יער סלעי הפטרייה

מאת: Original article
 • "נופי ההרים והמים של גווילין הם היפים בעולם, אך נופי הר לאנג מתחרים בהם בלי רגשות נחיתות". כך תיאר אָי צ'ינג, מגדולי המשוררים הסינים במאה ה-20, את הנופים המופלאים של הר לאנג אחרי שביקר בו. אמירתו זו של אי צ'ינג מתנוססת עד היום באורח קבע על הפרסומות של ההר בעלוני תיירות למיניהם. הר לאנג (Lang Shan, בסינית: 崀山) הוא למעשה רצף של שמורות טבע המצויות על הגבול בין מחוזות הונאן לגואנגסי (רובן בשטח הונאן), ובהן סלעי ענק אליפטיים, עגולים וחרוטיים בצבעים אדמדמים-חומים המיתמרים אל השמים מעל פלגי מים וקרקע עשירה בצמחיה. במבט מלמעלה נראה אזור ההר כשדה פטריות רחב ידיים המתרומם מתוך היער.

  הצוקים המשונים נוצרו בכמה גלים של התרוממויות ותזוזות של קליפת כדור הארץ ובלייה ממושכת והדרגתית שנגרמה על ידי המשקעים הרבים באזור. בזכות כמות המשקעים הרבה, מבצבצת מעל הסלעים ומתוכם צמחיה ירוקה התורמת לעושר הצבעים של נופי האזור. הנגישות הנוחה מאזור גווילין ומסלולי ההליכה שמטפסים על הסלעים ועוברים לאורכם בחצי הגובה יבטיחו לכם חוויית טבע מרעננת. במשך שנים רבות היה האזור מבודד ולא עביר, שכנו בו כמה כפרים קטנים בלבד והנופים שמרו על מראם הבתולי. גם כיום שטח השמורות הגדול – 180 קמ"ר – והאלמוניות היחסית של האזור מונעים לאורך רוב ימות השנה מבול של תיירים ופקקי תנועה אנושיים בשבילי ההליכה. לחובבי פעילויות האקסטרים, אזור ההר הוא גן עדן לטיפוס צוקים.

  הר לאנג מחולק לכמה שמורות עיקריות: בבה-ג'יאו-ג'אי (Bajiaozhai, בסינית: 八角寨, כניסה: 30 יואן) שחלקה נמצא בתחומי מחוז גואנגסי, נמצאים הנופים הקלאסיים ביותר בהר וכן הפסגה הגבוהה ביותר – 814 מטרים מעל פני הים. אלפי מדרגות מובילות למעלה דרך הצוקים, ומשם מראה מרהיב על העמקים והפסגות, שעננים מרחפים ביניהם. בהמשך נמצאת שמורת "פסגת הצ'ילי" (Lajiaofeng, בסינית: 辣椒峰, כניסה: 36 יואן), ובה - לצד הצוק המפורסם הדומה לפלפל חריף – עוד מאות פסגות בשלל צורות של בעלי חיים, ובראשן "פסגת הגמל", סלע עצום בצורת דבשת.

  עוד תוכלו למצוא באזור את השמורה המכונה על שם "הסמטה הארוכה בעולם" (בסינית: 天下第一巷, כניסה: 50 יואן), נקיק ארוך וצר בין הסלעים. הנקיק נמתח לאורך 239 מטרים בין שני צוקים שנישאים לגובה של 120-180 מטרים והמרווח ביניהם נע בין 33 ל-80 ס"מ בלבד. לסיום תוכלו לחתום בשיט רפסודות במבוק על נהר פוּיִי (Fuyi, בסינית: 扶夷江漂流), ולהתרשם מן הנופים המופלאים ברוגע.

  מידע שימושי:

  להר לאנג אפשר להגיע מכיוון מחוז גואנגסי או הונאן. מכיוון גואנגסי יוצאים בכל יום אוטובוסים מגווילין לעיירה סיננינג (Xinning, בסינית: 新宁) שבמחוז הונאן. השמורות של הר לאנג נמצאות על הדרך לסיננינג, כ-20 ק"מ דרומית לעיירה. מכיוון הונאן אוטובוסים לסיננינג יוצאים מבירת המחוז צ'אנגשה. העיר הגדולה הסמוכה לסיננינג היא שאויאנג (Shaoyang, בסינית: 邵阳) שבלב המחוז, שממנה אוטובוסים סדירים לסיננינג לכל אורך שעות היום.