּ יִי, שוּי, מיָאוֹ, יָאוֹ והָאן. נופיה של לי בו מרהיבים ויחודיים ביופיים, ובזכותם הוענק לה הכינוי "הפנינה של רצועת המדבריות העולמית". לי בו ידועה גם בזכות הפסיפס האתני המגוון המאפיין אותה. המנהגים הפשוטים והמסורת הקסומה והמיסתורית של בני המיעוטים החיים בה תורמים לעושרה התרבותי והרוחני של הנפה ומוסיפים לה ערך מוסף.

  לי בו התברכה באקלים נעים ונוח לאורך כל ימות השנה. ארבע העונות נעימות כאביב והטמפרטורה השנתית הממוצעת היא 18 מעלות צלזיוס. ההרמוניה המופלאה ששוררת במקום מאז ימי קדם הובילה, כאמור, ליצירתה של תרבות עשירה וצבעונית וכן להתפתחותם של מסורות, אמונות ומנהגים ייחודיים לאזור.

  אתר שבעת הנקבים הקטנים (Xiao Qikong, בסינית: 小七孔)

  האתר שממוקם על פסגתו של רכס הרים, כ- 30 ק"מ דרומית לבירת הנפה (העיר לי בו), משתרע לאורך שבעה ק"מ. האתר מרהיב ביופיו הפשוט ומיקומו המבודד והשקט משרה על המבקרים בו שלוות נפש אמיתית. יופיו הציורי של המקום מקנה למטיילים את התחושה כאילו הם מהלכים בתוך תמונה או פוסעים בין שורותיה של יצירה פואטית מרגשת.

  אתר שבעת הנקבים הקטנים

  האתר נקרא על שמו של גשר שבעת הנקבים הקטנים, גשר עתיק ומפורסם שמחבר בין שתי גדותיו של נהר סיָאנְג שוּי (Xiangshui He, בסינית: 响水河).

  הגשר הוקם בתקופת שושלת צ'ינג ובנייתו ארכה 15 שנים. בשנת 1835 הסתיימה הבנייה ושבע הקשתות שבבסיסו השתרעו לכל רוחבו של נהר סיָאנְג שוּי. הנוף הנגלה מהגשר העתיק מרשים מאוד, קרני השמש צובעות את מי הנהר בירוק, והמים הצלולים נראים שקטים עד מאוד. לנוכח מראה זה המבקרים במקום חשים סוג של היטהרות, כאילו כל טרדותיהם התפוגגו ונמוגו כלא היו.

  שייט בסירה על מי הנהר מאפשר לחזות במבנים העתיקים של בני מיעוט הבּוּ יִי, הניצבים על גדות הנהר וליהנות מניחוח עוטף ומלטף של הפרחים אשר גדלים פרא באזור.

  באתר שבע הנקבים ישנו אגם מיוחד ושמו אגם האוהבים (Yuanyang Hu, בסינית: 鸳鸯湖). מי האגם עמוקים במיוחד וצבעם ירוק כהה. מקור שם האגם הוא בזוג עצים גבוהים מאוד הניצבים זה מול זה במרכזו. בסיסם של גזעי העצים שקוע בתוך המים ובחלקם העליון משתלבים ענפיהם ואוחזים זה בזה, ממש כמו זוג נאהבים אשר אוחזים ידיים ומשלבים זרועות. העץ הנשי יפה ועדין ואילו העץ הגברי, אשר נדרשים שניים או שלושה אנשים כדי להקיפו, גבוה, זקוף, ניצב ונישא.

  הצמחייה הססגונית והעבותה שגדלה על גדות האגם, מתנשאת לגובה רב. אור השמש מבליט את יופיים וחומם של הפרחים הצבעוניים על רקע הירוק שמסביב.

  ניתן להגיע לאתר שבעת הנקבים הקטנים באמצעות אוטובוסים רבים שיוצאים מדי יום מתחנת האוטובוס שליד כיכר הגשר הגדול של נהר גָ'אנְג. מחיר הכרטיס הוא 8 יואן ומרחק הנסיעה הוא 26 ק"מ (כ- 40 דקות). עלות הכניסה לאתר היא 110אם כי כל מבקר מחוייב גם ברכישת ביטוח בעלות של 5 יואן.

  בני מיעוט היָאוֹ (YaoZu, בסינית: 瑶族)

  אוכלוסיית בני מיעוט היָאוֹ בנפת לי בו מתחלקת לשתי תת-משפחות עיקריות: הליָאנְג-פּיֶין יָאוֹ (Liangpian Yao, בסינית: 两片瑶, מילולית: "שתי חתיכות הבד"), קבוצה המורכבת מנשים בלבד והבָּאי-קוּ יָאוֹ (Baiku Yao, בסינית: 白裤瑶, מילולית: "המכנסיים הלבנים") אשר מורכבת רק מגברים. שמן של אוכלוסיות אלה נגזר מסגנון הלבוש המאפיין אותן. בגדיהן העליונים של נשות הליָאנְג-פּיֶין יָאוֹ עשויים משתי חתיכות בד המחוברות בכתפיים ובמותניים בלבד ואילו אנשי הבָּאי קוּ יָאוֹ לובשים על פלג הגוף התחתון מכנסיים בצבע לבן.

