ירידה במחירי הדירות בבייג'ין

תרגום: וואנג דונג-וואן, שי כהן
 • חודש מאי אופיין בשנים האחרונות כחודש של שגשוג ופריחה בתחום הנדל"ן בבייג'ין, אולם השנה ניכרת ירידה בערכן הנקי של הדירות הנמצאות בבנייה.

  על פי הנתונים באתר האינטרנט של המשרד לפיקוח על הנדל"ן והמשרד להקצאת קרקעות בבייג'ין, 6,139 חוזים לרכישת דירה חדשה נחתמו בחודש מאי האחרון, כ-1.3% פחות מבחודש אפריל. המחיר הממוצע למ"ר עמד על פחות מ-20 אלף יואן, ירידה של 3.8% ביחס לחודש שעבר.

  גואו יי, המפקח על שוק הנדל"ן באירגון יא-האו, טוען כי הסיבה לירידה במחירי הדירות היא האופן בו נחתמות העסקאות. דוגמה לכך ניתן לראות בפרוייקט הדיור "העיר הבינלאומית של צ'אנג יאנג", אשר למרות שמכירת הדירות בו החלה עוד בחודש אפריל, חתימת כ-650 חוזים נדחתה לחודש מאי והובילה להורדת המחיר הממוצע בחודש זה לכ-12.5 אלף יואן למ"ר. על פי נתוני האירגון חלה עלייה של 37.2% במספר הדירות החדשות שנמכרו בחודש מאי השנה, המספר הגבוה ביותר בחמשת החודשים האחרונים.

  סמנכ"ל האירגון, רן צ'י סין, טוען כי תהליכי הוויסות והבקרה בשוק הנדל"ן נכנסים כעת לשלביהם האחרונים וקונים שנאלצו לחכות זמן רב לרכישת דירתם הראשונה אינם יכולים לחכות עוד. רוב הקונים הם צעירים, בוגרי אוניברסיטאות ומצטרפים חדשים לשוק העבודה אשר מעוניינים בדירות קטנות ובמחירים זולים על מנת לפתור את בעיית הדיור הבוערת.


  הוויסות והבקרה בשוק הנדל"ן הובילו לירידה בהיקף המכירות ולעלייה בהיצע הדירות. נכון ל-31 במאי, עמדו למכירה כ-101 אלף דירות חדשות, למעלה מ-3,000 דירות יותר מבחודש הקודם.


  ג'אנג דה ווי, חוקר בכיר במכון לחקר שוק הנדל"ן בבייג'ין, מציין כי למרות שהיצע הדירות למכירה בעיר עדיין לא משפיע באופן ישיר על מגמת השוק, באיזורים כגון טונג ג'ואו בהם קיימות דירות חדשות רבות הלחץ להורדת המחירים ילך ויגבר.