ינאן: מקום הולדתה של סין החדשה

מאת: China Radio International, תרגום: סו ג'יה, עמית אלעזר
 • העיר יֵנאָן (Yanan, בסינית: 延安) שוכנת בצפונו של מחוז שאאנסי, 350 ק"מ צפונית לבירת המחוז, סיאן. שטחה השיפוטי של העיר משתרע על פני 37,029 קמ"ר ואוכלוסייתה מונה 2.15 מיליון תושבים. למקום נודעה חשיבות רבה בהיסטוריה המהפנית של סין. בינאן הגיע לסיומו ה"מסע הארוך", במהלכו גמעו הכוחות הקומוניסטים אלפי קילומטרים כשחצו את סין מדרום לצפון במנוסתם מכוחות צבא המפלגה הלאומית. במהלך המסע התגבשה אהדת העם אליהם וכן עוצבה דמותה של המפלגה. ממקום מושבה בינאן פיקדה המפלגה הקומוניסטית הסינית על המלחמה כנגד הכיבוש היפני (1945-1937) וכן על המאבק כנגד כוחות ההמפלגה הלאומית (1949-1945) אותותיו של העבר נוכחים בעיר ובה 140 אתרים מהפכניים וכן אתרי היסטוריה וטבע.

  גן התמרים (Zaoyuan, בסינית: 枣园)

  במרחק 8 ק"מ מערבית-צפונית לעיר נמצא גן התמרים, מקום מושבה של מזכירות המפלגה בין השנים 1947-1943. המקום משתרע על פני שטח של 540 אלף מ"ר ובו 20 מערות מגורים, למעלה מ-80 בתי רעפים ואולם כינוסים. ניתן לחזות במקום בבתים בהם התגוררו ראשי המפלגה בתחילת דרכה. בשעת שהותה של המפלגה בגן התמרים התרחשו אירועים חשובים ומרכזיים רבים. ממקום זה פיקדו על ניצחונות כוחות צבא השחרור העממי על היפנים וכן הצליחו למנוע את תוכנית המפלגה הלאומית לגרור את סין למלחמת אזרחים בעת המאבק כנגד הכיבוש היפני, מאורעות שהשפעיו על האומה הסינית כולה. שעות הפתיחה: 18:00-08:00. הכניסה לאתר בלא תשלום. ניתן לקחת אוטובוס מספר 1, 5 או 8 למקום.

  יאנגג'יה לינג (Yangjia Ling, בסינית: 杨家岭)

  במרחק 2.5 קילומטר צפונית-מערבית לינאן שוכן הכפר יָאנְג ג'יָה לינג, מקום מושבה של מפקדת המפלגה הקומוניסטית בו גם התגוררו מנהיגי המפלגה הראשונים בין השנים 1947-1938. לתקופה זאת נודעת חשיבות רבה בהשפעתה על תפיסת עולמו של מאו, במהלכה חיבר כתבים רבים שהתוו את המשך דרכה של המפלגה. שעות הפתיחה: 18:00-08:00. ניתן לקחת אוטובוס מספר 1 או 3 למקום. הכניסה בלא תשלום.

  פגודת הר אבן הירקן (Baota Shan, בסינית: 宝塔山)

  בין האתרים הראשונים שהוכרזו כראויים לשימור בסין נמצאת פגודת הר הירקן. היא ניצבת על גבעה בגובה של 1,135 מטרים בדרום-מזרח העיר ומתנשאת לגובה של 44 מטרים. הפגודה נבנתה לראשונה בזמן שושלת טאנג אך המבנה הקיים כיום הוא משושלת מינג. בשל האפשרות לראות ממנה את ינאן ממעוף הציפור, שימשה בזמן ישיבת המפלגה בעיר להעברת התראות והפכה לסמלה של העיר כולה. שעות הפתיחה: 20:00-07:00. מחיר כרטיס הכניסה 41 יואן. אוטובוס מספר 19,18,12,11,7,6,4,3,2,1 מגיע למקום.

