יצירת סיפור מכלום - לא הדרך לתקן אתץ יחסי סין-ארה"ב

מאת: China Radio International, תרגום: יאנג יאנג, עריכה: אולגה לוקשין
 • ביום חמישי האחרון, במכון הדסון בוושינגטון, נשא סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, נאום בו תקף את מדיניות הפנים והחוץ של סין. הנאום היה אמור לעסוק בעיקר בכוונתו של הבית הלבן לפרסם מדיניות חדשה כלפי סין. בפועל, מה ששמענו היו תביעות ישנות וחסרות בסיס שכבר נשמעו מהצד האמריקאי. ממשלת סין הפריכה במהרה את ההאשמות הרבות שהובאו בנאומו. "הנאום המדובר הטיל האשמות לא מוצדקות כנגד מדיניות הפנים והחוץ של סין והשמיץ את סין בטענה כי סין מתערבת בעניינים הפנימיים ובבחירות של ארה"ב. הנאום מתבסס על שמועות, מבלבל נכבין טוב ורע ויוצר סיפור מתוך כלום." אמרה דוברת משרד החוץ הואה צ'ונינג.

   

  על אף טענותיו של סגן הנשיא האמריקאי ושל הנשיא טראמפ עצמו במועצת הביטחון של האו"ם בשבוע שעבר כנגד התערבותה של סין בבחירות לקראת אמצע הקדנציה, שר הביטחון האמריקני לביטחון פנים, קירסטן נילסן, הצהיר בפומבי כי "כרגע אין לנו שום אינדיקציה לכך שאויב זר מתכוון לשבש את תשתית הבחירות שלנו".

  נאומו של פנס מגיע לקראת ביקורו של שר החוץ האמריקני, מייק פומפיאו, ביום שני, כאשר שני הצדדים מתכוונים להחליף דעות על הקשרים הדו-צדדיים שלהם, לצד נושאים בינלאומיים ואזוריים בעלי עניין משותף. דבר זה מסייע להסביר את עיתוי הנאום, שכן הוא מתבסס על טקטיקה שחוקה, המשמשת את הממשל האמריקאי: לפני ביקור של פקיד בכיר בממשל האמריקני, גורמים המקורבים לבית הלבן מוציאים את כל האקדחים וההאשמות בניסיון למצוא עמדת כוח לקראת כל משא ומתן, ולבנות הון פוליטי בחזרה לסכסוכי הסחר המתמשכים .

  ברור כי נאומו של סגן הנשיא מחושב במטרה לנצל את מרבית ההזדמנויות להשיב את עתודות ההון הפוליטי של הממשל לקראת הבחירות הקרובות. המצב הינו "חדשות ישנות" כי הבית הלבן מעת לעת מעלה את מספר התומכים שלו על ידי תקיפות סין במאמץ לאסןף קולות בבחירות. ברור כי הממשל רוצה להפנות את תשומת הלב הציבורית מן החקירה הפנימית לקשר הפוטנציאלי של רוסיה לקמפיין של הנשיא דונלד טראמפ.

  כפי שהבהירה דוברת משרד החוץ, הואה צ'ונינג, עמדתה של סין לא להתערב בעניינים הפנימיים של מדינות אחרות. סין מחויבת להמשיך בדרך פיתוח השלום בהתאם לחמישה עקרונות של דו-קיום בשלום, שנוצרו בשנות החמישים. עקרונות אלה שולטים ביחסי סין עם מדינות אחרות, וקוראים לכבוד הדדי של השלמות הטריטוריאלית ושל ריבונותה של כל מדינה, אי-תוקפנות הדדית, אי-התערבות הדדית בעניינים הפנימיים של האחרת, שוויון ותועלת הדדית, ודו-קיום בשלום.

  ליחסים בין סין וארה"ב יש השלכות לא רק על העמים בשתי המדינות, אלא גם עבור העולם הרחב. למרות החיכוכים המסחריים שהתחילו תחת ממשל טראמפ, הסחר הדו-צדדי בין שתי המדינות היה 583.7 מיליארד דולר בשנה שעברה, פי 233 מה שהיה ב -1979, כאשר בייג'ינג ווושינגטון הקימו לראשונה יחסים דיפלומטיים. כמו שפורסם על חיכוכי הסחר הנוכחיים, הכלכלות של שתי המדינות משלימות אחת את השניה מאוד ומשולבות עמוק אחת בתוך השניה. שיתוף פעולה מועיל לשני הצדדים - וההתקפות פוגעות בשני הצדדים. ג'פרי באדר, מנהל המחלקה לשעבר לענייני אסיה במועצה לביטחון לאומי בממשל אובמה וכיום עמית בכיר במכון ברוקינגס, הזהיר לאחרונה כי אם ימשיך ממשל טראמפ לאורך מסלול ההתנתקות עם סין, הדבר ישפיע לרעה על ארצות הברית.

  מזכיר המדינה האמריקני לשעבר, הנרי קיסינג'ר, הזהיר את מנהיגי ארה"ב כי עליהם להכיר במה הם האינטרסים הלאומיים הבסיסיים שלהם, ולא להסיח את דעתם מהסכסוכים הנוכחיים. שתי המדינות הן חברות קבועות במועצת הביטחון של האו"ם, ויש עדיין הרבה מקום להרחיב את שיתוף הפעולה בנושאים גלובליים כגון פעילות נגד טרור, סייבר ביטחון, חקר החלל ופעולות שמירת השלום. הידידות בין שתי המדינות ב -40 השנים האחרונות משמשת בסיס חזק לבניית קשרים עמוקים שיכולים לעזור להבטיח כי מערכת היחסים החשובה הזו יכולה להישאר בריאה גם בעתיד. ללא קשר להצהרות האחרונות של הבית הלבן, המדיניות של סין כלפי ארצות הברית ברורה: סין מעוניינת במערכת יחסים חופשית ללא סכסוך ועימות אשר מבוססת על כבוד הדדי ושיתוף פעולה win-win.