  בני מיעוט היאו

  הבתים בכפר מיעוט היָאוֹ מכונים על ידי המקומיים בשם "טירות באוויר". בתים אלה אינם צמודי קרקע אלא בנויים בגובה מעל פני הקרקע. השטח שמתחת לבתים הפך עם הזמן לפינת המשחקים של הילדים. תושבי הכפר מתארים את המקום ומספרים כי רק לפני כמה שנים בלבד הוקם במקום בית הספר היסודי הראשון. בנוסף, הם מספרים כי בכל הכפר יש רק מקלט טלוויזיה אחד והוא נמצא בחנות המכולת. בכל עת שבעל המכולת מדליק את הטלוויזיה כל ילדי הכפר מתדפקים על דלת החנות ומבקשים לצפות בה. למרות ההשפעות הזרות שהכפר חשוף אליהן, בעיקר בדמות תיירים המגיעים ממחוזות רחוקים, תושביו ממשיכים לקיים את אותו אורח החיים שאפיין אותם לפני מאות ואלפי שנים. עובדה זו גורמת למבקרים במקום לתחושה כאילו צעדו אחורה בזמן לתקופה עתיקה ומיסתורית

  שמורת שבעת הנקבים הגדולים (Da Qikong, בסינית: 大七孔)

  שמורה זו מורכבת מיערות בתוליים, הרים ועמקים, מערות, נחלים ואגמים תת-קרקעיים. השמורה ממוקמת במרחק של כ-5 ק"מ מאגם האוהבים שבאתר שבעת הנקבים הקטנים. הנופים הפראיים והלא שגרתיים בשמורה משרים תחושה מסוימת של סכנה שאורבת מכל פינה, שמעצימה את חוויית הביקור.

  בתוך אחת המערות חבוי לו מפל שמימיו נשפכים בעוצמה אל תוך בריכת מים בצבע טורקיז. מעל הבריכה צוהר לשמיים ממנו חודר אור השמש ויוצר מראה קסום. בנוסף, בגובה של למעלה מ- 80 מטרים מתנשא לו גשר טבעי, המכונה על ידי המומחים "שער הניצחון של המזרח". גשר זה משמש עדות לעוצמתו האדירה של הטבע ולמראהו מתמלאים המבקרים בתחושות של פליאה, הערכה וכבוד לכוח זה. גם שמורה זו קיבלה את שמה בזכות הגשר העתיק בעל שבע הקשתות הגדולות שניצב בכניסה אליה.

  השמורה מלאה במסתוריות ובצבעים יוצאי דופן. במעלה הזרם מגשר שבעת הנקבים שוכן לו "עמק אלוהי" בו צוקים גבוהים ותלולים "מטפסים" אחד על השני, כשערפל נישא באוויר. כקילומטר בהמשך הדרך ניצב בצד שמאל צוק גדול ורחב, שגובהו מתנשא למעל מאה מטרים, הנושק לשמיים. על הצוק ישנם יערות ירוקים, פרחים ונטיפים, אשר בזכותם נראה הצוק כלקוח מתוך ציור שמן. על הצוק קיימות גם שלוש מערות גדולות וקטנות שבפתחיהן צמחייה עבותה. במקום זה אסור לצעוק או לקרוא בקול רם מפני שפעולות אלה עלולות להוביל להתדרדרות סלעים מהצוק. תושבי המקום מכנים תופעה זו כ"זעם האל" ומכאן שם המקום "העמק הנורא".

  בהמשך הדרך ניצבת יצירתו המופלאה של הטבע – הגשר הטבעי. גובהו של הגשר 60 מטרים ורוחב הקשת שבבסיסו 20 מטרים. המתווה בו גועשים מי הנהר תחת הגשר משתנה והופך למפל. לכל אחד מהנטיפים, הפזורים באופן נרחב תחת קשת הגשר, צורה שונה וייחודית. שיחים ופרחים רבים צומחים על צידי הגשר. מראה זה המשלב גשר טבעי, מים, נטיפים וצמחייה מרהיב עד כדי כך שלא ניתן להכיל את כולו.

  למרות שהמרחק בין אתר שבעת הנקבים הקטנים לשמורה אינו גדול, אין אפשרות לעבור רגלית ביניהם. ישנו אוטובוס המקשר בין האתרים ומחיר הנסיעה הוא 3 יואן לאדם. מחיר הכניסה לשמורה הוא 60 יואן (כולל ביטוח).

  נהר שוּי צ'וּן (Shuichun He, בסינית: 水春河)

  הנהר נכלל באתר שבעת הנקבים הקטנים. אורכו הכולל הוא 6 ק"מ והוא נחשב לפלג המרשים ביותר של נהר גָ'אנְג. הנהר נקרא על שם הכפר העתיק של בני מיעוט הבּוּ יִי. הוא זורם מהיערות הבתוליים שבהר הירח מערבה לעבר העיר לי בו. הצוקים, המערות והיערות שבאזור נהר שוּי צ'וּן מעצימים את יופיים של נופי עמק הנהר.

