כמה באמת שווה היואן?

מאת: Xinhua News Agency , תרגום: קובי לוי
 • אתרי האינטרנט של כתב העת האמריקני פורבס ושל הדיילי טלגרף הבריטי פרסמו שניהם מאמרים המפריכים את הדרישה להעלות את ערך היואן, אשר מועלה על ידי מיעוט של דוברים. המאמר של פורבס טוען כי הדרישה להעלות את ערך היואן עלולה לפגוע לא רק בכלכלה הסינית, אלא גם באינטרסים של הצרכנים האמריקנים ובהתאוששות הכלכלה העולמית. המאמר שהתפרסם באתר האינטרנט של הדיילי טלגרף מותח ביקורת על כלכלנים אחדים במערב, אשר מטיחים האשמות חד צדדיות בנוגע לבעיית שער החליפין של היואן. המאמר טוען כי זה סביר לחלוטין שסין תווסת את שער החליפין של היואן בהתאם לצרכים שלה עצמה.

  הסיבה שהדרישה להעלות את ערך המטבע הסיני מופרכת שוב ושוב היא שהיא פשוט לא מחזיקה מים, ונקודת המוצא שלה גם היא מוטלת בספק. המשבר הפיננסי העולמי פרץ במלוא עוזו לפני יותר משנה, וסין נקטה שורה של צעדים כדי להתמודד עימו, בין היתר שמירה על היציבות הבסיסית של שער החליפין של היואן. כיום ניכרת מגמת ההתאוששות בכלכלה הסינית, וזו ממלאת תפקיד חיובי בהתאוששות הכלכלית באזור אסיה והאוקיאנוס השקט ואפילו בעולם כולו. יש בכך כדי להוכיח כי מדיניות שער החליפין של היואן נכונה ומוצלחת. בריאיון לאתר האינטרנט של האקדמיה האמריקנית לדיפלומטיה, טוען סטפן רואץ', יו"ר אזור אסיה בחברת מורגן סטנלי, כי מה שמכונה "הערך הנמוך מדי של היואן הסיני" הוא עניין פוליטי שארה"ב העלתה כדי להסיט את תשומת הלב.

  במצב הנוכחי, הקריאות המתלהמות להעלות את ערך היואן עוד עלולות להעמיד בסכנה את התאוששות הכלכלה העולמית. אף על פי שנקודת השפל של המשבר הפיננסי כבר מאחורינו, הבסיס להתאוששות הכלכלה העולמית עדיין אינו איתן, והמצב עודנו שביר. עלייה חדה בערך היואן עלולה לפגוע בייצוא הסיני, וכך ליצור תגובת שרשרת שתסכן את ההתאוששות של הכלכלה הסינית והכלכלה העולמית. רואץ' אמר החודש בסינגפור כי החששות מפני מדיניות שער החליפין של היואן מוגזמים לחלוטין. לדעתו יש לאפשר לסין להחליט בעצמה כיצד לפתור את בעיית שער החליפין של המטבע שלה כדי להבטיח צמיחה כלכלית, שכן עלייה חדה בערך היואן עלולה לפגוע במגמת ההתאוששות של הכלכלה הסינית.

  בד בבד עם הביקורת על הדרישה להעלות את ערך היואן, מדיניות שער החליפין של סין זוכה ליותר הבנה בקהילה הבינלאומית. סוגיית שער החליפין נוגעת לאינטרסי הליבה הכלכליים של סין. אם תיווצרנה בקרב המשקיעים ציפיות להעלאה מתמדת בערך היואן, זה בהכרח יעורר שורה של בעיות כמו ספוקלציות מטבע. בהרצאה שנשא זוכה פרס נובל לכלכלה, הכלכלן האמריקני מיירון שולס, בתחילת אוקטובר השנה בבית הספר לניהול באוניברסיטת פקין, אמר כי ברגע שערך היואן יעלה באורח חד, הייצוא הסיני בהכרח ייפגע, ורזרבות מטבע החוץ שלה עלולות גם הן להצטמצם. לכן לדבריו, בבואנו לפתור את בעיית שער החליפין של היואן, יש לקחת בחשבון את האינטרסים של סין עצמה – סין לא צריכה לשלם את החשבון על המשבר הפיננסי.

  כפי שכלכלנים רבים הוכיחו בעבר, המתכון לשיפור המצב הכלכלי בארה"ב הוא לערוך רפורמה במבנה הכלכלה, לווסת את הקשר בין צריכה לייצור ובין חיסכון להשקעה. אולם העלאה כפויה של ערך היואן לא תפתור מן השורש את הגירעון המסחרי האמריקני. בשל מבנה התעשייה ופיזור הייצור על פני הגלובוס, גם אם ארה"ב לא תייבא מסין, היא תיאלץ להמשיך לייבא מוצרים רבים ממדינות ומאזורים אחרים כדי לענות על הביקוש הפנימי.

  ההשפעות השליליות של המשבר הפיננסי העולמי עדיין לא נעלמו לחלוטין. כלכלנים אחדים אף חוששים כי יש רושם שהכלכלה העולמית מתאוששת מהר מדי, ולאמיתו של דבר התאוששות זאת מסתירה כמה מן הבעיות העמוקות של הכלכלה העולמית והמערכת הפיננסית. בזמנים כאלה, בחינה מחדש של המשבר ועריכת תיקונים מבניים ורפורמות במערכת הפיננסית ובכלכלה העולמית הם שצריכים לעמוד בראש סדר העדיפויות. מנקודת ראות זו, ההפרזה בחשיבות סוגיית שער החליפין של היואן והסטת תשומת הלב אינה מועילה לסדר הטוב של עיצוב מחדש של הכלכלה העולמית בעידן שאחרי המשבר. היא גם גם אינה מועילה להשגת צמיחה רציפה ואמיתית בכלכלה העולמית.