ישראל וסין מציינות את כינון היחסים

מאת: Xinhua News Agency , תרגום: עמית אלעזר
 • נשיא מדינת ישראל, שמעון פרס ונשיא סין, הו ג'ינטאו, שיגרו אגרות ברכה זה לזה אתמול (24 בינואר) לרגל 20 שנה ליחסים הדיפלומטיים בין ישראל לסין. במקביל, נערך בישראל אירוע חגיגי לציון המאורע.

  נשיא סין ציין, כי ליחסים בין העם הסיני והיהודי היסטוריה ארוכת יומין. במהלך 20 השנים של היחסים הדיפלומטיים, שיתוף הפעולה בין הצדדים התפתח ללא הפסק. שני העמים הגיעו להישגים מרשימים בתחומי הכלכלה, התרבות, הטכנולוגיה והחינוך, מהם הפיקו תועלת רבה תושבי שתי המדינות. הו ג'ינטאו אמר, כי סין מעניקה חשיבות רבה להמשך פיתוחם של היחסים, ומעוניינת לפעול יד ביד עם ישראל על מנת להפוך את שנת ה-20 לכינון היחסים להזדמנות בה יוכלו הצדדים להמשיך לחזק את הידידות ביניהם ולהדק את שיתוף הפעולה בכל התחומים.

  ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, נואם באירוע לציון 20 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים

  נשיא מדינת ישראל, שמעון פרס, אמר בדבריו כי ליחסי שתי המדינות חשיבות רבה. ישראל מעוניינת לקיים שיתופי פעולה מדעיים וטכנולוגיים עם סין, כמו גם בתחומים אחרים. הנשיא פרס ציין, כי ישראל תמשיך ותעודד את ההידברות בין צעירים משתי המדינות וכן תפעל לקידום יחסי הידידות ההדדיים בן העמים.

  בנוסף לכך, גם ראש ממשלת סין, וון ג'יה-באו, וראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, החליפו ביניהם אגרות ברכה. וון ג'יה-באו הביע תקווה שהיחסים בין המדינות ימשיכו ויתהדקו וכן הצביע על הפוטנציאל העצום הגלום בשיתוף פעולה בין הצדדים. לדבריו, סין מעוניינית להמשיך ולהרחיב את שיתוף הפעולה בין המדינות, כך שיחסי המדינות ינסקו לגבהים חדשים.

  במקביל לכך, ערכה אתמול שגרירות סין בישראל אירוע בתל-אביב לרגל יום השנה ה-20 לכינון היחסים הדיפלומטיים. באירוע נכחו גם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, שגרירת סין בישראל, גָאוֹ יֵן-פִּינְג, שר הביטחון, אהוד ברק והשר לענייני מודיעין, דן מרידור.

  שגרירת סין בישראל, גאו ין-פינג, משוחחת עם אהוד ברק ודן מרידור

  ראש ממשלת ישראל אמר בנאום שנשא במהלך האירוע: "ישראל וסין הן שילוב מנצח מכיוון שאנו עמים ששורשיהם נטועים במסורות מפוארות אך גם מחבקים את העתיד. עלייתה של סין המודרנית היא אחד המאורעות החשובים של זמננו וכך גם עלייתה של ישראל המודרנית. לעולם לא נשכח את טוב ליבו של העם הסיני שסיפק מקלט ליהודים נרדפים בשעות הקשות ביותר. החברות בת מאות השנים מספקת יסוד איתן לשיתוף פעולה עתידי בתחומים רבים. אני מאמין שישראל וסין יכולות לפעול יחדיו להבטחת השלום במזרח התיכון".

  "הקשרים בין מדינותינו חשובים לנו ולכן אנו מחויבים להרחבתם במהירות במגוון תחומים. לכן נתתי הוראה גורפת לאשר כל הזמנה לביקור בסין. אנו גם משיקים תוכנית שתביא לישראל 250 תלמידים סינים מדי שנה ומספר רב של ישראלים כבר החלו ללמוד סינית". את דבריו חתם ראש הממשלה בברכת "שנת דרקון שמחה".