  רפטינג במורד הזרם

  שייט הרפטינג בנהר שוּי צ'וּן מתאים לכלל המטיילים ומחירו 170 יואן לאדם. הסעות אל נקודת ההתחלה של השייט יוצאות מחזית דוכן הכרטיסים. מסלול הרפטינג אורך כשעתיים וחצי כשאל משתתפי השייט מתלווה מדריך שאחראי על ניווט הסירה. לאחר ההגעה אל רציף העגינה, בו מסתיים הרפטינג, יש לעלות על מעבורת חזרה לרציף בירת הנפה.

  מסלול רגלי

  בנשיאת ציוד קל אורך המסלול הרגלי כשלוש שעות, במהלכו יש לחצות שני גשרים מעל הנהר. יש לשים לב כי אחד הגשרים עלול להיות מוצף כאשר מפלס המים בנהר גבוה, לכן טרם היציאה לדרך יש לברר מול מפעילי הרפטינג במקום האם המעבר אפשרי. יש להימנע מלצאת למסלול הרגלי בעונה הגשומה או כאשר מפלס המים גבוה. אם רציף הסיום של הרפטינג נקבע כנקודת ההתחלה או הסיום של המסלול הרגלי יש לדעת כי הדרך היחידה להגיע ממנו או אליו היא באמצעות המעבורת. מומלץ להתחיל במסלול הרגלי מנקודת ההתחלה של שייט הרפטינג – הכפר שוּי צ'וּן. נסיעה באוטובוס מבירת הנפה לכפר שוּי צ'וּן עולה 5 יואן לאדם. נסיעה במעבורת מרציף סיום הרפטינג לבירת הנפה עולה 20-30 יואן לאדם.

  [[image]]

  מסלול למיטיבי לכת

  מהעיר ליבו ישנו מעבר הרים שניתן לצעוד בו עד לנקודת ההתחלה של המסלול הרגלי (הסמוך לנקודת ההתחלה של שייט הרפטינג). במעבר זה צועדים מעט אנשים ויש צורך במדריך המכיר היטב את דרך ההרים. יש לשים לב כי צעדה במעבר ההרים אורכת כשלוש שעות ויחד עם המסלול הרגלי בעמק נהר שוּי צ'וּן המסלול כולו יארך כ-7 שעות.

  [[image]]

  מסלול "פורץ גבולות"

  בעמק נהר שוּי צ'וּן במעלה הזרם מנקודת ההתחלה של שייט הרפטינג, קיימת דרך הרים לאורך הנהר ומעליו. המעבר בדרך זו אורך כ- 15 שעות, יש להקים אוהל ולחנות למשך הלילה במתחם היער שבעמק. קטע דרך זה מסוכן! יש צורך במדריך מנוסה שיוביל את המטיילים ויש להצטייד בערכת עזרה ראשונה ותרופות.

  מנקודת האיסוף והפיזור של נהר שוּי צ'וּן שבעיר לִי בּוֹ (כ- 500 מטר צפונית לגשר הגדול של נהר גָ'אנְג) יוצאים אוטובוסים המובילים את המטיילים לנהר שוּי צ'וּן. נסיעה זו כלולה במחיר כרטיס הכניסה לאתר ולכן אין צורך לשלם בנוסף עבורה.

  [[image]]

  מידע שימושי:

  תחבורה: בנפת לִי בּוֹ אין תחנת רכבת. תחנות הרכבת הקרובות ביותר נמצאות בדוּ שָאן (Dushan, בסינית: 独山) ומָה ווֶיי (Mawei, בסינית: 麻尾). רכבות רבות מגיעות לתחנות אלו ומהן קיימים אוטובוסים סדירים ללִי בּוֹ. משך הנסיעה משתי תחנות אלה ללִי בּוֹ הוא זהה ואורך כשעתיים, מחיר הנסיעה זהה גם כן ועולה כ- 20 יואן. האוטובוס ממָה ווֶיי אל לִי בּוֹ עשוי לעבור דרך אתר שבעת הנקבים הקטנים, לכן אם ברצונכם להגיע ישירות לאתר זה או לשמורת שבעת הנקבים הגדולים אין צורך להמשיך קודם לכן לעיר לי בו. בין העיר גוּי יָאנְג (Guiyang, בסינית: 贵阳) בירת מחוז גוּי ג'וֹאוּ לבין נפת לִי בּוֹ יש אוטובוס ישיר בשני הכיוונים היוצא ארבע פעמים ביום. מחיר הנסיעה 93 יואן לאדם.

  ניתן למצוא בלִי בּוֹ מלונות בכל הרמות. סמוך ל"כיכר האנשים" קיימים רחוב אוכל ושוק לילה.

  מומלץ לבקר בלִי בּוֹ בין החודשים מאי לאוקטובר. הבדלי הטמפרטורות בין הבוקר לערב גדולים ולכן יש להצטייד בבגדים מתאימים, בעיקר באביב ובסתיו.