  מפלי הוּקוֹאוּ (Hukou Pubu, בסינית: 壶口瀑布)

  מפלי הוקאו ממוקמים על מסלולו של הנהר הצהוב בנפת יִן צ'וּאָן. מפל זה הוא הגדול ביותר מבין מפלי הנהר הצהוב והשני בגודלו סין. מי הנהר נשפכים מגובה של 30 מטרים ונשמעים עד למרחקים. בשל עוצמת נפילתם של המים לא ניתן להתקרב למפל, אך ניתן להנות ממראה מרשים זה ממרחק מה. צורות שונות של קשת בענן מתגלות במפל בשעה שקרני השמש עוברות דרך מימיו. שעות פתיחת האתר: 18:00-08:00. כרטיס כניסה בעונה: 91 יואן, שלא בעונה: 37 יואן. מדי בוקר יוצא אוטובוס למקום מתחנת האוטובוסים של ינאן.

  המאוזוליאום של הקיסר הצהוב (Huangdiling, בסינית: 黄帝陵)

  המאוזוליאום של הקיסר הצהוב ממוקם בנפת הוּאָנְג לִינְג, הכפופה לשטחה השיפוטי של העיר ינאן. הקיסר הצהוב (Huangdi, בסינית: 黄帝) נחשב לאביה המייסד של הציוויליזציה הסינית. לפי המסורת, הוא היה הקיסר הראשון מבין חמשת הקיסרים הקדמונים של סין. מקום זה זוהה כמקום מנוחתו האחרון של הקיסר הצהוב עוד מהמאה ה-1 לפנה"ס, אז מצויין המקום ב"רשומות ההיסטוריון". מאז ימי קדם קיסרים רבים ערכו טקסים לכבודו ועד היום סוגדים לו מבקרים במקום בחג צ'ינג מינג. המאוזוליאום נמצא בתוך יער עצי הברוש מהעתיקים והגדולים ביותר בסין. בקרבתו נמצא מקדש (Xuan Yuan, בסינית: 轩辕) שנבנה בשושלת מינג. שמו של המקום הוא אחד מהכינויים של הקיסר הצהוב, על שם המקום בו נולד. באולם המרכזי סוגדים המבקרים אל מול עמוד הנשמה, לוח עץ עליו כתוב שמו. על פי התפיסה הסינית המסורתית, שוכן בלוח זה חלק מנשמתו של הקיסר הצהוב. בחצר המקדש 14 עצי ברוש שנטיעתם של שניים מהם מיוחסת לקיסר הצהוב עצמו, עצים אלו הם עצי הברוש העתיקים ביותר בסין. שעות הפתיחה: 19:00-08:00 מחיר כרטיס הכניסה בעונת השיא (בין ה-1.3 ועד ה-30.11): 91 יואן. (בין 12.1 ועד סוף חודש פברואר): 51 יואן. ניתן לקחת אוטובוס למקום מתחנת האוטובוסים המרכזית של ינאן (Yanan Changtu Qichezhan, בסינית: 延安长途汽车站). אוטובוסים יוצאים מדי חצי שעה בין השעות 17:20-06:50.

  מידע שימושי

  בינאן קיים נמל תעופה המגיעות אליו טיסות ישירות מערים מרכזיות בסין. משדה התעופה ניתן לקחת אוטובוס של שדה התעופה במחיר 5 יואן לכרטיס או באוטובוס של התחבורה הציבורית (מספר 5) במחיר 2 יואן לכרטיס. ינאן מקושרת גם ברשת של רכבות לערים המרכזיות בסין, דוגמת בייג'ין ושנחאי. לאחר הגעה לתחנת הרכבת ניתן לקחת למרכז העיר אוטובוס מספר 3,1 או 12. מחיר הכרטיס: 1 יואן. בעיר מגוון רחב של בתי מלון ברמות שונות.