כשליש מרווחי הבנקים בעולם - בסין

מאת: Xinhua News Agency , תרגום: עמית אלעזר
 • רווחיהם של שלושה בנקים בסין בשנת 2011 עמדו על 29% מכלל רווחי הבנקים בעולם, כך עולה מדוח דירוג הבנקים העולמי לשנת 2011 שפרסם המגזין הבריטי "דה בנקר".

  בהשוואה לנתוני שנת 2007, אז עמדו רווחיהם של הבנקים הסינים רק על 4% מכלל רווחי הבנקים בעולם, ניתן לראות צמיחה מרשימה.

  שלושת הבנקים בעלי הרווחים הגדולים ביותר בעולם, הבנק לתעשייה ולמסחר, הבנק לבנייה ובנק אוף צ'יינה

  הבנק לתעשייה ולמסחר של סין (ICBC) עומד זאת השנה השנייה ברציפות בראש הרשימה, עם רווח לפני מס של 43.2 מיליארד דולר ב-2011. לאחריו מופיע הבנק לבנייה של סין, אשר רווחיו הסתכמו ב-34.8 מיליארד דולר. במקום השלישי נמצא בנק אוף צ'יינה, עם רווח של 26.8 מיליארד דולר.

  בנק ג'יי-פי מורגן-צ'ייס דורג במקום הרביעי בעולם, עם רווח נקי של 26.7 מיליארד יואן. בנק HSBC הוא הבנק האירופאי שהרוויח את הסכומים היפים ביותר אשתקד, העומדים על 21.9 מיליארד דולר.

  על פי הערכות מומחים, עמדו רווחיהם של בנקים באזור גוש האירו על 6% בלבד. זאת, בהשוואה לתקופה המקבילה לפני 5 שנים, אז הסתכמו רווחיהם ב-46%.

  במקביל, פרסם המגזין את רשימת טופ 1,000 – המדרגת את הבנקים על פי ההון הראשוני שברשותם. בראש הרשימה מתנוסס שמו, זאת השנה השנייה ברציפות, של בנק אוף אמריקה. במקום השני נמצא בנק ג'יי-פי מורגן-צ'ייס. לראשונה, 4 בנקים סיניים נמצאים בעשירייה הפותחת. הבנק למסחר ולתעשייה הגיע למקום השלישי, הבנק לבנייה של סין דורג שישי, בנק אוף צ'יינה הוצב התשיעי והבנק לחקלאות חותם את העשירייה.

  במקביל, בנק אוף אמריקה רשם רווח של 159 מיליארד דולר בסוף שנת 2011, נתון הנמוך במקצת מזה של שנת 2010, אך גבוה ב-9 מיליארד מזה של ג'יי-פי מורגן-צ'ייס.

  הבנק הלאומי של יוון רשם אשתקד את ההפסדים הכבדים ביותר, ורווחיו הגיעו ל-17.4 מיליארד דולר בלבד. לאחריו בתחתית הרשימה מופיע בנק דקסיה הבלגי.